Sambucus NIGRA

Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Margaritenia »

Един самбукус Блек лейс вдигнат на дърво:)
Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Златка Трънова »

Много е красив! :sheart: Мечта ми е ! :dovolen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от ljuboznatelna »

Margaritenia написа: Авг 7, '19, 22:24 Един самбукус Блек лейс вдигнат на дърво:)
От колко време го отглеждаш такъв? Замисляла съм се, моят има три дебели стебла, но прави по метър прирасти за сезон. Кога го режеш?
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Margaritenia »

Този е пландорекс-ки разсад. Дойде половин педя лятото на 2017 и за 3 години стана такъв. Режа го безмилостно по всяко време, но понеже ми харесва цъфтежа му, обикновено го режа по-драстично след цъфтеж, преди да направи плодчетата.
Ще снимам след малко и един друг екземпляр, пак от същата поръчка, който не е рязан така и е доста по-голям.
Този самбукус и в "блатцето" ми се представя много добре, за хората, които биха могли да се интересуват, защото примерно имат подобен проблем.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от ljuboznatelna »

Аз забелязах, че ако закъснея с рязането след цъфтеж, или отрежа втори път, не цъфти. Затова не смея да го ограничавам много.
Чудесно, че се справя и с влажна почва, при това не расте като бесен. Значи за всякакви почви става!
Tinkerbell
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Сеп 19, '10, 21:33

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Tinkerbell »

Здравейте, тоя самбукус ми е в плановете от две години. В крайна сметка го открих в един български сайт и си го поръчах, но това, което пристигна, за мен си е съвсем обикновен свирчок. Без да съм твърде мнителна, направо си мисля, че е просто вкоренен резник от някой крайпътен храст. Изключително разочарована, го поръчах отново, с протекции, от друг български сайт, от който ме увериха, че листата му ще потъмнеят, когато го насадя на слънчево петно, а на въпроса ми защо листата нямат нарязаната форма на Блак Лейс и по- скоро са като на Блак Бюти, ми отговориха, че на следващата година като започнел да расте, ВЕЧЕ щял да е с нарязани като на ацер дисектум листа... На снимката това е растението в ляво, което определено има някаква пигментация, за разлика от хилавото нещо в дясно... но пък как сега е с обикновени лисат, а догодина ще са отражение на мечтите ми... не знам!

Гледам вашите растения, някои от които са таман израснали и се чудя защо аз трябва да чакам до следващата година да ми мутира растението, тада добие мечтания вид и цвят... и ако някой има такива наблюдения, ще се радвам да ме успокои.
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Margaritenia »

Тинкърбел, тези бъзчета определено не са блек лейс...даже не съм убедена, че има някое което ще бъде "блек".
Моите са купувани на разсад от чужбина и дойдоха растения с 3 листета около 15-20 см високи, но бяха и черни и дантелени от самото начало. Растението беше патентно, когато аз го купих преди 3 год. и принципно разсадници без права не можеха да го продават.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Lilly »

няма съмнение май, че е Sambucus NIGRA
въпросът е бил ли е обявен конкретен сорт
иначе с тая дребна измама - Sambucus NIGRA, илюстриран в сайта от Sambucus nigra 'Black Lace', и аз съм си купувала обикновен бъз от БГ търговци
в случая дори няма измама, ако са обявили само nigra
Tinkerbell
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Сеп 19, '10, 21:33

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Tinkerbell »

Margaritenia написа: Авг 30, '19, 15:13 Тинкърбел, тези бъзчета определено не са блек лейс...даже не съм убедена, че има някое което ще бъде "блек".
Моите са купувани на разсад от чужбина и дойдоха растения с 3 листета около 15-20 см високи, но бяха и черни и дантелени от самото начало. Растението беше патентно, когато аз го купих преди 3 год. и принципно разсадници без права не можеха да го продават.
Въъъ, значи живея в рая на бъзето, обаче не ми стига дингирлика от него около къщата, ами си снабдяам и побългарени варианти на оригиналното... След около седмица очаквам трети брой - този път от Германия. Изпращат ми го мои приятели и там вече силно се надяам да няма разминаване. Щото тука нашите тук ме докараха до полуда.
Tinkerbell
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Сеп 19, '10, 21:33

Re: Sambucus NIGRA

Мнение от Tinkerbell »

Lilly написа: Авг 30, '19, 17:11 няма съмнение май, че е Sambucus NIGRA
въпросът е бил ли е обявен конкретен сорт
иначе с тая дребна измама - Sambucus NIGRA, илюстриран в сайта от Sambucus nigra 'Black Lace', и аз съм си купувала обикновен бъз от БГ търговци
в случая дори няма измама, ако са обявили само nigra
Изрично пишат че е Черна Красавица, която обаче е толкова позеленяла, колкото и аз, когато я видях :D. Днес успях да се свържа с тях, та обяснението им беше, че първоначално било черно, но видиш ли, понеже се наложило да го пресадят в по- голяма саксия и като му сложили тор, то взело та станало зелено. Аз, обаче да не съм се кахъряла, щото напролет щяло да избие пак черно... А дано- ама надали...

Другия сайт е Екзотик Плантс - там изрично твърдят, че тяхното е Черна Дантела, даже ми бяха сложили лентичка около стъблото с тоя надпис. Обаче както се вижда нито листата са дантелени, нито са черни, макар, че имат някаква пигментация по жилките, сравнено с "позеленялото от торта" растение.

Луда работа!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”