Какво барбекю е най-добро?

Изкушения за лакомници и гурмани.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от naa »

calico написа:а, става и на обикновена жар от съчки и дърва. ние поне най-често така правим жаравата.
Наа, просто някаква метална решетка се поставя на около да кажем 7-8 см над жаравата. дали ще е специална на крачка, или пък ще я подпреш на две тухли или два камъка, все тая. Отделно дето може и да сложиш върху жарта голям плосък и тънък камък (това имаше някакво специално име но го забравих), като се нагрее става страхотно вкусно върху него.
Значи, жарта ще е от съчки и дърва, това явно означава, че ще трябва време, първо да се разгори огъня,

и тогава печенето, чак след като вече има жар.

Ако е на огнището за компоти, някак си не върви да слагаме тухли всеки път и да ги махаме след това,/огнището е по-голямо и искам да го ползваме и за компоти/.
Най-вероятно трябва да накарам мъжа ми да направи решето/скара/ с крачка, високи към 12-15 см, за да може яденето да е на 7-8 см над горния край на жаравата.

И още един въпрос имам: Може ли решетото да е едно и също и да печем на него кестени, и да е с малки дупки, кестените да не падат през него?
calico написа: Отделно дето може и да сложиш върху жарта голям плосък и тънък камък (това имаше някакво специално име но го забравих), като се нагрее става страхотно вкусно върху него.


...
и Тити е права, че на огън всичко става доста по-различно. имаме и ел.скара, тефлонова някаква плоча, но изобщо не може да се сравни нито емоцията край огъня, нито вкуса на опеченото, пък дори и картофи или сирене да е.
Май съм чувала, че такъв камък се казва подник, или подница, но не съм съвсем сигурна. Нарязан мрамор 30/40 см дали ще свърши такава работа?
Наистина е по-вкусно така, както казва Тити.
Дали обаче първо трябва да се нагорещи, за да не залепне манджата, или залепването зависи от вида на камъка?
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от calico »

я виж тука - казвало се тикла и се прави така http://photo-forum.net/bg/index.php?APP ... R_ID=32883

това са онези плоски каменни плочи с които правят покриви на къщи в Родопите.. Казват че не залепяло, не сме проблавил. А камъка се слага предварително над огъня да се нагрее, акумулира топлината и пече дълго след като жарта вече е намаляла. така казват.

значи ако си намериш пиростия ( а то няма начин да няма по селата), на нея може да се слага както казана за компоти, така и скарата или тенекията за печене на каквото и да е http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B8%D1%8F
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от naa »

Изображение
Да, знам какво е тикла.

А какво е пиростия?
Нашият казан за компоти е с крака. Не го слагаме на нищо, стои на краката си.

Видях какво е то:
Изображение

Обаче, колко сантиметра са дълги краката му, за да може да пече и в същото време да не прегаря?

За залепването имах предвид тесто, то другото не залепва.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
marina22
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Окт 27, '12, 11:19

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от marina22 »

За мен лично саморъчно направеното е най-доброто!!!!
troll

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от troll »

Това е като въпроса : Коя кола е най добре?
И няма отговор.
Важното е да се избере точното барбекю според нуждите.
Барбекютата се различават по много показатели.
но понеже споменахте, че сте вегехора ще започна от това, че зеленчуците се пекът в капака на барбекюто и това изключва възможноста да ги правиш на огнище. т.е. май говорим за купешко такова.
За сега ще подмина въпроса с цената.
след туй е уместно да се отговори на въпроса къде ще го държим, щото ако е на балкона трябва да е по-малко.
А също е интересно за колко души ще готвим, щото ако сте двама и най-малките са ви достатъчни.
Най-малките имат страшно много предимства, но и много недостатъци.
те са около 100-150 пари
Например вдигат много бързо висока температура и са относително ефтини и компактни и т.н.
Обаче ...
понеже са ефтини, матерялите им не са добри. Капака им е от порцеланосана ламарина и покритието изгаря и почва да се дига и люпи след около година (при експлоатация като моята т.е. всеки ден). Не е добре да ядеш храна в която е паднал въпросния изгорял матерял, но можеш да си правиш пликове от алуминиево фолио и да ...задушаваш храната, а ако искаш да я препечеш я слагаш долу на скарата на барбекюто. Скарата често е от същия матерял като капака и си отива още по-бързо.
Това са най-разпространените барбекюта. Обикновено са газови и имат една бутилка.
На мен не ми е ясен въпроса с зареждането на бутилка газ в БГ, щото на времето се сменяха бутилки само в Топливо и си беше една мъка. Аз съм имал и барбекю и газова печка и си беше ужас "пълненето".
Кои са върховите технологии?
Капак - отливка или дебела нераждавейка.
Скара - отливка. По- добро е нераждавейка. метала да е дебел, а процепите не големи.
Дюзи за газта - нераждавейка.
Ако ще правите пиле - инфраред плочи.
Може да има и странична горелка, пак инфраред.
Страничната горелка е много подходяща за пържене т.е. варене в горещо олио навън.
Обаче такова средно барбекю е около 1000 пари.
Ако си правите огнище, никога не използвайте поцинкована ламарина за скара. Не е добре за здравето.
Когато палите огън, трябва да сте абсолютно сигурни, че можете да го загасите по всяко време т.е. напълно да го контролирате.
Ако палите бор и други меки дървета, не забравяйте, че те пукат и хвърлят искри, които са наприятни за кожата, но пагубни за очите.
Въглищата развиват много висока температура и с лекота могат да разтопят алуминии например.
Изобщо - умната!
troll

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от troll »

Аз си купих червени чушки и патладжани и си ги изпеках на ББК и мирише превъзходно, а след туй го поомешах с бяло сирене.... ммммм!
Изображение
Май тук е мястото да кажа, че барбекюто трябва да е отлично нивелирано и пак пече по-силно от едната страна.
:mrgreen:
Аватар
silviia
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Яну 28, '11, 15:16

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от silviia »

Изображение -тyк се пекът големи вкyсотиики-от питки до месце
http://miranimashek.com/_ph/35/2/779722759.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от denitsavm »

Силве, би ли споделила за конструкцията и всякакви подробности? Искам някакво огнище, но нямам още конкретна идея... даже ще отворя тема http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=4242" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
klapan
Кана кафе
Мнения: 588
Регистриран на: Юни 6, '10, 13:15
Местоположение: Варна, до морето...

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от klapan »

Изображение
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Этот мир наполнен чудесами!
Если нет чудес - чудите сами ...
troll

Re: Какво барбекю е най-добро?

Мнение от troll »

denitsavm написа:Силве, би ли споделила за конструкцията и всякакви подробности? Искам някакво огнище, но нямам още конкретна идея... даже ще отворя тема http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=4242" onclick="window.open(this.href);return false;
Ами купуваш си една голяма тенджъра с капак от неръждавейка и тава, пак от неръждавейка, която да влиза в нея. Колкото са по дебели и масивни, толкова по-добре. Туй го закопаваш където си искаш, но е добре да се излее нещо и тухли отстрани за красота, де.
Ако искаш да спестиш тенджърата достатъчно е да имаш капак по-голям от тавата, но тогава трябва да излееш легло от цимент.
Освен туй е добра идея да имаш на друго място огнище в което да приготвяш жарта.
А и лопатата дето ще сипвате жарта често ще я сменяте, ако не е подходяща
Аз тъй си го представям.
:mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”