Огради

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Огради

Мнение от milena02 »

Наскоро правих интервю с една ландшафтна дизайнерка. Другото не е итересно и общо взето си го знаем, ама каза няколко неща баш за оградите и новите тенденции като дизайн при тях. Най-шик било оградата да е слята с околната среда. Например, ако говорим за вила в планината, оградата да е от неодялани трупи - така дърветата практически "влизат" в двора. Ако къщата е сред поле, никакви "дувари", а почти невидима мрежа така, че да "включиш" необятната ливада към къщата си. Ей в този дух. Хич не беше доволна от триметровите зидове, дето са масова тенденция в България.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Огради

Мнение от calico »

абе мрежа, мрежа на необятните ливади, и аз имам мрежа към полето, ама как да оставиш мрежата без рози? че то това си е просто престъпление :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Огради

Мнение от Lizi »

Ето една ограда от руските форуми:
Изображение
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Огради

Мнение от kmm »

На ландшафната дизайнерка някой друг й чисти плевелите, дето се завират и влизат през мрежата :mrgreen: Ако трябваше да си ги чисти сама, веднага щеше да захаресва ограда, вкопана поне 30см. в земята и поне метър плътна. Нагоре може и ажур-пико, та като изгорят, както това лято, трънаците извън двора, да се сливат с изгорялата ми трева вътре и да се постигне непостижима хармония с пейзажа. :hihihi:
Шегувам се де!! То е ясно, че да се търси единство на градината с околния пейзаж е правилно и има прекрасни постижения в тази посока (дори се сещам за примери от този форум). Но да има някой да ми направи една триметрова ограда... ееех.... :angelche:
denitsavm

Re: Огради

Мнение от denitsavm »

Lizi написа:Ето една ограда от руските форуми:
Изображение

А тази градина е с прекрасни рози :daaa: , но първото което ми се наби на очи беше оградата и въобще всичко зидано по двора - подпорни стени, огради и не помня какво още имаше, но са уникално несъответстващи си и кичозни за мен... вкл. и на тази снимка подпорната стена и бетоновите тухлички ... а някъде имаше и червени :o
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Огради

Мнение от Lizi »

Да, ама много е важно какво има извън оградата. Например ние сме до тротоара на улицата, от двете ми страни има къщи на растояние от два метра от оградата ни. Така че ... не знам с какво да се сливам. Определено обаче моите цветя до оградите ги дразнят съседите . Но по принцип аз съм против високите масивни огради , защото правят много сянка . Но ... ако имах четири-пет декара дворче нямаше да ми пречи сянката на оградата. :D
denitsavm

Re: Огради

Мнение от denitsavm »

То ако имаш 4-5 декара и съседите не биха ти пречили... Но пък кой ти ще поддържа такова нещо :shock: Аз поне на съседи съм случила... то не че имам много де :dovolen:

Аз лично много си падам по оградите с бордюр около 50-60 см. и нагоре ковано желязо /и на подходяща арматура бих се съгласила :angelche: /, също и по белите дървени оградки :liubov2: - ще си направя такава :D , място за растения няма... време е да помислим и да похарчим пари за хардуера ;) Определено, ако не ми е изключително необходимо, не бих издигнала висока зидана ограда.
dal

Re: Огради

Мнение от dal »

независимо че имам и над триметрови огради , и че нямам комшии в Буквалния смисъл , и че обитавам едни 4-5 декара като площ вътре в оградите градината на рускинята Легенда в мен предизвиква само възхита
дори не съм и забелязала оградите , сгурно съм гледала предимно розите и , ама то пък темата била за огради именно.... :hmmm:

Та , в днешно време оБичайно оградата е най често нещо , което или
-купуваш наготово с имота
-наследяваш в какъвто вид ти е писано и както ти се е паднало ,
-или поправяш оттук оттам с подръчни декоративни средства ,
-или отлагаш като направа поради недостиг на пари и енергия ,

или таковаш ли му майката как се пада точно , ама почти не познавам хора да разрушат ограда и да изградят друга по свой вкус , ако има съществуваща§
впрочем , при проучване в САЩ се разбрало , че американците , които са луди на тема очертаване периметър и собственост смятат за най великото откритие на столетието телената мрежа .

Та одеве си мислех , че ако съм в Австралия и ограда няма да туря.
Пък тука някой път си мисля , че и трите метра не са достатъчно.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Огради

Мнение от calico »

аа, Дал, ММ смени най-напред всички огради на еднодекаровото място. Дето можа тури високи въпреки протестите. смени и мрежата на доматения двор, с друга мрежа :mrgreen: ама с бетонова основа- било важно. :?:
сега градината ми, цветната, е оградена с високи огради които всеки път като погледна и повръщам, а зеленчуковата е с мрежа която се опитвам да облека с рози. а трябваше да е обратно ако непременно се изискват високи огради. а най-добре си беше всичко да е мрежа и да я облечено в нещо живо.
оградата откъм пътя до къщата е наполовина плътен зид- до входната врата, и наполовина зидче с тарбички отгоре- това успяхме да откопчим със щерката като компромис. Наскоро едни баби ми казаха че било добре дето поне половината е с пролуки, та да можело да се вижда какво има вътре :lol:

а как прекрасно щеше да стои ограда каквато Дени каза- малко зидче и нагоре с ковано желязо

Кмм, напълно си права за плевелите, сега на задния двор дето са розите от другата страна на мрежата има бодили по два метра и влизат през мрежата, режа отсам ама небъдна работа :x
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Огради

Мнение от kesten »

Как без ограда бе? Тя тази ландшафтна арх. май няма опит на терена а само по учебници с имения.... Аз не живея в имение в планината или равнината а в село. Селска къща с двор. От едната страна са курника, нужника и лятната кухня на съседката, от другата любопитният съсед които се катери на оградата за да наднича, от другата запустял двор от който напират бурените и сега едва ги одържа оградата... . Не описвам хипотетично а точно.

Та ето ме мен, дето построи нови дувари към комшиите, даже единият дувар беше доста лошо срутен и се преливаше в както казах нужник.. курник и т.н. Съседа каза че няма пари да разделим разходите и ремонтираме та аз построих нов дувар от моята страна - като си смалих двора с около 40-50см. - Но не съжалявам.

Сега вечер като си запаля фенерите по оградата и светне.. над тях са само звездите и имам чувството че съм в безкрая. А оградата не я мисля- лека полека ще я озеленя ...
Показвам за какво говоря. Имотчето преди да построя къщата и вдигна нови дувари и поглед към същата точка сега от терасата сега вечер..
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”