Къртица

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Къртица

Мнение от calico »

къртиците изравят на повърхността конусовидни купчинки пръст
сляпото куче не прави такива неща, то просто си ходи по тунели много близо но под повърхността и тук там на цялата мрежа тунели има отвори

вярно е това че ако е добре вкоренено не му пречи,, при мен най много са им тунелите около хортензиите и там дупките са като кратери. не ми харесва така, но растенията са живи.
къртичините не изглеждат естетично и могат да направят хубава ливадка направо на нищо
иначе изровената пръст е просто прекрасна за саксии :twisted:

преди 7-8 години имах доста къртици, и сега имам но тогава бее наистина много. всяка сутрин по 5-6 купчини пръст. аз пък слагах по 1-2-3 големи и малки камъка върху купчините. Сега имам обширен скален кът :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Вискяр »

Естетиката е морална категория и като такава е безкрайно различна и променлива. Ливадка с къртичини или без, е въпрос на гледна точка и възприятие.
Но факт е, че без нормално естествена почва, пълна с живот, не стават вкусни зеленчуци и плодове. Когато внесем естествена тор, ние внасяме храна за милион животинки. От по-видимите са дъждовните червеи, които преработват органичните остатъци в хумус. А именно хумусът е основата на растителното плодородие. Червеите са перфектна храна за къртиците. Много храна е предпоставка за много размножаване - много къртици. Но много къртици е предпоставка за по-малко конощипи - попово прасе. Както и по-малко телени червеи. И по-малко други вредители, не толкова видими. Те също се хранят предимно с оборския тор. Всички сте виждали преядени под повърхността и унищожени растения.
Ако имате възможност погледенете стара оранжерия, торена много години с изкуствени торове. Тори се с изкуствени торове, защото хем е по-лесно, хем не се внасят семена от плевели, хем няма къртици и прочие животинки. Там червеи няма. Няма и къртици. Но и домата няма вкуса на онзи от нивата с къртиците.
Къртицата е чистник, затова прави купчинките - чрез тях си проветрява тунелите. Сляпото куче не понася чистия въздух и течението. Когато забележите повреди по кромидия лук, салатите, картофите, лалетата, нарцисите - намерете тунела на сляпото куче и го открийте и от двете страни. Пригответе мотика и изчакайте тихо, като стоите зад отворите спрямо вятъра. Да духа в лицето ви, за да не ви усети миризмата сляпото куче. Не след много то идва да запуши отвора. Тогава се включвате с мотиката и го вадите.
Diyana, за къртици винаги имам място - двора ми е седем дка, плюс още пет до него от родата, които обработвам. Тъкмо ще се сватосаме и подобрим гените. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от Миша »

И тука да добавя,къртицата успешно се справя и с голите охлюви :D При мен не е внасян оборски тор от поне 10 години,почвата си е жив пясък,но къртиците си се чувстват като у дома си,в началото и аз пробвах да ги гоня с какво ли не,но на края установихме мирно съвместно съжителство :lol:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Къртица

Мнение от nadin »

При мен има и от двете и сляпо куче и къртица.
Съгласна съм че за добре вкоренени растения къртицата не пречи а има само полза от нея за другите вредни животни които се въдят в естествената тор с която аз торя. Понеже заради децата се гледат чисти зеленчуци не торя с изкуствени торове и не пръскам с препеарати, но сляпото куче наистина ми е голям проблем. Заради него спрях да садя картофи, пролетни луковици ( лалета минзухари, нарциси ). Просто ми се късаше сърцето като видя как току що цъфналото лале изчезва под земята. Яли са ми още корени от мак, лупени, анемонии. Пробвала съм електрическите уреди към тях привикват още сле първите 10 дни и няма никакъв ефект. Рицин не съм садила защото не ми харесва и ме е страх децата да не нагълтат някое от семената че са много отровни. Миналата година съседката намери от някъде това силно отровното на таблетки и тази година къртици почти нямяше, сляпото куче също беше намаляло но не и изчезнало. Та това е положението . За сега луковиците ми са в големи саксии , а другите коренища се садят около корените на бора където за мое учудване явно сляпото куче не може да стигне. Единствените големи коренища които не яде при никакви условия са божурите. Не знам какво има в тях но не ги закача.
katia26
Kъсо кафе
Мнения: 78
Регистриран на: Авг 3, '11, 09:23

Re: Къртица

Мнение от katia26 »

" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Къртица

Мнение от zeleno »

Последното което чух ,че е ефикасно и ме изуми-туристическа пералня закопана в някой от каналите за известно време....
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Къртица

Мнение от calico »

zeleno написа:Последното което чух ,че е ефикасно и ме изуми-туристическа пералня закопана в някой от каналите за известно време....
и каква е тая туристическа пералня?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
спатифилия
Кана кафе
Мнения: 694
Регистриран на: Май 22, '12, 13:13
Местоположение: видин

Re: Къртица

Мнение от спатифилия »

calico, това са ултразвукови перални.Представлява едно дискче с диаметър около 6-7 см и работи като излъчва ултразукови вълни. Предполагам,че затова може да се използва срещу подземните "гадинки".Само,че ми се струва,че много бързо свикват с тях.След това си правят дискотека! :lol:
Ние тази пролет водихме неравна борба с къртиците на ливадката.То не беше залагане на всякакъв вид капани, изливане на зелева чорба в дупките,пиратки,нафталини,развалени риби и т.н.След като засяхме тревната смеска обаче,къртичето великодушно реши да ни освободи от присъствието си! :o :nod: Сега си прави могилките извън двора.ММ ме бъзика,че съм сключила споразумение с него- аз да не го закачам повече,а то да ми вади хубава пръст за китките! :lol: Само се моля да не ни нападне сляпо куче,щото ще ми идат всички луци! :x
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Къртица

Мнение от calico »

мдааа, така и подозирах. и такова съм купувала ;) , имам някъде туристическа пералня, само трябва да изнамеря тоя боклук къде е и дали ще стане.
ама не, няма да стане, то си иска ток, нали тъй беше?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Къртица

Мнение от zeleno »

Да На ток е
Ти удължител нямаш ли....с толкова строежи и ремонти няма начин да не ти се намира някой...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”