ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Модератор: scleri

Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Val March »

Здрасти, Андро!
По принцип нищо лошо няма във вкоренените кактуси!
Но първата година след вкореняването е достатъчно опасна за оцеляването им. Особено първото поливане пролетта. Рискът от преполиване винаги е налице поне 1 година след процедурата, а загниванията се случват сякаш по необясними причини...
Аз също вкоренявам свалени от присадки кактуси, но го правя по естествения начин, без химикали.
Докато при химически предизвиканото коренообразуване рискът е значително по-голям, защото се получават не зародиши на корени, а цяла коренова система по 3-4-5 см и нейната адаптация към субстрата далеч не винаги е сполучлива.
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от exotica »

Здрасти, Вал! ;) Не съм правил сравнение "естествено" спрямо "химическо" вкореняване. Разсъждавайки си просто, смятам, че и едното и другото предизвикват свои собствени корени у растението и, колкото повече и по-здрави са те, толкова по-добре за растението. :hmmm: Поне така ми се струва…
За Рангел знам, че не изкарва вкоренени на пазара, ако не са изкарали поне година развитие при него. За Pediocactus-ите ми е казвал, че са 2-годишни вкоренени. А и като съм му проверявал субстрата, корените, макар и не многобройни и добре развити, все пак доста добре са го "засмукали", което си е баш здраве според мен. :nod:

Отделно по въпроса производство и търговия - смятам, че е много по-изгодно икономически да се развъждат издънки отколкото семенаци. За 1 - 2 години имаш растение от издънка, което иначе би отнело 4 - 10 години да постигнеш от семка. Съответно и цената ще е различна…
Поздрави, Андрей
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 289 пъти

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от scleri »

Нямам голям личен опит с кактуси от така наречените " бутикови " видове - Педио, Склеро, Навахоа, Тумия и др. Имам няколко колкото да е спазено правилото барабар Петко с мъжете. Прави ми впечатление обаче че търговците които предлагат такива растения явно правят разлика между семеначе и вкоренена присадка. Когато това което предлагат е семеначе не пропускат да го отбележат и то с главни букви. Често след това следват и дузина удивителни.


Що се отнася до търговията с такива видове. Семеначе качено на присадка за година, две ще стигне по големина вкоренената детка. Така че едва ли срока на " производство " принуждава производителите да вкореняват детки вместо да сеят семена.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11830
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 160 пъти
Получил благодарност: 197 пъти
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от johnstalker »

При кактусите забелязва ли се някакъв деакселериращ ефект при свалянето от подложка и последващото вкореняване, който примерно да се яви като цялостно забавяне на растежа на кактусчето, докато се укорени както си требе?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 289 пъти

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от scleri »

Зависи от вида на кактуса. Някои видове се вкореняват без проблем за седмица две. На други им е нужна година. При всички случаи свалянето от подложката си е голям стрес за растението. Някои колеги предпочитат вместо да вкореняват сваления кактус да го качат на ниска постоянна подложка. Тази подложка след година, две се вдървенява и скрива в почвата така че погледнато от вън въобще не личи че растението не е собствен корен.
Един от модерните методи в тази област е вида да се качи на подложка още докато е едномесечно семеначе. За подложка се използва също семеначе на месец, два но от по-устойчив вид. Резултата е че след няколко години подложката въобще не се забелязва. Имаме растение от капризен вид с коренова система на некапризен. Само че както можеш да се досетиш при едномесечно семеначе операцията иска ръка на неврохирург, и не всеки може да се справи.
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Val March »

exotica написа: Не съм правил сравнение "естествено" спрямо "химическо" вкореняване. Разсъждавайки си просто, смятам, че и едното и другото предизвикват свои собствени корени у растението и, колкото повече и по-здрави са те, толкова по-добре за растението. :hmmm: Поне така ми се струва…
За Рангел знам, че не изкарва вкоренени на пазара, ако не са изкарали поне година развитие при него. За Pediocactus-ите ми е казвал, че са 2-годишни вкоренени. А и като съм му проверявал субстрата, корените, макар и не многобройни и добре развити, все пак доста добре са го "засмукали", което си е баш здраве според мен. :nod:

