Набелязваме рози за нови поръчки

libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Искам да направим поръчка за ....

Мнение от libra »

Между другото, имах едни минита, които при моя климат никога не успяваха да си отворят пъпките и едната изглеждаше точно като последната. Дори не помня дали са се споминали или съм ги засилила на някъде.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Искам да направим поръчка за ....

Мнение от botan »

libra написа: Юли 24, '23, 14:08 E, предпоследната е като пръскана с тотален хербицид, но от далече.
Казваш, всяка роза е уатсониана с правилният хербицид. :lol: :lol: :lol: Ама докато другите се гътват, тази само изглежда като да е на ръба. Вероятно за това толкова много я харесвам, защото имаме много силна емоционална и духовна връзка с нея. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: От далеч прилича на келява върба, но нейната красота е от близо. Листенцата й ми приличат на някой завъртян елемент от старинна сграда. :liubov2:
Изображение
zeleno написа: Юли 24, '23, 16:05 другата я има тук , има и други странни , които Ботан търси
/ пише , че не са налични , но това може да се отнася за момента , а не по принцип /
https://lens-roses.com/en_US/shop/r-wat ... bsite+desc
Аууу тук има и такива, които дори не знаех, че търся и искам! :lol: :lol: :lol:

R. glauca 'Yellow' - обикновено глаука е розова, за първи път я виждам в жълто, но мисля, че контраста с червеникавите синьо-сиво-зелени листа ще бъде убийствен. Никъде другаде не я намирам.
Изображение

R. roxburghii 'Lampion' - шипките на роксбургии освен, че са декоративни се използват и в медицината. Четох, че имали аромат, който описват като ананас, пасифлора или ябълка.
Изображение

Ругози не харесвам много, но тази я споделям защото ми се стори любопитна. Тъкмо си мислех, защо още не са селектирали рози подобни на божур и видях една в сайта. Възможността розите да са толкова силно кичести идва от многото им тичинки, които се видоизменят във венчелистчета, така че едно средно положение е напълно възможно и достижимо.
Souvenir de Trélazé
Изображение

Друго което ми се стори интересно е Grain de Malice, много наподобява Art Nouveau и вероятно попада в родословието й, но формата на цветчето е по-добра, за сметка на по-слабо изразените черти
Изображение

Цените при Ленс винаги ли варират около 15-25 Е или това се отнася само за розите в контейнер? :hmmm: Защото Уатсониана я има в един от немските сайтове с многогодишни, които споделих малко по-рано за 6.5 Е.

Относно Fraise des Bois, сега като ви чета коментарите ми стана ясно защо ми е на кантар. Явно не е достатъчно дива и/или грозна. :lol: :lol: Не знам защо в HMF са написали, че е на Орие. За нея във френските блогове пишат, че е намерена през 2007 в Нидерландия в една запустяла градина от членове на асоциацията "La Cinquième Saison" сред които била и Floria Thauvin, която я е взела за размножаване и през 2010 официално е получила име. Предлага се на няколко места (включително Луберт, където е дивата персика :!: ), но не съм я намирал на цена под 15 Е. За нея казват, че задържала пъпчиците до два месеца, след което се отронвали сами.
Insta: ex_hort
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от libra »

На тази снимка листата са красиви- като изрисувани с къна или индийски заврънтулки.
Следващите също са красиви и необичайни, розовата ми хареса.
Поначало, рози в саксии са по-скъпи от гол корен.
От С. Кошарица от един пуст двор крадох една жълта шипка, сега не си спомням какво съм открила за името. Но, за съжаление, не можах да я захвана. Имаше малка и тънка клонка нов прираст, а старата беше много вдървесена. Тук бях продънила главата на Маргото за една жълта дивачка, но катерлива и кичеста. Тя също се оказа трудна за размножаване по преценка на спецове. И всички тия мераци заради детски спомен от друга дивачка.
Та, теб те виждам с двата крака в киреча- т.е в шипките.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от botan »

Аз, ъъъм, такова... гледам да се въздържам от рози. :mrgreen: Това ми е въздържанието в момента. :angelche: Иначе от малък съм си изтърван. :lol: Един от най-ярките ми спомени е когато баба ме водеше на детска градина по пътя минавахме покрай едно дворче в което до външната чешма имаше прекрасно уханен огромен розов гюл, който висеше през оградата и само ходех да "крада" розички за възпитателките. :lol: :lol: :lol:
Insta: ex_hort
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13714
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от zeleno »

Изображение

тази и аз бих я взела

от Ленс никога не съм правила поръчка
мисля , че им писах веднъж заради езна зелено-жълта роза , но не си спомням дали ми отговориха въобще ...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13714
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от zeleno »

libra написа: Юли 25, '23, 13:31 .. жълта шипка ...
така хората наричат моята Хугонис , но ти може би по-скоро визираш Rosa foetida
Изображение
има и кичест вариант
аз се опитвах да си вкореня от една съседка на Рачето , но нищо не се получи
после я купих от Петрович , но се спомина ...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от libra »

Тъкмо, да се присламча- да си осъществя детската мечта. Странно, как се е споминала тази шипка.
И, да, за Фоетида я бях разпознала.
В Кошарица брах голям срам- слизам от БМВ и отивам да драпам и посдскачам за жълта шипка, която би привлякла вниманието само на местните кози. Доколкото ги има, предвид статуса на близкия курорт.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от Lilly »

Изображение
GARDEN DELIGHT - Kordes
като се зачетох във вашите коментари, тръгнах и аз да си търся роза - да не остана по-назад :lol:
нищо екзотично и необикновено, избрах си , но не мога да си я намеря - помагайте, моля
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от botan »

zeleno написа: Юли 25, '23, 14:02 от Ленс никога не съм правила поръчка
мисля , че им писах веднъж заради една зелено-жълта роза , но не си спомням дали ми отговориха въобще ...
Пишат, че изпращат до България. Не би трябвало да има проблем. Понякога имейлите се озовават в папка спам или ако са изпратени в неработен ден ги изпускат неволно.

Фоетида би трябвало да е лесно разпознаваема. Името й означава зловонна и се слави с много силен и остър аромат, който определят като подобен на изгоряло ленено масло. Ако някой има опит с нея от първа ръка би ми било интересно да сподели как намира аромата.
Lilly написа: Юли 25, '23, 16:57 GARDEN DELIGHT - Kordes
като се зачетох във вашите коментари, тръгнах и аз да си търся роза - да не остана по-назад :lol:
нищо екзотично и необикновено, избрах си , но не мога да си я намеря - помагайте, моля
Веднага ти я намирам, Лили. :lol:
https://oakplants.eu/roza-gartenspass
https://www.rosen.de/gartenrosen/rosent ... artenspass
В Европа е по-известна с името Gartenspaß или Gartenspass, ако не ти се търсят специални символи
Insta: ex_hort
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Набелязваме рози за нови поръчки

Мнение от Lilly »

botan написа: Юли 25, '23, 17:01 Веднага ти я намирам, Лили. :lol:
:tzeluvka:
с друго име задачата се оказа лесна
и аз предположих , че е малко вероятно роза на Кордес да не може да се намери в Германия ..
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”