декоративни храсти

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от libra »

Пиракантата много я харесвам точно заради оранжените плодчета есента и зимата.Но ,по принцип,малко недолюбвам бодливи храсти за двора,не знам защо.
Вейгела имам много засадена на южна подпорана стена ,т.е засенчена е ,и не виждам да страда от това.Но вариегатната по неволя я преместих зад къщата на север и уж я огрява лятото ,но много залиня и няма общо с другите 2-3 сорта.
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1602
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 13 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от tsvetina »

VIBURNUM sargentii Onondaga - една калина, която ме радва вече няколко години. Дават я 3-4 метра, но по снимките в нета никъде не я виждам толкова голяма. Пък и все пак имаме ножици :angelche: , пъстролистен дрян .... :tzvetentze:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 774
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от maranta »

Момичетаааа :tzeluvka:
Ох, тези ярки плодчета/гроздчета са ми много любими :liubov2: Аз един сорбус вече съм поръчала за по-слънчево място. Ще му търся другарче :stiskam: Идеята за вибурнума е супер :ieeee:
И аромата на лоницерата го обичам, но ме притеснява, че е малко агресивна :snif: Тя тая мрежа там е нестабилна, малко символична, съседите са ни много добри :P Ако нямаше толкова много работа и други належащи ремонти, сигурно щяхме да си направим комшулук :angelche:

Сърдечно благодаря за помощта :tzvetentze:
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

maranta написа: Мар 9, '18, 21:12 Благодаря ти, Либра :gush:
Вайгелата е красива, но май четох, че е за слънчево място. А тук има само силно следобедно слънце, около 4-5 чАса. На пиракантата дали ще и бъде достатъчно :hmmm: Нея мога ли да я режа смело или си има специфика :?:
Много се надявам и на други предложения :angel2: Много красиви градини показват съфорумците, не са едно или две райските кътчета :liubov2:
Пиракантата задължително трябва да я режеш смело ,иначе пуска яки пръти и надминава 2 метра.Спецификата е след като я подрежеш силно напролет да я оставиш да цъфне и и после резитба коригираща само на стърчащи клонки, ако режеш по-обстойно ще има по-малко плодчета.Има и по-компактни сортове ,но трудно се намират в БГ.В разсадник Интродукция при колегата Динко Георгиев имат един хубав сорт-със шарени листенца и оранжево-червени плодчета.Става много ефектно,ако я комбинираш с друг сорт с жълти плодчета. :P

Pyracantha coccinea ''Mohave Silver''



Изображение


Изображение


https://www.fast-growing-trees.com/imag ... 4-450w.jpg

Изображение
sasha

Re: декоративни храсти

Мнение от sasha »

Изображение
Незабравке, това е уникален жив плет!
elena kirilova

Re: декоративни храсти

Мнение от elena kirilova »

мдаааа,бодлив и красив
специално за крадци
ще се издерат :lol:
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 774
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: декоративни храсти

Мнение от maranta »

незабравка написа: Мар 11, '18, 10:34 ...
Пиракантата задължително трябва да я режеш смело ,иначе пуска яки пръти и надминава 2 метра.Спецификата е след като я подрежеш силно напролет да я оставиш да цъфне и и после резитба коригираща само на стърчащи клонки, ако режеш по-обстойно ще има по-малко плодчета.Има и по-компактни сортове ,но трудно се намират в БГ.В разсадник Интродукция при колегата Динко Георгиев имат един хубав сорт-със шарени листенца и оранжево-червени плодчета.Става много ефектно,ако я комбинираш с друг сорт с жълти плодчета. :P

Pyracantha coccinea ''Mohave Silver'
....'
Незабравка :tzeluvka: Благодаря за указанията и за прекрасната идея :tzvetentze:
Едва ли ще мога да постигна подобно нещо, но две пираканти със сигурност ще бодна там :nod:
Сега ще видя къде ги има тези Pyracantha 'Soleil d'Or'-жълта и ''Mohave Silver' и дали ще ми изпратят по един брой :angelche:
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: декоративни храсти

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Аз съм с жив плет от пираканта, ако така може да се нарече. Расте изключително бавно, поне при мен.
Насаден е пролетта на 2015 въобще не е рязан. Може би е около 1 метър, като има няколко корена, коитоса до дувара явно там има повече влага и е по-висок. Една пръчка с малко разклонения ;)
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
незабравка

Re: декоративни храсти

Мнение от незабравка »

Мадам_Сръчкова написа: Мар 12, '18, 13:10 Аз съм с жив плет от пираканта, ако така може да се нарече. Расте изключително бавно, поне при мен.
Насаден е пролетта на 2015 въобще не е рязан. Може би е около 1 метър, като има няколко корена, коитоса до дувара явно там има повече влага и е по-висок. Една пръчка с малко разклонения ;)
Да ,расте по-бавно от лигуструма,но става голяма с течение на времето.Най-бързо расте в 7-ма зона.Подрязвай пръчката ,за да се разклони и стане хубава коронка.Трудно се прави жив плет без поне еднократна резитба през вегетацията.Във Варна пред завод Дружба има една пираканта-огрмно кълбо с диаметър над 2 метра,постигнато е с редовно стригане.Ториш ли с нещо ?
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: декоративни храсти

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Изображение

Това е снимка от миналата пролет. В дясно са по-високите растения. Всички останали са като растенията в ляво.
Сега съм ѝ изправила по един водач, за да се вдигнат малко нагоре, но не съм ги рязала.
Приемам всякакви съвети, как да се поразмърдат нагоре :dovolen:
Оградата е около 20-30 метра.
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”