ПЛЕТИВО

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от apis »

сп.,,Вълшебна бримка,,(семейна колекция,бр.3,2018 г.)

Розови терлички за всички - много лесни за плетене
-размер 37/38
-необходими материали:50 гр.тънка и мека вълнено-акрилна прежда(50гр.=250м,прави игли за плетене №4
-бримкова проба:25 бр. и 32 реда в гладка лицева плетка,изплетени на игли №4 = 10 кв.см.
-техника на изработване:
Започваме от ходилото,работим в редове отиване и връщане.Набираме 75 бр. Плетем гл.лицева плетка,като на всеки 2 ред
наддаваме от двете страни на платното и от двете страни на централната бримка 5 пъти по 1бр.
След 3.5 см. от наборния край върху всички бримки плетем 6 реда жартиерна плетка(образуват се 3 реда зъбчета).
След това продължаваме с гладка лицева,като за оформяне на частта откъм пръстите,
от двете страни на централните 3 бр. на всеки 2 ред свиваме 11 пъти по 1 бр.
След 7.5 см. в гладка лицева плетка,върху всички налични бр. плетем 13 см. ластична плетка 1л. 1оп.
Накрая плетем 4 реда двоен ластик-
(+Изплитаме 1 л.бр.,
следващата бр. подхващаме като опакова и я прехвърляме на дяснага игла,без да я изплитаме;конецът се движи пред плетивото +,
повтаряме от + до + )
Завършваме бр. Затваряме шева,като започваме от ходилото.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от apis »

Търсих в списанията,които имам(Вълшебна бримка,Избрано плетиво,Verena),но нямаше чорапи.
Единствено тези терлички,които са си като чорапи,т.к.си имат ластик над ходилото,че даже и е прегънат на 2.
Направо си прилича на чорапче,не е само около пръстите и петата.

Мисля,че е много по лесно от описанието в списание,отколкото на клипче.Особено за начинаещи.
Също и за друго плетиво,схемата на дадена плетка в списанието дава ясна представа какво да плетеш.
Разбира се има какво да се научи от клипчета,някои неща за доусъвършенстване.

Така че,ако някой има такова описание за плетене на чорап,ще е хубаво да го напише.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Златка Трънова »

Аз започнах чорапа по указанията от клипчето на Неделя. Вече минах петата и мисля, че нататък е по-лесно. :dovolen: Утре ще е готов и ще го покажа :dovolen:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Златка Трънова »

Едното ми чорапче е готово

Изображение
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Златка Трънова »

Оказа се , че не е толкова сложно, колкото си мислех. :dovolen: Следвах точно указанията от видеото и се получи не лошо. Ще си ги обувам с гумените ботуши за градината . :dovolen:Благодаря на Неделя за клипчето ! :tzvetentze:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от apis »

Браво на теб,много си бърза !
Аз мисля,че докато направя действие №1,на видеото ще са минали действие №2 и №3 примерно,
и ще съм на действие №4,т.е. ще съм загубила последователността на действията.
Иначе като го гледам,не изглежда сложно.Но не знам с този брой бримки,кой номер чорапче ще се получи ?
И съответно бримките може би трябва да се увеличат или намалят.То зависи и от дебелината на преждата.
Ще си го скицирам,ще си го напиша стъпка по стъпка,и тогава ще започна да плета
(може би защото съм свикнала да работя от списания).

Златка,много ми хареса твоето чорапче.И ти ли започваш на 48 бр.като на клипа?
И колко прежда ще трябва за 2 чорапчета.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Златка Трънова »

Понеже не бях сигурна, дали ще се получи взех стара прежда,от нещо разплитано . Започнах ластика, но ми се стори , че става много тясно . Направих преждата на два ката и плетох точно като на видеото с 48 бримки.Иглите също са някакви стари , метални , от бабата на ММ.Много са тънки и ми се получи твърде сбито. Чорапа се получи размер 36-37. Но мисля, че то плетеното се отпуска и би станало и за по-голям номер.Видеото го спирах след всеки ред. Изплитам до там и продължавам. :dovolen:
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Неделя »

Златно правило при плетенето е винаги да се плете модел от същата прежда, същите игли и същите плетки както при истинското плетиво. После се преброяват колко бримки има в 1 см и и колко реда има в 1 см и по вашите мерки се пресмята на колко бримки и колко реда да се плете
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Неделя »

Браво на Златка за чорапа, както се казва: Със здраве да си ги носиш!
Нищо трудно няма, опитай се втория чорап да го изплетеш без видеото, така ще запомниш последователността. Браво! :tzvetentze:
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: ПЛЕТИВО

Мнение от Неделя »

Ето аз какво изплетоха снощи :slove: :slove:

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Шев, кройка и приложни изкуства”