Българският фолклор

Модератор: scleri

tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

бих ти препоръчала да послушаш фолклор от Турция-но черноморски или на турски- караденис.почти няма разлика с нашите песни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Българският фолклор

Мнение от Миша »

Димана написа:Това, че все нещо не ни достига да сме наред, е проклятие. Християнската вяра е наложена на народа ни с много кръв и насилие. Християнските обичаи са възприети от българите, като са ги "закопчали" към езическите си. Християнството е трябвало да бъде прието от нашия народ не заради това, че изведнъж са заобичали Христос, а за да ни приемат в голяяямото християнско европейско семейство като равноправни. Никъде в християнския свят няма Мишинден, Мечкинден, Вълчи празници и мнооого други животински интерпретации. Дори и по-зле са нещата. Спомнете си с какво се свързва Гергьовден, Петровден и Коледа? По ред на животинките агнешко, пилешко и свинско жертвоприношение. Да не говорим пък за прословутия 2 февруари. Мъжките майки трябвало да заколят петел и да набучат главата му на пътната врата...
Този ни "генетичен инат" стои в основата на оцеляването по време на 7 вековните робства. Че то, ако изчислиш, май съотношението свободни-поробени е 50 на 50. Корав народ сме и туй то. :D
............


За кой дявол сами се слагаме в категорията на прокълнатите народи ,чак не ми се щеше да го напиша :evil: Всеки народ има подобна история,легенда,мит,зависи от чавека,кат му е писнало от комшии и от управия,току вземе та измисли подобна сказка :mrgreen: ,други път напишат друга легенда,за благословения народ.Не можах нещо да разбера тезата на Димана :hmmm: ,жертвоприношението съществува откакто съществуват боговете,сиреч от зората на човечеството та да днес,с една дума ние не сме по-различни от останалите.И християнството не прави изключение,нека си спомним стария завет,Бог решава да изпита верността на Авраам и му нарежда да принесе в жертва собствения си син,Авраам повежда сина си към олтара ,положил го и тъкмо вдигнал меч да го посече,чул гласът Божий,който му наредил вместо сина си да му поднесе в жертва животно.От тогава се принасят в жертва животни,като свидетелство на преданността към Бога.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Българският фолклор

Мнение от Димана »

Мишеее, наистина всеки народ си има свой, по-интересен от фактологическия, вариант на историята си. Ние не правим изключение. Може да е било такааа, може и да не е...
Това, което исках да се разбере е, че дори и да "тегне прокоба" над народа ни, сме успели да се запазим като нация след около 7 вековни чужди господства. Че то дали има народ, който да е супердоволен и да казва, че всичко му стига... Всъщност, зависи кого от народа ще попиташ. :D
А жертвоприношенията на животни за Бог за в Стария завет. Христос не толерира курбаните, май... :hmmm:
Това няма значение, мисля. Въпросът е в това, че сме успели да се нагодим към общоприетата религия, като сме я пречупили през призмата на езичеството ни. Много силен израз използвах, ама така мисля.
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

точно така, курбани се правят и ще продължат да се правят,независимо от религията или разбирането за нея.
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

а това за прокобата съм го чела някъде но къде беше??работила съм в читалище в град Шумен -2 години,играла съм народни танци-22 години,не мога да помня всичко.....
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Българският фолклор

Мнение от Гео, граф »

Димана написа:... Въпросът е в това, че сме успели да се нагодим към общоприетата религия, като сме я пречупили през призмата на езичеството ни. Много силен израз използвах, ама така мисля.
Езическите остатъци в православието си ги практикуваме по нашите земи със страшна сила. На Лазаровден покрай християнина Лазар празнуваме прехода от смърт към живот, от зима към пролет, както и плодородието и продължението на рода. Ако някой си мисли, че сме кой знае какви християни, много се е заблудил 8-) . Турили сме си една християнска дрешка, ей тъй, като смокинов лист, а отдолу сме си голи-голенички езичници. Сетете се какво става при всеки християнски празник. Не съм чула да се говори за същността му от гледна точка на религията. Само какво се коли, пече, пие, какво се прескача, пали, връзва, крие, къде при кого се ходи, какво му се носи и т.н. Колко души спазват обикновените и великите пости ? Колко души си казват молитвата преди ядене и сън ? Колко души имат икона в къщи ? За това колко души живеят според християнските ценности изобщо няма да питам. Хайде да си признаем - езичници сме и еретици, с малко християнска пудрица отгоре :sdaaa: ... Но трябва да се допълни, че всичко това е част от българщинката, нъл тъй ? Иначе повечето тукашни са си чиста проба православни атеисти ...

Като се разровиш до дъното на някоя християнска притча и току ти изрипне езическата й основа. Даже непорочното зачатие, както и влизането на магаре и посрещането с върбови ( кедрови ) клони е заимствано от митраизма (е сега някой вярващ ще ми отпЕре една кадилница по иконата :eeeh: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Българският фолклор

Мнение от Asarina »

Така е, във всички религии големите празници са свързани с равноденствието и слънцестоенето. При нас има натрупани остатъци от предхристиянските ни вярвания.
Сещам се също за нестинарските танци, които са на 3 юни, когато почитаме Св. св. Константин и Елена /стар стил/.
Аватар
Kika
Кафевар/ка/
Мнения: 883
Регистриран на: Юни 12, '13, 15:31
Местоположение: Димитровград

Re: Българският фолклор

Мнение от Kika »

Трифон Зарезан в моето село (1.02.2014)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и клип, ако на някой му е интересно:

" onclick="window.open(this.href);return false;
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

за съжаление съм без село....
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Българският фолклор

Мнение от Titi »

Много настроение има в снимките, kikruseva, много ми харесаха.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”