ПЛЕТИВО

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Skio »

Неделя написа: Яну 24, '24, 07:44
Капсите се поставят със специални клещи, аз моите си ги купих от Алиекспрес в комплект с капсите. Но във всяка кинкалерия поставят такива капси.
Този пистолет се ползва само с определен вид капси или позволява настройки и различни диаметри на капсата? Абе, огромните капси за пердета, дето цялата хурка минава през тях, с този същия пистолет стават ли? Или искам много :lol:
Неделя написа: Яну 24, '24, 07:44 Относно шапката, стига да мога винаги ще помогна
Много се надявам да я разгадаем! Не е най-красивата плетка на света, но за едноцветна шапка си е много готин ефектът. Плюс заинатяването ми, че искам да го мога това нещо! В магазина е вече продадена и въобще я няма. Само на снимките, които имах, ще трябва да се разчита.

Изображение

Изображение

Добавям също, че никак не съм мързелива за такива неща - изръшкала съм ютуб, натъкнах се на големи съкровища, та файлове създавах, море от линкова запаметявах, снимки, куфия слагах на главата на испански(не го знам :lol: :lol: ) обясненията да слушам, но тази линийка на диагонал никъде не срещнах.
Често, като я гледам, се зачудвам дали не се шие с отделен конец в/у готовата шапка.
................
Отделно слагам линк към тези шапки, защото има поне десетина, които са изработени с невъзможни цветови комбинации, пък като си ги сложи една жена с бяла кожа, светли очи, жълта коса... и някак грейват и ти става ясно, че няма лоши комбинации >>> АБСОЛЮТНО ВСИЧКО Е ПОЗВОЛЕНО!

https://www.asos.com/it/donna/accessori ... asc&page=5
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Клеър »

Според моите скромни плетарски умения , моите очи виждат следното нещо за шапката .

1. Плетена е с дебели куки и дебела прежда , подчертавам това защото не е без значение за изпълнението .
2. Изплита се шапката право както си е , до колкото виждам нагоре е английски ластик .
3 . След изплитането се взема една дебела кука ( не права , с кукичка ) и се издърпва бримка , после от следващата редичка един ред по- нагоре се издърпва друга . Втората се мушва в първата , от следващата редичка пак ред по- нагоре вадим трета бримка , която промушваме пррз втората и т.н. караме по диагонала . Като изкараме до горе , последната трябва да се пришие за да държи всички останали .
4. Връщаме се пак на най- долния ред и изброяваме определен брой бримки( по хоризонтала) от първата извадена и отново същото упражнение да получим следващия диагонал .
5. Трябва предварително да си разделим бримките за да видим колко диагонала мобем да направим .

Не съм сигурна дали е така , но на поглед ми изглежда тази техника .
Дори да не съм разгадала , по този начин можем да получим този ефект .

Дано съм била полезна , ако изобщо съм успяла да обясня виденията си .
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от alys »

Бях сигурна, че диагоналите са изпълнени с една кука. Обаче не се сетих, че може да се ползват бримки от готовата шапка. Викам си, сигурно правят синджир и по някакъв начин мушват куката в шапката. :lol: Имам много слаби начални познания в тази област. Обаче ужасно много харесвам точно ръчно изплетените неща. Бабите ми, свекърва ми също, плетяха. Особено едната баба беше виртуоз в моите очи. Не се и опитвам сега да плета, защото пръстите ми изтръпват при всички "пипкави" дейности. Вчера получих плетен подарък от едно много мило другарче! :tzeluvka: :ieeee: :wooow2:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Skio »

Алис и Клеър, толкова ви благодаря за участието, защото е доказателство, че не аз съм тъпа, ами че наистина нещо, изглеждащо просто, като му се замислиш и накрая не позволява да го измислиш.
Плетката след периферията според мен е гладка откъм лицевата част. Всеки вертикален лицев ред е пресечен от поне три линийки, което би трябвало да значи 3 издърпвания на бримки и то яко издърпване. Няма как да не се нагъгри, а шапката се вижда как е перфектно гладка.
Изработването отделно(ама, Алис, дори не ми е хрумвало за една кука, защото даже и синджир не умея да правя) често съм си го представяла с конец и игла за прежда, но някак съм убедена, че тези линии се плетат едновременно.
Това и защото в края на декември 2022 пътувах от България с едно хлапе, което ми каза, че живее на някакъв свиреп шотландски остров, където не се оцелява, ако не си обвит във вълна, и че ослепително красивата шапка на главата му е само една малка част от нещо като "вълнен чеиз", дето жените от семейството на работодателката й спешно са изработили за нея, като попаднала на острова. Те така беше онази шапка, но всичко верикално, 7-8 цвята естествена вълна, огромно дебела прежда,пухкава пък някак равна, помпонът цветовете смесени - ахнах, както рядко ми се беше случвало!
Че и нещо като болка изпитах, защото ние си имаме овцете в страната, има все още предлагане на вълнени прежди, пък все дирим... ... ... всъщност к'во?
Последно промяна от Skio на Яну 25, '24, 13:11, променено общо 1 път.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Skio »

