Облагородяване на олеандър

libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от libra »

Е, как какъв?Да смаеш съседките с ашладисан олеандър с пет цвята!
dal

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от dal »

Албена написа:dal , отговорът е един - от спортна страст :lol:
така е , права си... :mrgreen:

е добре де що се харчи ми не почне да кръстосва клематис с топола и лилиум с хемерокалис , ами....
denitsavm

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от denitsavm »

libra написа:Е, как какъв?Да смаеш съседките с ашладисан олеандър с пет цвята!
Има си съвсем практични предимства - заема едно място и наесен прибираш една саксия
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от Бобсъна »

Разбира се предимствата на присаждането са много-например ако имаш сортове с различни термини на цъфтене ,може да създадеш растение с непрекъснат цъфтеж и плододаване...Един познат беше присадил 5 вида ябълки-имаше на дръвчето от късно лято до ранна зима...и бяха много красиви междудругото!
Изображение
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от klapan »

dal написа:...е добре де що се харчи ми не почне да кръстосва клематис с топола, ами....
...щото ще ми трябва бинокъл или стълба да му разглеждам цветовете,Dal...и поглеж,че съм се гътнАл от стълбето... :mrgreen:
Албена написа:Експериментът ,явно ,е успешен :daaa:
Нямам опит в облагородяването,но си помислих дали не е възможно на едно стъбло да се присадят пъпки от два различни цвята олеандър. Би се получило нещо интересно- растение,цъфтящо в два цвята. :nod:
Това е и моето желание,Албена.Вече го реализирах и ви го показах в темата за облагородяване на хибискусите - и на калем, и на пъпка с 2 и с 4 различни цвята.Исках тази пролет да проверя как се прихваща пъпка от един вид олеандър към подбрана подложка от друг цвят - е,видях...оттук нататък тази проверка отваря път на желаещите да се пробват...Идеята ми дойде след последната ми разходка на юг да си събера малко костилки от палми - видях огромните дървета олеандри,растящи в земята и се замислих,че дървовидното отглеждане дава предимството да облагородиш дръвчето с няколко цвята,за да имаш цветния букет на терасата или в двора си,а в същото време то не заема много място и има доста екзотичен вид.Да,лянът лесно се размножава с резници...да,мнозина го режат отдолу,щото измръзва...но има и хора,които ще опитат дървовидното оформяне.И тогава - щом розата може да се превърне в щамбова такава и това е вече масово...ще дойде времето и на други цветя за такъв вид оформяне - въпрос на време и желание...Хибискусите и олеандрите са просто примери в тази посока.Много на север от нас,в Залцбург,Австрия - ще видите градския им център украсен с огромни красиви саксии с дървовидни олеандри.И се скъсват от цвят.Е,сигурно зимуват някъде през суровата зима както трябва,в подходяща среда - но ...са красиво оформени дръвчета.Eто ви една не особено добра,но ясна снимка от центъра им и как си отглеждат олеандрите

Изображение

А за това,кой как предпочита да ги отглежда - колкото любители,толкова и мнения ... все пак сме в България...и приемете показаното от мен просто като пример какво можете да направите със собствените си ръце,ако то ви достави удоволствие.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
dal

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от dal »

въх , пак настъпах някого :mrgreen: :angelche:
сега , да кажа , респект пред уменията и разбира се -всяко инфо и усилия си заслужават да бъдат описани и могат да послужат в нечие хоби и естетичен сърбеж , посипва главата с пепел , дай пет , мир бабо и т.н. :tzvetentze:
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от klapan »

dal написа:въх , пак настъпах някого :mrgreen: :angelche: :tzvetentze:
Споко,dal,ние мааалко по на север от Бургас не го вземаме така навътре,не мож лесно да ни ядосаш... :mrgreen: :mrgreen: :hihihi: :liubov2: :liubov2:

А за олеандъра - всичко с времето си...То и за щамбовите рози бабите ви не са си и помисляли,ама сега,като ви чете човек.... :hihihi:
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
dal

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от dal »

ха така , няма са сърдиш ей , изпозаспахте туках , никви драми няма , ей тъй да се съдере риза , да се тресне нещо в терикотата :hihihi:
какво за щамбовете , ти па да не мислиш че за българския климат щамбовите рози са кой знае каква придобивка?!
на голия ни гъз германско здрасти и то до първата /втората година , когято вече толко е измръзнало и изрязано почернялото , че ти е останал кривака + чукана от присадката с 1 пръчка да стърчи настрани ...
хубаво де , за олеандрите не бех права :daaa:
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Облагородяване на олеандър

Мнение от klapan »

dal написа:...хубаво де , за олеандрите не бех права... :daaa:
А така,знаех си аз,че ще си дойдем на думата... :angelche: Ама за терикота не си права,много боли да се изтърсиш.Предпочитам на по-мекичко да падна... :mrgreen:
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”