Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

Нищо не помага, само капани. Или се отказваш като мен да садиш картофи, луци и други от любимите му храни.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Къртица

Мнение от Alien »

Един състудент, преди време, опушваше дупките с дим от ауспуха на двутактово ATV. Но не знам дали е имал успех.

Задокеана лансират rodenator:

до колкото разбирам, впръскват в дупката въздушно-пропанбутанова смес и подават искра.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Споделям опит ...
В друга тема писах , че ровещите гадинки ги гоня с карбид, но дискусията завърши с чуждо мнение, че карбидът не помага. Този разговор сме го водили на 23 април, около тази дата опуших градината с карбид и всичката гад изчезна. Преди 1 седмица чак се появи нова дупка. Днес се сетих , че за карбида бях чела , но и аз попаднах на мнение - не помага , и зарязах идеята. Затова сега изрично пиша за тези, които се интересуват - ПОМАГА. Не решава проблема кардинално - трябва на известен интервал от време отново да се пълнят дупките, но във всеки случай е решение.
https://www.otrovi.com/repelent-granula ... -karbidex/
ето го препарата на Bros - него взех първо , видях , че работи и потърсих по-изгодно решение. Препаратът е 16 лв за кг, карбидът от строителните магазини е 4 лв / кг
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Къртица

Мнение от Гео, граф »

Чета, че карбида гони и сляпо куче - ще го приложа, че се налага да слагам луковците в заровени в земята саксии. Голяма гад е това куче!
Лилко, благодаря ти, че повдигна темата :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Гео, граф написа: Юли 18, '22, 10:49 Чета, че карбида гони и сляпо куче - ще го приложа, че се налага да слагам луковците в заровени в земята саксии. Голяма гад е това куче!
Лилко, благодаря ти, че повдигна темата :daaa: !
освен къртици , имам и други гадинки - които не правят къртичина отгоре
отварят на повърхността отвори към подземни тунели
миналото лято не слагах карбид - беше ужасно сухо, гадинките ровеха там, където поливам и на мен ми дожаля да ги гоня от единствената вода , до която могат да се доберат. Оставих ги на спокойствие до есента. За благодарност те ми изядоха хости и кукуряци.
Вчера се сетих как подминах информацията за карбида , просто защото срещнах мнение, че не върши работа. И колко пари дадох после за неща, които наистина не вършат работа.Докато случайно стигнах отново до карбида. Та затова повдигнах темата - в посока "споделен опит", а не "прочетох някъде из нета"
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Къртица

Мнение от mileni »

Лили, благодаря за споделеното! :tzvetentze:
Периодично през годините се появява къртица при мен.
Преди имах сиамка и тя ми я носеше пред вратата. Сега имам котарак, но той сякаш не се вълнува, от нея.
Ще опитам с карбид. Благодаря!
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Къртица

Мнение от Alien »

Като новоизпечен градинар от дворен тип, да питам: Какво пречи къртицата? Само с развалянето на естетиката на ливадата на двора или вреди и по друг начин?
За сляпото куче е ясно - като вегетарианец, само търси как да повреди насажденията.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

Alien написа: Юли 19, '22, 00:31 Като новоизпечен градинар от дворен тип, да питам: Какво пречи къртицата? Само с развалянето на естетиката на ливадата на двора или вреди и по друг начин?
За сляпото куче е ясно - като вегетарианец, само търси как да повреди насажденията.
някоя гадинка ми изяде корените на хости и кукуряци - някои сортове изцяло изчезнаха, някои все още се мъчат да изкарат по някое листенце. А къртичетата правят тунели около корените , защото там е най-мека пръстта и когато поливам , водата заминава директно в тунелите , не стига до растението и то загива от суша. Когато започнах да правя моята градина, там беше като площад за манифестации на всякакви ровещи гадинки. И много растения загинаха. В един момент се принудих да садя всичко в едни купи, които си правех от кокошкарска мрежа - така си гарантирах , че пръстта ще остане около корените, независимо от мерака на моите помощници - градинари. Като разровеха корените, често растенията оставаха отгоре на земята с голи корени. Като вкарах рабица в употреба, растенията излизаха в повечето случаи поне с повече пръст , и аз пак ги засаждах. Голяма борба беше. Но полека - лека , с карбида прогоних гадинките. Разбира се, спра ли да слагам карбид в тунелите, както миналото лято, пак ще се завърнат. Не толкова много , колкото в началото, но достатъчно , за да правят бели.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Къртица

Мнение от ичиконти »

Lilly написа: Юли 19, '22, 01:30
Alien написа: Юли 19, '22, 00:31 Като новоизпечен градинар от дворен тип, да питам: Какво пречи къртицата? Само с развалянето на естетиката на ливадата на двора или вреди и по друг начин?
За сляпото куче е ясно - като вегетарианец, само търси как да повреди насажденията.
някоя гадинка ми изяде корените на хости и кукуряци - някои сортове изцяло изчезнаха, някои все още се мъчат да изкарат по някое листенце. А къртичетата правят тунели около корените , защото там е най-мека пръстта и когато поливам , водата заминава директно в тунелите , не стига до растението и то загива от суша. Когато започнах да правя моята градина, там беше като площад за манифестации на всякакви ровещи гадинки. И много растения загинаха. В един момент се принудих да садя всичко в едни купи, които си правех от кокошкарска мрежа - така си гарантирах , че пръстта ще остане около корените, независимо от мерака на моите помощници - градинари. Като разровеха корените, често растенията оставаха отгоре на земята с голи корени. Като вкарах рабица в употреба, растенията излизаха в повечето случаи поне с повече пръст , и аз пак ги засаждах. Голяма борба беше. Но полека - лека , с карбида прогоних гадинките. Разбира се, спра ли да слагам карбид в тунелите, както миналото лято, пак ще се завърнат. Не толкова много , колкото в началото, но достатъчно , за да правят бели.
Ивко69 има опит с капани за къртици. Изби 2022 г. доста от тях. Питай го на лични какви са капаните.
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Къртица

Мнение от Lilly »

ичиконти написа: Май 9, '23, 17:19
Ивко69 има опит с капани за къртици. Изби 2022 г. доста от тях. Питай го на лични какви са капаните.
не искам да убивам , а само да ги изгоня, за да си спася градината.
И без моя принос, човекът нанася толкова щети на природата, че се чудя на какво място ще живеят внуците ни ... :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”