Отделно по въпроса производство и търговия - смятам, че е много по-изгодно икономически да се развъждат издънки отколкото семенаци. За 1 - 2 години имаш растение от издънка, което иначе би отнело 4 - 10 години да постигнеш от семка. Съответно и цената ще е различна…
Сравнението е простичко - повечето редки и колекционерски кактуси се вкореняват или трудно, или много трудно. Както ти каза и Склери, понякога отива година, докато пуснат зачатък на корени. С химията нещата се уреждат за дни - тръгват корени, достигат големина, и после се слагат в субстрат и....каквото сабя покаже.
Колкото за *2-годишни вкоренени*...:))))))....това може да се разбира по различни начини, мисля!:))))) Лично аз винаги бих избегнал купуването на такъв кактус, независимо дали е двегодишна детка, и е вкоренен оня ден, или е вкоренен преди две години, и бих го избирал единствено по това има ли видими признаци на стабилно, поне едногодишно развитие след вкореняването.
А когато говорим за нашия приятел от Пловдив, за производство и търговия....там нещата за мен винаги са били странни на моменти! Сори! Би ли ми обяснил логиката на това една вкоренена навахоа да струва 15 лв примерно, а когато поисках да ми качи от всичките разновидности - цената на услугата стана по 25 лв!!!?! Очевидно вкореняването с правилната химия е по-лесна процедура!:))) И за всичките години Бургаска Флора -да си дойдем на темата! :))) - не съм видял да предлага раритети на присадки, а само вкоренени такива!:)))))
Еми
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Апр 29, '11, 10:39

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Еми »

Така и така дискусията се отклони от темата, та не мога да се въздържа и аз да се изкажа. Гореспоменатите видове са трудни за отглеждане по доста причини, специфични изисквания относно поливния режим, голяма разлика в температури, нощ-ден, лято-зима, ранна според нас фаза на събуждане и вегетация и още куп други условия. От личен опит мога да кажа че и семената които предлагат търговците не са с нужните качества, често според мен са негодни за покълване.http://mamalama.snimka.bg/hobby/razni.560482.23279938" onclick="window.open(this.href);return false; -Sclerocactus spinosior, едно не дотам качествено семе http://mamalama.snimka.bg/hobby/razni.560482.23279932" onclick="window.open(this.href);return false; Sclerocactus spinosior schleseri-друго с отлична кълняемост. Като прибавим и факта че тези кактуси са бавно растящи, се налага присаждането с цел да се постигне по бързо големина на присаденото растение, и така то да стане по бързо продаваемо. И какво се получава на практика, качва се семеначето на подложка, напомпва се, резва се и се слага на друга подложка или се вкоренява. А от останалата част върху първоначалната подложка започва едно роене на детки, които на свои ред биват присаждани или вкоренявани. Няма нищо лошо в това да се присаждат и вкореняват детки, защото не всички любители имат времето и търпението да чакат отглеждането на тези растения от семена.
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от exotica »

Здрасти, Еми! :dovolen:

Да, отклонение се получи. Можем да пренесем дискусията в друга тема?
Поздрави, Андрей
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от Val March »

Да, Еми!!! При ред кактуси вегетативното размножаване е най-разумният начин!
Абсолютно съм съгласен. Моята реплика беше единствено на тема моментът на предлагането им на колегите-колекционери.
Според мен коректността изисква вкорененото кактусче да презимува, и едва тогава да се пуска за продаване. По ред причини.
А тези, които съм виждал на сергия, обикновено имаха по 1-2 мм нов прираст...което спокойно може да се получи за 1 месец.
В оранжерийни условия ми се е случвало по 2-3 пъти да режа до здраво и да вкоренявам един и същи кактус, докато тръгне както трябва, а какво остава за колегите, които ще го сложат на перваза...?!?
Както и да е....дано погледаме още снимки от Флората!:)))
Аватар
petarco442
Двойно кафе
Мнения: 188
Регистриран на: Ное 19, '10, 17:12
Местоположение: гр.Бургас с.Черно море
Обратна връзка:

Re: ФЛОРА-БУРГАС 2011г.

Мнение от petarco442 »

Това са моите снимки надявам се другите които снимаха да покажат красоти!
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”