Дърветата-рамката на картината в градината

Публикувай отговор
трепетлика
Кафевар/ка/
Мнения: 750
Регистриран на: Юли 4, '19, 19:30
Дал благодарност: 2049 пъти
Получил благодарност: 110 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от трепетлика »

zeleno написа: Апр 1, '24, 09:27 дафиновият лист с цвят

Фани , дафиновият лист не ти ли мръзне ; би ли споделила има ли нещо специфично относно почвата или друго . . .
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7313
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 1457 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от ljuboznatelna »

zeleno написа: Апр 12, '24, 08:56
Спойлер
Покажи
Моята 'Ruby Lace' е от Пландорекс , пристигна към десетина сантиметра , с почти отлепена присадка , но оцеля
Много е красива , живее на западната страна на блока .
Мислех да я пренеса на ранчото , защото имах нужда точно от дърво с декоративни листа и чадъровидна форма / за сянка , тя при мен такъв тип корона прави / , спря ме това , че в нета навсякъде я дават различни размери , към 3 метра съм ОК , но по-голямо - няма начин
/ не исках албиция , която също отговаряше на търсенето
Можеш да я режеш , докато това е възможно. Гледам, че продължава да опитва да пуска клонки по цялата дължина на стеблото. Четох някъде, че могат да се формират дори като плачеща форма. Виждам при жълтата в нета и друг начин на растеж, но ми се струва, че е някакъв друг сорт, ще видим във времето как ще се държи.
Аз ги насадих пред лешниците, с идеята някой ден да се отърва от лешниците, защото е голяма борба с издънките, той си расте като храст. Но миналото лято получи по стечение на обстоятелствата повече поливки, и като направи едни вкусни лешници.... Ммисля. :D Засега ми хрумва гледичиите да ги наклоня една към друга, за да запълнят едно празно пространство. Но те сами ще си покажат.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1352 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от мечтица »

ljuboznatelna написа: Апр 12, '24, 01:48
Спойлер
Покажи
Gleditsia triacanthos var. inermis 'Sunburst'. Гледичията е без бодли. Пролетта листата са оцветени в ярко жълто, лятото стават зелени, като новите прирасти са пак ярко жълти.
Изображение
Изображение
Изображение

И другата ми гледичия - Gleditsia triacanthos, 'Ruby Lace'
Тя започва в зелено, като постепено придобива един меден оттенък на зеленото, много особен цвят, който не мога да опиша, не съм го хванала и с фотото. А новите прирасти са червени. Снимката ми е от миналата година, като си беше в саксия. Тепърва ще видя как се развива в земя.

Изображение

Иначе ми обещават да стане това :)

Изображение
[/spoiler]
Люб, имаш прекрасни гледичии,незнам защо досега все ги подминавах.
Ще ги търся на есен.
Дали прави издънки?
Имах розова акация,бях я поръчала от Шмит,ама преди две години вятъра я счупи и аз я изкорених.
До миналата есен ми правеше издънки на 2-3 метра от мястото където останали корени.
Същата акация бях поръчла и за приятелката ми,при нея е здраво,прекрасно дърво без никакви издънки.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1352 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от мечтица »

Много се радвам на цъфтящи декоративни дървета.
Malus Coccinella Courtarou-плачеща ябълка
Изображение

Изображение

Malus 'Red Sentinel'
Изображение
Malus 'Burgundy
Изображение
Prunus padus 'Colorata
Изображение

Изображение
, Prunus Serrulata Kanzan.
Изображение

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7313
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 1457 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от ljuboznatelna »

мечтица написа: Апр 12, '24, 22:49
Люб, имаш прекрасни гледичии,незнам защо досега все ги подминавах.
Ще ги търся на есен.
Дали прави издънки?
Имах розова акация,бях я поръчала от Шмит,ама преди две години вятъра я счупи и аз я изкорених.
До миналата есен ми правеше издънки на 2-3 метра от мястото където останали корени.
Същата акация бях поръчла и за приятелката ми,при нея е здраво,прекрасно дърво без никакви издънки.
Не знам прави ли издънки, но розовата акация е върху подложка, и твоята е била някаква с издънки. И аз опитах с розова акация, само че направо си тръгна подложката, и за две години стана пет метра бодлив салкъм :D
Може би подложката на тези гледичии е обикновена гледичия, тя като че ли не прави издънки. Имах си хас да тръгнат едни бодливковци отнякъде :lol:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7313
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 1457 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от ljuboznatelna »

Като ме попита сега, порових, за да разбера дали прави издънки. Не, не е инвазивна. Това го пише в сайт, където предлагат гледичии без бодли, но не като моите. Оказва се, че са много полезни дървета! Произвеждат азот с корените си, задържат влагата, могат да ес ползват и като жив кол за киви, лоза и др.

https://www.walnuts-bulgaria.com/%D0%B1 ... %BD%D0%B8/
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4972
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1352 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от мечтица »

ljuboznatelna написа: Апр 12, '24, 23:59 Като ме попита сега, порових, за да разбера дали прави издънки. Не, не е инвазивна. Това го пише в сайт, където предлагат гледичии без бодли, но не като моите. Оказва се, че са много полезни дървета! Произвеждат азот с корените си, задържат влагата, могат да ес ползват и като жив кол за киви, лоза и др.

https://www.walnuts-bulgaria.com/%D0%B1 ... %BD%D0%B8/
Люб,благодаря,интересна информация.
Особено ми харесва че бързорастяща и издържа на суша.
А това е направо чудесно- ГЛЕДИЧИЯТА УВЕЛИЧАВА АЗОТА В ПОЧВАТА, НАМАЛЯВА до нула УПОТРЕБАТА НА АЗОТЕН ТОР, НАМАЛЯВА ПРЕУПЛЪТНЕНИЕТО НА ПОЧВАТА и увеличава задържането на вода. :daaa:
Сега остава само да потърся по разсадници.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
green fairy13
Кафевар/ка/
Мнения: 754
Регистриран на: Дек 17, '13, 00:25
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 31 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от green fairy13 »

И дървото с цъфтящи кокиченца цъфна
Halesia carolina var. Monticola
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7313
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 773 пъти
Получил благодарност: 1457 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от ljuboznatelna »

green fairy13 написа: Апр 15, '24, 08:48 И дървото с цъфтящи кокиченца цъфна
Halesia carolina var. Monticola
Невероятна нежност! Чак се огледах дали имам място за още едно дърво :lol:
Аватар
green fairy13
Кафевар/ка/
Мнения: 754
Регистриран на: Дек 17, '13, 00:25
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 31 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от green fairy13 »

Все ще и намериш място :D - тя не е от силно и много растящите. Млада е още при мен, но като я гледам ще търпи и подрязване и оформяне, без да се отразява на цъфтежа. Като бонус - не е капризна изобщо. Отказах се да пълня градината с магнолии и да им се старая, но от такива безпроблемни не се отказвам.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”