Чери домати разсад?

Модератор: Миша

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1357 пъти

Re: Чери домати разсад?

Мнение от ljuboznatelna »

Тази година гледах за пръв път, не съм очарована. Не зреят дружно на китката, лесно се ронят, бавно се берат. Догодина ще са не повече от 5-6 корена, колкото да има с какво да се занимавам.
denitsavm

Re: Чери домати разсад?

Мнение от denitsavm »

И аз не съм очарована и освен всичко, което казва Люб, много големи и обемни станаха, та и се оплетоха и полегнаха...
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Чери домати разсад?

Мнение от Роза1924 »

Предимството им е , че първи узряват и последни свършват. Аз ги замразявам в торбички във фризера и след това ги ползвам / на бройка/ в супичка, боб, леща - там където са нужни по малко. Жълтите на цвят не са така сладки като червените.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Чери домати разсад?

Мнение от Вискяр »

Вкуса не зависи от цвета. При равни други условия зависи от сорта. На сайта ми съм описал вкусовите качества на тези, които отглеждам.
Растежните им качества са като при другите домати. Високи (индетерминантни) - отглеждат се на кол или сезал; желателно е да се колтучат. Средни (полудетерминантни) - на късо колче. Ниски (детерминантни) - за саксия, сандъче или на земята.
Дружно узряване - защо? Дружно узряващи сортове се използват за нуждите на консервната промишленост или търговия на едро в големи количества. Има хибридни сортове чери домати с дружно узряване.
Аватар
bistreto
Кафе с мляко
Мнения: 238
Регистриран на: Мар 26, '12, 21:14
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чери домати разсад?

Мнение от bistreto »

Вискяр, да са примоля много ако още ги гледаш тези красавци за догодина да ми пратиш за моя сметка няколко семки от белия и от продълговатия червен сорт :angel2: - плащам си каквото струва :ieeee: Предполагам в края на лятото ще си избереш домат, дето вътрешността със семето ще сушиш на хартия или нещо подобно :hmmm:
Ето и моя първи опит от тази година - всичко е от купешко семе :ieeee: върза първото доматче. Кълняемост 100%, оставих си четири корена, а останалите пратих на майката на приятелката ми на село, защото балконите в София са с ограничени обеми :lol: Изображение
"Същественото е невидимо за очите ..."
Аватар
bistreto
Кафе с мляко
Мнения: 238
Регистриран на: Мар 26, '12, 21:14
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чери домати разсад?

Мнение от bistreto »

Тц, тц :ufff: голям съм кретен - Вискяр, не ми обръщай внимание на изцепката - сега ти погледнах сайта за летящите компютри :lol: Та видях толкоз сортове домати, че се ошашках :o .... Дай ми инфо кога най-късно да ти пратя поръчката - не знам кога се купуват семена - есента ли, януари ли :hmmm: за да имам малко време да се ориентирам в материята и да ти пратя поръчката си по етапния ред :nod:
"Същественото е невидимо за очите ..."
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: Чери домати разсад?

Мнение от Вискяр »

Спокойно... остави си време... за адаптация. Към шаренията.
:tzvetentze:
Имам семена от всичко. Наесен ще ти пратя. Вчера получих 4 нови сорта, вече засяти. До есента ще дадат поне малко плод, за оценка.
Най-атрактивен и любопитен е Indigo Rose:

Изображение
LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Re: Чери домати разсад?

Мнение от LordDread »

Здравейте,

От скоро и на мен ми влезе муха в главата и реших да си засадя разни неща в саксия. И така преди една седмица си накупих разни работи и си засадих босилек в две саксии, една саксия с див лук а в една кофичка за разсад посях семена от чери домати. Тъй като почти не знаех какво равя, една седмица по-късно, резултата със черито е следния:

Изображение

Явно съм посял прекаленомного семена. Идеята ми е да го гледам в саксия на балкона. до колкото разбирам, тррябват ми един или два корена за тази цел. Въпроса ми е какво да направя - да изкорена останалите от ашката ли или да си разсадя на ново само едно или две семена.

Двете кълнчета в ляво са от босилек. Вече съм ги махнал. Това стана понеже синът ми беше мешал почва от една саксия в друга, на следащата сутрин след посяването :)

Поздрави.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чери домати разсад?

Мнение от ivanina »

LordDread написа:Здравейте,

От скоро и на мен ми влезе муха в главата и реших да си засадя разни неща в саксия. И така преди една седмица си накупих разни работи и си засадих босилек в две саксии, една саксия с див лук а в една кофичка за разсад посях семена от чери домати. Тъй като почти не знаех какво равя, една седмица по-късно, резултата със черито е следния:

Изображение

Явно съм посял прекаленомного семена. Идеята ми е да го гледам в саксия на балкона. до колкото разбирам, тррябват ми един или два корена за тази цел. Въпроса ми е какво да направя - да изкорена останалите от ашката ли или да си разсадя на ново само едно или две семена.

Здравей!...ами то обикновено така се прави ,засяваме повече семенца и си разсаждаме после колкото ни трябват.
Разсада ти е добре поникнал , остави го така още малко - докато кръстоса (докато се покажат и се развият от сърцевината на стръкчетата нови листенца или така наречените същински листи) .Тогава , с помощта на ...аз ползвам дръжката на лъжичка за кафе,за да не скъсам коренчетата на стръкчето , си изваждаш колкото ти трябват...и засаждаш по един корен в кофичка от кисело мляко(примерно) - това се нарича пикиране. В по-късен етап , когато растението достигне височина до една педя го преместваш заедно с почвата в която е засадено в по- голяма саксия където ще го отглеждаш занапред или в градината - ако имаш такава. Това е основното !- ако имаш други неясноти - питай !
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
troll

Re: Чери домати разсад?

Мнение от troll »

Когато се манипулира домат се държи за листо. И да го скъсаш - няма страшно.
И коренче да скъсаш - няма страшно. Други ще израстът.
Но ако повредиш стебълцето е лошо.
Доматът е стебло.
Затуй то не се пипа.
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”