Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от zvezdi4cca »

Тутти написа: Апр 2, '21, 08:00 Deisy, пръскам предпролетно с florin99, органомеден. После през април пак Флорин, но подхранващ, който и предпазва едновременно, когато има листа и пъпки. Есента през ноември/декември пак с органомеден. Толкова.
Мога да кажа, че приключих със стъбления пробивач. Вече втора или трета година нямам никъде. :ieeee:
Но трябва си един цял сезон да измине, за да развият устойчивост към болести розите и гадните ларви да измрат преди да станат вредни.
Тутти дай малко инструкции за Флорина, моляяя ☺️
Питах в една от другите теми, ама си останах без отговор
От миналата година уж спазвам някаква схема прочетена тук във форума, пръскам с единия, пръскам с другия...
След като ги изрязох /тази година по-рано от обичайното, но нямаше как / исках да ги напръскам с органомедния, но дядото ме изпреварил и напръскал с бордолезов разтвор, след което не посмях да пръскам повече. Сега се каня вече с подхранващия да пръскам, но съм приготвила и кокоши тор, та се чудя дали няма да им дойде повече?
Р. S. Розите са за втора зима при мен, не знам коя година им се брои? 🤔
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Резитба на рози

Мнение от Deisy »

И аз ще чакам за информация .Получих си флорина и тор с него ,но нещо не разчитам дозировката защото едното шише беше прокапало и инструкциите малко бяха мокри .Не разбрах 1-2капачки ли се слагат или 1/2 -половин.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5654
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1797 пъти
Получил благодарност: 2057 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

Дозировката е капачка или две на литър вода. Ако розите са в добра форма - една капачка, ако имат някакъв дефицит, две капачки. Това е за подхранващия препарат.
Органомедния е същата дозировка - една капачка като профилактика, две при някакъв проблем.
С органомеден се пръска ноември или декември като заспят розите, после отново през февруари или март. Пръска се цялото растение , да потече и около корена в земята. Когато имате възможност се прави, няма нищо фатално да не е в точен срок.
Подхранващ, който е и предпазващ се пръска по веднъж в месеца април и май. Дори когато има пъпки и цвят. Стават още по-едри. Това е. После се почива и само при нужда може смесено по капачка от двата препарата в литър вода.
Първоначално аз пръсках и след първия цъфтеж за стимулация на втория, но вече не го правя, те така или иначе добре си цъфтят.
Работи се без предпазни средства, няма и алергични реакции. Безвредни са за пчелите.
Истинския ефект настъпва след цял сезон, независимо от моментното добро действие, което се вижда веднага. Но за един сезон се покриват периодите на личинките на вредителите и така вече нямам пробивач.
Една опаковка от 500 мл е 12 лв.
Аз имам и птича тор, но не я използвам изобщо, защото се притеснявам да не предозирам. Освен това свекърва ми я взима цялата за нейната градина.
Вие ако умеете да работите с птича тор, може да сипвате шербет, няма да попречи.
Миналата година сложих еднократно по една лъжица осмокот при корена на всяка роза, тази ще сложа еднократно по половин чашка тор от калифорнийски червеи. За дълготрайно подхранване. Имам една малка лопатка, копвам леко, слагам тор и отгоре връщам земята от лопатката, да се зарови торта.
Да си призная, някои пръскания втора година ги пропускам, поради липса на време, но розите пак са си добре. Вече имат имунитет.
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 586
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 233 пъти
Получил благодарност: 112 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от desunie »

Спойлер
Покажи
Тутти написа: Апр 7, '21, 22:56 Дозировката е капачка или две на литър вода. Ако розите са в добра форма - една капачка, ако имат някакъв дефицит, две капачки. Това е за подхранващия препарат.
Органомедния е същата дозировка - една капачка като профилактика, две при някакъв проблем.
С органомеден се пръска ноември или декември като заспят розите, после отново през февруари или март. Пръска се цялото растение , да потече и около корена в земята. Когато имате възможност се прави, няма нищо фатално да не е в точен срок.
Подхранващ, който е и предпазващ се пръска по веднъж в месеца април и май. Дори когато има пъпки и цвят. Стават още по-едри. Това е. После се почива и само при нужда може смесено по капачка от двата препарата в литър вода.
Първоначално аз пръсках и след първия цъфтеж за стимулация на втория, но вече не го правя, те така или иначе добре си цъфтят.
Работи се без предпазни средства, няма и алергични реакции. Безвредни са за пчелите.
Истинския ефект настъпва след цял сезон, независимо от моментното добро действие, което се вижда веднага. Но за един сезон се покриват периодите на личинките на вредителите и така вече нямам пробивач.
Една опаковка от 500 мл е 12 лв.
Аз имам и птича тор, но не я използвам изобщо, защото се притеснявам да не предозирам. Освен това свекърва ми я взима цялата за нейната градина.
Вие ако умеете да работите с птича тор, може да сипвате шербет, няма да попречи.
Миналата година сложих еднократно по една лъжица осмокот при корена на всяка роза, тази ще сложа еднократно по половин чашка тор от калифорнийски червеи. За дълготрайно подхранване. Имам една малка лопатка, копвам леко, слагам тор и отгоре връщам земята от лопатката, да се зарови торта.
Да си призная, някои пръскания втора година ги пропускам, поради липса на време, но розите пак са си добре. Вече имат имунитет.
Благодаря за споделения опит, Тутти! За мен това е изключително ценно. :gush:
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от zvezdi4cca »

Тутти, много ти благодаря 😊 :tzvetentze:
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от daxc »

Не успях да си орежа катерачите, които вече са започнали да се развиват.
Късно ли е вече за резитба?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

По-добре ги орежи. Ако ги оставиш, ще натовариш твърде много растението и ще се отрази на цъфтежа. Торил ли си ги?
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от daxc »

Към края на януари сложих гранулиран NPK ( около 100-150 гр. на корен) , като на места се вижда, че не се е разградил напълно.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10047
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 674 пъти
Получил благодарност: 1142 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Да отбележа за протокола, че розите са разлистени и се налага да ги режа. 8-) Теоретично има вероятност от студове отсега нататък, но пък да чакам 1 месец и после да режа напълно оформени клони , пак не е правилно . Каквото дойде, розите ще се справят , вярвам. :daaa: Към тази дата никога не съм имала минзухари, лалета, нарциси и зюмбюли по 10 см над земята. Тя земята не е замръзвала за дълго време, сега като напече няколко дни и всичко тръгна.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5654
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1797 пъти
Получил благодарност: 2057 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

greeneyed написа: Фев 20, '22, 15:35 Да отбележа за протокола, че розите са разлистени и се налага да ги режа. 8-) Теоретично има вероятност от студове отсега нататък, но пък да чакам 1 месец и после да режа напълно оформени клони , пак не е правилно . Каквото дойде, розите ще се справят , вярвам. :daaa: Към тази дата никога не съм имала минзухари, лалета, нарциси и зюмбюли по 10 см над земята. Тя земята не е замръзвала за дълго време, сега като напече няколко дни и всичко тръгна.
Същите мисли ме вълнуват. Ще правя като теб, имам цъфнали иглики, нарциси поне 15 см изникнали, а розите започват да надуват пъпки. Но при мен всичкото рязане трае около две седмици, защото не обичам да си давам много зор, а тази пролет още по-спокойно искам да става това.
Благодаря за мнението, Грийни.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”