Напояване

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17051
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

Оркуд има предвид поливане и на зеленчуци,доколкото схващам,там дъждуването аз лично го избягвам,не знам защо не сте харесвали капковото,правилно изградена система действа безотказно.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7381
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 827 пъти
Получил благодарност: 1595 пъти

Re: Напояване

Мнение от ljuboznatelna »

Защото имаше места, където просто не искаше да капе. Боба беше преполят, в другия край пипера беше добре, но доматите в средата оставаха сухи. Наложи се да го направим на два кръга, резултата пак не беше добър, изглежда, че маркуча беше некачествен. Помпата не е хидрофор и доста се изтормози, но дори да е хидрофор, не може да се копае, ако маркуча е по земята. За тази година засега плановете са с хидрофор или не, маркучите директно да пълнят лехите.
Другия проблем при капковото беше заради отсъствието на програматор, времето за напояване (логично това е времето , което прекарвахме там) беше недостатъчно . Производител на ягоди ми сподели, че докато са давали плод ягодите, системата е работела без прекъсване, за да се напои достатъчно. Маркуча е под найлона, играещ ролята на мулч.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17051
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

Явно или маркуча е некачествен,или налягането не е достатъчно ,или не сте го поставили както трябва.Капковите маркучи се поставят до корена на растението,целта в никакъв случай не е да пълнят лехите,нали точно това е целта на капковото,да достави водата точно на място,без излишен разход на вода.Маркучите се поставят на гладка повърхност,не трябва да се повдигат от буци .А ако имате голям наклон ви трябват компенсиращи маркучи,за да не се получи на места да тече повече за сметка на други.За това написах правилно изградена система Това е съвсем на бързо,друг път повече обяснения


Това с производителя на ягоди окончателно ме разбива,обикновено капковите маркучи ,които се ползват при зеленчукопроизводство , дават 1.2 до 1,5 л вода на час,при разстояние между капките 15 см това е около 1200 метра маркуч за дка с 8000 капкообразувателя ,по 1.2л на час е 9 600 л ,абсолютно достатъчно за една поливка,при редовно всекидневно поливане един час е достатъчен.
Последно промяна от Миша на Яну 10, '12, 12:02, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7381
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 827 пъти
Получил благодарност: 1595 пъти

Re: Напояване

Мнение от ljuboznatelna »

Точно компенсиращ беше, ако беше друг направо щях да си го надупча :dovolen: Налягането беше по-голямо от необходимото, дори се налагаше да пусна и дворната чешма с някакъв маркуч да полива, за да не изгори помпата. Основната причина беше, че на места не капеше никаква вода. Терена е абсолютно равен. И заради това, че бяха по земята,не можеше да се копае нормално и обрасна с плевели :hmmmmmm: . Възможно е и да грешим някъде, но така или иначе беше направено с голям ентусиазъм и донесе много разочарование.
Последно промяна от ljuboznatelna на Яну 10, '12, 12:01, променено общо 1 път.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Напояване

Мнение от rumivarna »

И аз да споделя скромния си опит с капковото напояване :D Макар моята "система" да бе изградена по възможно най-елементарния начин мога да кажа, че това е едно огромно облекчение за мен, както физически, така и финансово! Благодарна съм на Миша за това, че ми отвори очите миналата зима и ми даде напътствия. Препращах описанията и на няколко момичета от форума и се надявам да са доволни и те :stiskam: Миналото лято поливах така зеленчуците, но за този сезон ще гледам да включа и цветятя и плодните дръвчета. Според мен дъждуването върху цветя и зеленчуци е опасно поради повишаване опасността от мани.
Ето няколко снимки от моята супер елементарна капкова система:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Нямах проблеми със запушени тръби или филтри. При мен водата идва от водопровода. Горещо препоръчвам този тип напояване на всички :daaa: :daaa: :daaa: Няма тичане с маркуча от ред а ред, няма излишен разход на вода. И нито веднъж не копах междуредията на доматките - просто почвата си остана рохава до края, а това че ги засях на около 0.70см. по между им осигури засенчване и много слабо развитие на плевели.
Не се колебайте :ieeee: изберете капковото :hihihi: :lol: :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17051
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 140 пъти
Получил благодарност: 476 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

Руми,чудесно си се справила! :ieeee:

Люб,не може да го надупчиш,и на обикновените капкови маркучи капките минават по една спиралка в капкообразувателя,не става само с дупчица,явно маркучите ви са били некачествени ,не мога да си го обясня по друг начин без да съм видяла системата.А с маркучи също се копае,въпрос на практика е да не се повреждат маркучите,а където се повреди следва малко намотаване с изолирбанд и готово :dovolen: .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
simid
Кана кафе
Мнения: 593
Регистриран на: Сеп 14, '10, 09:12

Re: Напояване

Мнение от simid »

И аз много се интересувам от капково напояване.
Имам покрай южната ограда с дължина 50 м засаден жив плет.Искам да мулчирам и да сложа капково напояване.

Миша,ако можеш да дадеш съвет какъв маркуч най-добре да сложа:от едногодишните или които за трайни насаждения,и ако можеш да препоръчаш марката :angel2: И дали първо да сложа маркуча и да мулчирам,или обратно :hmmm:

Руми,ако можеш да публикуваш описанието,ще бъда много благодарна или на ЛС :tzvetentze:
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Напояване

Мнение от Galq 03 »

Ако не е проблем, дайте го в темата, аз също се интересувам :nod:
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Напояване

Мнение от kmm »

rumivarna написа:И аз да споделя скромния си опит с капковото напояване :D Макар моята "система" да бе изградена по възможно най-елементарния начин мога да кажа, че това е едно огромно облекчение за мен, както физически, така и финансово! Благодарна съм на Миша за това, че ми отвори очите миналата зима и ми даде напътствия. Препращах описанията и на няколко момичета от форума и се надявам да са доволни и те :stiskam: Миналото лято поливах така зеленчуците, но за този сезон ще гледам да включа и цветятя и плодните дръвчета.
Руми, моля те, изпрати ми и на мен на л.с. по-подробно описние на твоята напоителна система. Или направо го дай в темата, защото съм сигурна, че още много хора ще се интересуват.
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от meduza »

Руми, и аз много моля да разкажеш по-подробно за твоя начин за напояване. :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”