Страница 1 от 9

Примулина (Primulina)

Публикувано на: Дек 7, '11, 14:19
от botan
Chirita е голям род растения, обитаващи планинските райони на южна Азия. Видовете от рода са класифицирани в 4 големи групи, като растенията в тях се различават по начина на растеж и изискванията към средата. Членовете на секция Gibbosaccus обикновено са нискостеблени растения, образуващи плоски розетки от листа и са разпространени в южен Китай и северен Виетнам. Тази група придоби голяма популярност наскоро. Видовете от хетерогенната секция Chirita са най-често многогодишни растения, главно от Хималайския регион, с няколко храстовидни тропически вида от Шри Ланка. Една тропическа група от южна Индия и Шри Ланка въпреки, че е класифициртана в секция Chirita, е доста различна от другите представители на рода и изисква непрекъсната влага и топли температури. Например видовете C. walkerae, C. moonii и техния хибрид C. 'Moon Walker'. Растенията от секция Microchirita (C. lavandulacea, C. micromusa), са предимно едногодишни и обитават южен Китай и югоизточна Азия. Те също изискват високи температури и непрекъсната влага. Последната секция Liebigia е представена от храстовидни растения от Ява и Суматра, пример за представител е C. asperifolia, която рядко се отглежда.

Заради голямото си разнообразие е трудно да се обобщят условията за отглеждане на хирити. Повечето се развиват най-добре на умерени температури, с влажен въздух и слабо засенчване, но някои видове от секция Gibbosaccus са доста толерантни към студ и е възможно дори да имат нужда от ниски зимни температури за да цъфнат. Възрастните растения биват от 15 см. до 60 см. високи, според вида. Размножаването е лесно, но начина отново зависи от видовата принадлежност. Едногодишните видове, като C. micromusa лесно могат да бъдат размножавани чрез семена. Други видове по-лесно се размножават вегетативно. Дългостъблените видове могат да се размножават чрез резник с връх или без. Тези с розетка от секция Gibbosaccus се размножават и чрез листа както това може да стане с цял лист или само с част . Понякога се образуват разклонения, детки и столони, като това е най-бързия начин да се сдобиете с напълно развито растение.

Това обаче е статия за бившия род Хирита, който беше разбит на няколко други. Нарочно я преведох цялата, а не отсях информацията само за сегашния род Примулина, за да видите, че рода Хирита от край време си беше изключително хетерогенен и разделен и няма нищо чудно, страшно и объркващо в това, че растенията са вече са с нови имена. След като разбрахме как и защо, време и да разберем какво и кого с другата статия:

Primulina - повечето от растенията, които сега отглеждаме отиват в род Primulina. Опитите на учените показаха, че тази група (секция Gibbosaccus на рода Chirita) има по-голямо родство с Primulina tabacum и тъй като Primulina е по-старо име то замества Chirita. Това включва растенията с големи розетки от южен Китай и техните хибриди (sinensis, heterotricha, eburnea, fimbresepala, linearifolia, lutea, sclerophylla, subrhomboidea, flavimaculata, longgangensis и т.н.) и също така с по-малките розетки от Виетнам (tamiana, balansae, gemella и т.н.). Бившия вече Chiritopsis repanda също е Primulina: Primulina repanda. Навярно най-голямата промяна е това, че Chirita sinensis е вече P. dryas тъй като P. sinensis е по-старо, невалидно име на Primulina tabacum и не може да бъде използвано отново. Повечето, ако не всички останали видове си остават със същите видови имена.

Henckelia - два от големите храстовихни вида от Шри Ланка, които най-често се култивират - C. moonii и C. walkerae (също и техния хибрид C. 'Moon Walker'), бяха преместени в големия и широкоразпространен род Henckelia. В този род също така влизат и субтропичните китайски видове C. speciosa и C.dielsii. Хималайската C. urticifolia, която беше типовия вид (Бел. прев.: В таксономията, тип е това, което фиксира името на даден таксон. Типът не е индивид, който е „типичен представител“ за своя вид, а е просто първият описан за науката индивид.) на род Chirita, също беше определена като Henckelia, което прави Chirita вече невалидено име за род.

