2011-та в лилиуми

Публикувай отговор
Lilia27
Двойно кафе
Мнения: 161
Регистриран на: Апр 6, '11, 13:33
Местоположение: София

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Lilia27 »

Speciosum Rubrum
Изображение

Изображение
Anastasia
Изображение

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2448 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

Радост за очите ми! :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
mama_li

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от mama_li »

Изображение
Това трябва да е мускадет, май последния лилиум.
Тъкмо съжалявах, че се е изгубил :nod: .
just

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от just »

При мен последен за сезона, вече няколко години, е Speciosum album
Изображение

Засаден е заедно с Black Beauty, който също е сравнително късен сорт, но досега никога не са се засекли в цъфтежа си :snif:

Вече се замислям :hmmm: , освен да разчитам основно на по-пищно представяне на вече установили се луковици, да пробвам да засаждам част от някои сортове и малко по-късно през пролетта, което според периода до цъфтеж на съответния сорт, да удължи като цяло времето с цъфнали лилиуми в градината ми.

В този сайт например, освен група, цвят и височина на лилиума, дават инфо и за положението на цвета (up-, side-, down-facing) и период за форсаж в дни, което позволява в някакви относителни граници да предвидиш кога ще цъфне една луковица ако я опазиш и засадиш напр. м. май вместо през март, но пък не намирам някои сортове, които имам или искам :ufff:

http://www.zaboplant.nl/cms/modules/mod ... yguide.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Някои по-капризни сортове сигурно няма да са доволни :svekurva: от такова вмешателство в собствения им ритъм и ще бойкотират плановете ми, но пък може да се пробва :angelche: Някой има ли лични наблюдения в тази връзка ?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2448 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

just написа:
вече установили се луковици, да пробвам да засаждам част от някои сортове и малко по-късно през пролетта
Юле, да не замисляш да ги вадиш ежегодно като лалета? ;) Защото не ме питаш, и не ми е работа, да ти кажа. :lol: Пък ти пак си направи каквото решиш. Резултатът ще те разочарова. Така мисля, но може да греша. Мичуринствай! Ще разберем, като видим.
:dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
just

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от just »

Ааа, не - абсурд - няма да ги вадя като лалетата, че даже и ваденето на лалетата мисля да разредя в годините ... Установените луковици ще си се развиват на спокойствие, мислех си да извадя единични бройки от някои по-непретенциозни сортове и да пробвам, ама :hmmm: сигурно си права и може би ще се разочаровам, защото може и да цъфнат ама няма да са в същата прелест :eeeh: ...

Тогава остава да си намеря, или много късно цъфтящи лилиуми, или да си направя една лилиумна градина на място с надморска височина по-висока от тази на сегашната ми с 300-400 м :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2448 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Мария Николова »

Ако им направиш термоизолация и ги охлаждаш с климатик, можеш да не търсиш по-голяма :stongue: надморска височина. :stongue: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Lilia27
Двойно кафе
Мнения: 161
Регистриран на: Апр 6, '11, 13:33
Местоположение: София

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от Lilia27 »

Just, сигурно е възможно. Благодарение късната доставка на Ричард имаме цъфнали лилиуми през септември!
Моите Speciosum Album ще се отворят всеки момент. :ieeee:
Последни цъфтят Sheherazade, Black Beauty, Speciosum Album, Rubrum, Uchida
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от calico »

Юле, просто купувай всяка година луковици късно през май и това е. няма си играеш само на вадене я.... :D
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5151
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 237 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: 2011-та в лилиуми

Мнение от mileni »

Юле,аз си купих тази година доста късно от пазара лилиуми.Цъфнаха доста преди стари ,че и нови доставени :D на всичкото отгоре си отговаряха и на сорта.После ме беше яд,че не си взех повече :lol:
При мен завърши сезона Анастасия, в дует с Лесли.Като Лесли прецъфтя по-бързо, а беше по на сянка.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”