Мария Николова написа: Яну 24, '24, 04:08
Като радио дете, всяка неделя от 9 часа сутринта слушах детския радиотеатър по Радио София. Четях не само "като големите", а и изразително като героите от радотеатъра. :lol:
И аз бях радио дете, но от следващата генерация, рубриката "Добро утро мили деца" и всяка сутрин гласът на онази известна актриса ли? говорителка ли беше? Мисля беше лятото на 2015, жената беше старица, но още жива все пак, и гледах интервю с нея. Абсолютно същият глас!!! Така се покъртих, разтресох, развълнувах, така ми подейства... така ме запрати назад в детството... буквално не очаквах.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 879
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Неделя »

Да отговоря на въпросите на Скио. Моите клещи за капсите са любителски и в комплекта имаше три размера капси, които може да поставя, но всички са малки. Тези големите халки за пердетата вероятно изискват друг вид устройство.
Относно шапката - този релефен ефект е постигнат чрез дебелината на преждата и дебели игли, както каза и Клеар. Може да се направи и с изплитане на отделна бримка върху готовата вече шапка. Поставям ти едно видео, което показва как се получава диагоналната бримка. Аз лично от опаковата страна бих изплитала диагоналната бримка с двойно обвитие. От лицевата страна едното обвитие се пуска, бримката става по-дълга и не се събира плетивото при изместването


Като разглеждах шапката първоначално останах с впечаление, че цялата е полуанглийски ластик. Но като преброих бримките разбрах, че ластик има само в подгънатата част, нагоре е лицева плетка с по-дебели игли и понеже разтегната върху манекена изглежда като лицеви и опакови бримки. Това е моето мнение. Дано да съм била полезна
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Клеър »

На времето майка плетеше един модел шапка цялата вървеше диагонална и силно релефна . Изключително красив модел . Няма ги вече шапките ни да опитам да извадя модела , но ще я питам ако случайно има смътни спомени .
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Skio »

Неделя написа: Яну 25, '24, 13:58 Поставям ти едно видео, което показва как се получава диагоналната бримка. Аз лично от опаковата страна бих изплитала диагоналната бримка с двойно обвитие. От лицевата страна едното обвитие се пуска, бримката става по-дълга и не се събира плетивото при изместването

Неделя, благодаря ти от сърце, направо си Ангелът Пазител на пишман плетачките :lol: :lol: :lol:
Още от първото гледане от раз проумях две неща >>> как се прави с дясната ръка(че е и лесно всъщност) и че за да го направя с лявата ще трябва първо да го отработя с дясната... и това направо ми стричва дъвката.
Та се втурнах поне първо да довърша каквото правя сега.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 877
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 215 пъти
Получил благодарност: 254 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Skio »

Клеър написа: Яну 25, '24, 19:50 На времето майка плетеше един модел шапка цялата вървеше диагонална и силно релефна . Изключително красив модел . Няма ги вече шапките ни да опитам да извадя модела , но ще я питам ако случайно има смътни спомени .
Дано да ни изскочи късмета, пробвай, Клеър :stiskam:
Аз съм готова с отработването с дясната на новата за мен плетка, довърших си шала снуд и утре започвам едно килимче на диагонали с лявата ръка, тъкмо да ми свикне ръката за шапката.
Ето ви снимка, която е направо смешна, защото нищо не се вижда :lol: Преждата е нещо като въже, за да е лесно, но важното е, че стана.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Клеър »

Питах майка , спомни си за шапките и каза че са плетени на една кука , но било абсурдно да си спомни модела .
Навремето като пътувала в автобуса видяла жена с такава шапка , попитала я за модела но нямали куки и прежда за да ѝ покаже . Жената взела адреса на майка и ѝ пратила по пощата едно парченце оплетена плетка по рехаво . Така майка бавно разпитала и гледала къде по колко пъти е бъркано , докато накрая го разгадала . Помни че било нещо много завъртяно , но всъщност лесно и приятно за плетене . Ще разгледам модели на шапки плетене на една кука и ако видя нещо подобно ще сложа линк тук .
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”