Microchirita - Тези малки тропически растения от североизточна Азия, много от които са едногодишни, формират секцията Microchirita на рода Chirita, която вече е повишена в род. Така че вече вие отглеждате Microchirita micromusa, M. lavandulacea, M. calliginosa, M. sericea и други.

Разни - Различни други растения, бивши хирити сега са разпръснати в други родове като например в Damrongia и Liebigia, но те много рядко се отглеждат.

Ето някои от видовете с новите имена за бързо ориентиране:
Chirita anachoreta = Henckelia anachoreta
Chirita asperifolia = Liebigia speciosa
Chirita balansae = Primulina balansae
Chirita barbata = Microchirita barbata
Chirita bogneriana = Primulina bogneriana
Chirita brassicoides = Primulina brassicoides
Chirita briggsioides = Henckelia briggsioides
Chirita caliginosa = Microchirita caliginosa
Chirita dielsii = Henckelia dielsii
Chirita eburnea = Primulina eburnea
Chirita elphinstonia = Microchirita elphinstonia
Chirita fimbrisepala = Primulina fimbrisepala
Chirita flavimaculata = Primulina flavimaculata
Chirita gemella = Primulina gemella
Chirita hamosa = Microchirita hamosa
Chirita heterotricha = Primulina heterotricha
Chirita hookeri = Henckelia hookeri
Chirita involucrata = Microchirita involucrata
Chirita lavandulacea = Microchirita lavandulacea
Chirita liboensis = Primulina liboensis
Chirita linearifolia = Primulina linearifolia
Chirita longgangensis = Primulina longgangensis
Chirita lutea = Primulina lutea
Chirita micromusa = Microchirita micromusa
Chirita minutimaculata = Primulina minutimaculata
Chirita moonii = Henckelia moonii
Chirita ophiopogoides = Primulina ophiopogoides
Chirita pteropoda = Primulina pteropoda
Chirita pumila = Henckelia pumila
Chirita sclerophylla = Primulina sclerophylla
Chirita sericea = Microchirita sericea
Chirita sinensis = Primulina dryas
Chirita spadiciformis = Primulina spadiciformis
Chirita speciosa = Henckelia speciosa
Chirita subrhomboidea = Primulina subrhomboidea
Chirita tribracteata = Primulina tribracteata
Chirita urticifolia = Henckelia urticifolia
Chirita viola = Microchirita viola
Chirita walkerae = Henckelia walkerae
Chirita wentsaii = Primulina wentsaii
Chirita yungfuensis = Primulina yungfuensis
Chirita zeylanica = Henckelia communis
Открих някои грешчици тук там за това имайте едно на ум като го ползвате.

Литература:
Wikipedia
DAVS Newsletter
The Gesneriad Society
http://www.pariscotejardin.fr/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 7, '11, 19:28
от Neli
Това какво е-сентполия или стрептокарпус.Прекрасна е тази хирита/чирита/.Може ли да помоля за малко информация, как мога и аз да се сдобия с това красиво чудо.

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 7, '11, 20:26
от botan
Хе хе на света няма само сентполии и стрептокарпуси. ;) Пак е геснериево и точно като тях се размножава много лесно с лист. :nod:

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 7, '11, 21:23
от Neli
А, семейство геснериеви ми е познато и имам някой друг негов представител :hihihi: . Само , че хирита не бях виждала.Все пак благодаря за информацията.

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 8, '11, 18:43
от Гео, граф
Нел, ще ти изпратя листенце заедно с глоксинийката :daaa:

Аз също благодаря на vili60, защото моята е именно от нея :nod:

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 8, '11, 19:47
от EliD
Много харесвам тази геснерийка, купих си я от БАН(след като ми даваха два пъти и успешно ги уморих).

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 8, '11, 19:50
от pinka
Neli ,подсети ме пролетта,ще ти изпратя и аз листенце от хиритка.Сега много я начупих :oops: :oops: :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 8, '11, 23:16
от Гео, граф
Ето я и моята хубавица - мъничка и леко прецъфтяла :shappy:

Изображение

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 9, '11, 07:34
от Neli
Благодаря на Гео, граф и pinka

Re: Chirita

Публикувано на: Дек 10, '11, 21:21
от maya_mdv
Много красиво и нежно цвете :liubov2: поздравления :tzvetentze: