Набелязваме рози за нови поръчки

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от botan »

Понякога ги пускат под различни имета, ей тъй да не им е скучно на потребителите. Ако нещо не се намери моят съвет е да се провери в Help Me Find дали няма други синонимни имена. Те обикновено са изредени в началото като списък със сини букви:
https://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.61618.3
Insta: ex_hort
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от Lilly »

botan написа: Юли 25, '23, 18:02 Понякога ги пускат под различни имета, ей тъй да не им е скучно на потребителите. Ако нещо не се намери моят съвет е да се провери в Help Me Find дали няма други синонимни имена. Те обикновено са изредени в началото като списък със сини букви:
https://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.61618.3
благодаря ти - това е полезна информация
аз не съм любител на розите - не мисля , че всичките негативи на този вид могат да надделеят над приказната гледка на пролетния цъфтеж / само за мен , де/. Като гледам във форума какви са възторзи за божурите , които , ако нямаш късмет, може и изобщо да не видиш цъфнали, проявявам разбиране към чуждите пристрастия, без да ги споделям
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от zeleno »

аз тази година най-накрая ще си купя Perle d'Or
от край време я заглеждам , дойде и реда
дано е толкова ароматна , колкото пишат
ако някой я има ще се радвам на отзиви от първа ръка
Sweet Siluetta и Clg. Cecile Brunner също засега са ми в списъка
ще се радвам на мнения и за тях
всичко ще живее на 100 % пълен юг
за Сесил не съм много сигурна :hmmm:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 399 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от zeleno »

Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от didak »

Здравейте отново, след дъъъълго отсъствие!
Накратко - поводът да пиша, е че брат ми и две много близки приятелски семейства искат да "орозовят" дворовете си, и поех ангажимента да им помогна да изберат сортове, поръчат, насадят и радват на красива Розова гледка.
За съжаление линковете в индекса на темите в Розовия раздел не работят.
Ако някой може да ми даде съвет или линкове за:
- избор на Рози за ограда /около 20 м, дължините всъщност са повече, но може да повтарят/ - надявам се, че все някъде вече има такива препоръки. Два от дворовете са обърнати на юг, единият - на запад, има участъци с постоянна, макар и шарена сянка. Климатът е "крайморски" т.е. сух, почвата е глинеста. Няма изскване да са най-най, по скоро лесни за намиране и устойчиви.
- тема /или раздел в който се очава да се появи/ за поръчка на Рози, или БГ разсадник с наличноси,
бих бил много благодарен!
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от libra »

Ъъъъ, зачудих се дали си ти-а, добре дошъл!
За сортове ще кажа, като се уточни от къде смятат да поръчат.
Катерливите рози могат да бъдат с поизправен храст или с дълги тънки клони.Зависи, как си ги представят нещата. Ако смята да ги "вият" по оградите, е добре да са рамблери, като тук трябва да се внимава да не са еднократно цъфтящи.
Ако искат да са една до друга, без това опъване по оградата, трябва да се търсят сортове с по-изправен храст, защото другите ше пускат дълги клони и ще падат напред/ при южното изложение/.
Може розите да са храстовидни , а не катерливи, т.е по-ниски, но няма да е лошо.
Като цяло, е добре в една редица да са от един вид.
На постоянна сянка е проблематично за рози. Шарена е добре, да не страдат от жегите.
Трябва да се прецени много добре разстоянието между розите и оградата, за да не са една върху друга и да не си пречат.
https://www.florov.com/produkt-kategori ... %B7%D0%B8/ Български доставчик, не пишат имена, евтини са, може да има несъответстие.
Ирис дей-също български, важи същото и за тях.
Ииии.... цяла Европа, ще ти дадем доставчици,ако решат.
https://oakplants.eu/rozi , български, под лиценз, в саксии, надеждни, но скъпи, скъп транспорт, но може да се вземе от морето,ако има път натам.
Имам много ентусиасти, които продават по сайтовете, там нямам мнение, но се предлагат доста разнообразни рози.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от botan »

libra написа: Авг 18, '23, 12:06 Трябва да се прецени много добре разстоянието между розите и оградата...
Това как се преценява? Уж четох в темата за оградите, но и на мен не ми стана много ясно. :hmmm:
Insta: ex_hort
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от didak »

за този тип си мисля, не знам как се водят - високи за да скрият ограда 2м., "самоносеши"
Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от libra »

Първата снимка са самоносещи- те са изправени, с твърди клони и стоят строени като войници.
На втората, поне бялата отпред , клоните й падат като фонтан. Когато са и катерливи, с тънки и доста дълги клони, е най- добре да се хоризонтират на огради или струни. Ако са по-ниски, пак се получава този фонтан, може да стигат до земята, но поне ги няма много дългите клони.
Не трябва да се смесват двата вида в една редица, защото не е добра визията.
За изправени рози, разстоянието трябва да е около 150, защото те имат обем, който изпълва това разстояние. Така розите се разполагат добре, имам как да се обработват, проветряват се. www. rosebook.ru е много добра енциклопедия, защото там се дават размери и е нарисуван вида храст.
Розите, както и всякакви други храсти не трябва да са набутани в оградата или да няма място отпред. Така, че и в тези посоки се съобразява едно добро разстояние. Ако има и кисели съседи, които вредят или мрънкат, че розите бутат оградата, също би станало проблем. Моите катерливи рози на гол корен ги засадих през 40-60 см. С голите клечки тези разстояния ми се видяха много добре. След 3 -4 разбрах, че съм направила голяма глупост. Също-там имаше рози от флороф- Молов , дето розите им бяха обозначени като бяла-червена и тн, ми се получиха различните видове храсти-падащи и изправени.
Всякави размери които се съобразяват, са до някъде хипотетични, защото всяка градина си има свои условия и грижи, които се полагат.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от didak »

Разглеждайки онлайн магазините - флоров има общо 16 катерливи, не всички са в наличност, предполагам, че около половината ще отпаднат защото не са изправени..
ирисдей - това което намирам е несъществуващ сайт и фейсбук страница с последна активност от 2015..
оакплантс - филтрирах по размер /между 150 и 200см/ и излязоха 22 резултата /не знам колко от ях са изправвени/, само 6 от тях налични..., ако предствените сортове се появят - това ми изглежда добър вариант.
Задачата разбира се не е спешна - време до март има достатъчно, но нямам представа какво да очаквам от тези сайтове като наличност до напролет..., или напрово да мисля за "европейските" доставки..
Не държа на най-модерни, кичести, многократни, ароматни.., а на една приемлива обща визия.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”