Хинап или китайска фурма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15900
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 901 пъти
Получил благодарност: 1777 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Гео, граф »

Добре де, имам на вилата два хинапа. Единия е вече на 7-8 години (Сашето ми го изпрати от Варна), а другия ми е двугодишен от Таралас, не помня сорта, но ми го похвали. И двата стоят като хербаризирани - живи са, пускат листенца, даже стария прави всяка година такива ситни-дребни цветчета като на Пепеляш, ама си стоят на големина колкото дойдоха при мен, за плод вече не се и надявам :sworried: ... Какво да им бая, за да вземат да пораснат и да вържат, казвайте :?:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5284
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Daniela Pargu »

И при мен цъфтят , вържат .... но после опадват и до плод не стигат :snif: :snif:
Все се чудя какво да добавям - поливане ли , тор ли :hmmm:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10049
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 694 пъти
Получил благодарност: 1146 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от greeneyed »

Хинапът иска много слънце и продължителна топла есен. По Черноморието и в Трак.низина вирее успешно. В къщата в града имахме хинап, то и сега си го има, на вилата засадихме издънка, 4-5 години оттогава и едва миналата есен откъснахме малко плодове. Това е фиданка едногодишна, в града е , на топло,ето как изглежда днес

Изображение

Тези цветчета са от 1 месец сигурно, колко още време им трябва , за да станат на плод. :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15900
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 901 пъти
Получил благодарност: 1777 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Гео, граф »

greeneyed написа: Юли 1, '20, 13:48 Хинапът иска много слънце и продължителна топла есен...
Грийни, хинапите ми са на вилата, а тя е в Дупнишко, на югоизточен склон, на целодневно слънце. Зад тях (на северозапад и запад) има дере, пълно с брястове и други високи дървета и храсти, които пазят завет. Там наблизо има смокиня, която измръзва всяка зима, напролет избиват нови леторасти, но никога не е връзвала плод. Хинапи има и в София, виждала съм в нашия квартал бежду блоковете диви дръвчета, които раждат дребни плодчета. Така че би трябвало и в Дупнишко да се справят. Ще чакам, какво да правя :hmmmmmm:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10049
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 694 пъти
Получил благодарност: 1146 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от greeneyed »

Смокините в дворовете ни бяха точно пред къщата- напича се от юг, гърбът защитен от сградата, така укрепва стъблото, после вече и червен сняг да вали, растението издържа зимните температури. Сега на вилата докато не направи една стопанска постройка ММ, която се пада точно зад смокинята , да и пази завет, не издържаше , както ти описваш- с рестарт всяка пролет и без плодове. Ще ти я снимам, Гео. :nod: Та за хинапа смятам, че е братовчед на смокинята по климатични изисквания и иска същото. :dovolen: Ще ти напомня и шопската поговорка- щом си му требе, оно си го сака! 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7704
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2435 пъти
Получил благодарност: 1367 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от pepelqshka71 »

Гео, като насадих първия си хинап (беше около 60см) даде плод на следващата година. След това го преместих и 4години си беше декоративно дръвче само на шума и бодли. Миналата година роди (не като на комшийката отрупано), но все пак даде около 2кг плод. Тази гледам, че има цвят, ще видим за плод. А този от Ким е с крушовиден плод. Дръвчето беше по високо от мен и много се притеснявах дали ще се хване. За сега е супер. Вярно, много редки , тънки и къси клончета, но е жив. Дали ще даде плод не знам, но е цъфнал и ме радва много.
Два пути в годината - март и юни слагам по една шепа яра мила и като поливам розите поливам и тях. Надявам се да им е достатъчно.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5284
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 111 пъти
Получил благодарност: 117 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Daniela Pargu »

Хинапът е по- стабилен от смокинята :daaa:
По мои наблюдения харесва и водичка,въпреки,че го дават
много сухоустойчив :daaa:
До сега не съм торила- ще пробвам и това,
Пепеляшче , благодаря за споделения опит :tzeluvka:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от нина »

Имам хинап на лозето от тези с бодлите от десетина години. Като го засадихме беше 10 см и първите 5-6 години не раждаше, обаче сега да го видите, супер е! Не го торя, не го поливам, не го пръскам, само го подкастрям напролет. Всяка година има десетина саморасли храстчета, мога да изпратя на някого, ако иска, само не знам как ще стане, защото са големи и бодливи. Но сега е вече късно, трябва наесен.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13731
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 219 пъти
Получил благодарност: 447 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от zeleno »

на хинапа му трябват три-четири години да се вкорени , много бавно тръгва след всякакъв вид местене /" препариран" е много точно описание ... :lol:
тръгне ли - расте като луд
разлиства се късно , цъфти късно , но плода сравнително бързо узрява и става годен за консумация
не е като дряна , примерно , имам в предвид
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1709
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 323 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от penkeler »

zeleno написа: Юли 8, '20, 13:02 на хинапа му трябват три-четири години да се вкорени , много бавно тръгва след всякакъв вид местене /" препариран" е много точно описание ... :lol:
тръгне ли - расте като луд
разлиства се късно , цъфти късно , но плода сравнително бързо узрява и става годен за консумация
не е като дряна , примерно , имам в предвид
Ами невинаги е така. Вярно, че понякога минават няколко сезона, докато набере сили, но в други случаи може да даде макар и само няколко плодчета още първата година. Раздавал съм издънки от моя хинап на доста хора и на няколко места са вързвали още първата година, а на други след няколко сезона. Не знам дали винаги е точно така, но по големите дръвчета (дебелина на човешки пръст и височина над 50 см) по често са давали плод най късно втората година, а в повечето случаи още първата. Миналата година имах 3 издънки от самата основа на едно отрязано пънче, съвсем малко под повърхността на почвата, с описаните размери. За тях имаше кандидати и есента ги извадих, но с кирка откъртвах и част от пънчето защото останалите корени бяха доста малко и хилави. Заради слабата коренова система имах съмнения дали изобщо ще се хванат. Двете ги засяха още есента, а третото бях му заровил корена в земята, за да не изсъхне и го дадох да го сеят чак пролетта. И трите имат цвят, но все още е рано да се гадае дали ще вържат и изхранят плод. Преди 2 години бях дал едно с дебелина на молив и високо около педя, живо си е, но още не е цъфтяло.
Нормалния хинап не расте чак толкова бързо. Дори бих казал бавничко, но има разни модифицирани, които бързо нарастват. Един съсед беше изкоренил този, който бях му дал преди години защото купили облагороден и много по едър, но тази есен беше един от кандидатите за издънките защото едрия имал вкус и аромат на краставица.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”