Резитба на рози

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

След като си орязала, сега има ли повредени връхчета, измръзнали и почернели? Трябва да ги изрежеш. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1361 пъти
Получил благодарност: 1354 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Клеър »

greeneyed , не съм забелязала да имат черно връхчета просто защото не съм гледала за такива . Ще ги разгледам да видя и ще ги изрежа . Аз по принцип карам майка да ги изрязва , но тя ги оставя много високи , за това аз ги доокасттям . Благодаря ти !

Наталия , благодаря за напътствията , ще прочета да се образовам малко и ще пробвам и по тукашните съвети , дано не е нещо много специално . Става въпрос за рязането . Много бодат пусти рози . Иначе не ми тежи да ги пръскам , да ги поливам и да ги снимам , но рязането пуууууу .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2438 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Мария Николова »

За два часа ще ги изрежа, си казах като грабнах ножицата.
Точно два часа и каталясах. :swhew: Само първата от десетте ...
Ако някой се интересува, има рози за самообучение. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Гео, граф »

Ехоу, розарките, кажете ми от коя група рози е Пашмината, за да прочета как да я режа. Това чудовище прави едни дълги и сравнително меки клонки, та я връзвам на букет с подпори във формата на пирамидка, иначе се пльосва връз всичко наоколо. Дано разитбата има значение за цъфтежа, защото така и не доживях цвят :sdull:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Di_Va »

Гео, Пашмшната е флорибунда, не че съм розарка голяма :lol: .
Обаче имам на две места по два големи катерачи Еден + още някакъв друг катерач, засадени на 1-1.5м. разстояне. От две години не са рязани, огънаха пирамидите, които им бях предвидила за конструкция, мисля, че ще ми трябва по един ден за всяка от двойкита, ама това си го мислех и миналото лято. Видях Дарина как хубаво си беше орязала катерача и ми харесаха подпорите, които имаше, та ще карам ММ да ми измайсторява нещо такова.
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Резитба на рози

Мнение от zvezdi4cca »

Започнах и аз с рязането - многооо поражения от пробивач :x Някои рози се наложи да ги зануля, дано изкарат нови клонки. То е някакъв ужас. Досега така не е било. Обливам с калиев пермангант, после ще пръскам с бордолезов разтвор.
Сега обаче друго се чудя.. Всичко отрязано съм струпала на една купчина - на около 50 м от двора. От съображения за сигурност няма как да ги изгоря. Ако взема някой инсектицид / Кораген, например/, направя силен разтвор и напръскам въпросните изрязани пръчки, дали ще е достатъчно? :hmmm:
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Di_Va »

И аз започнах и пробивач си имам, ама май му свикнах :lol: , обаче ме чакат едни ужасни комбинации

Изображение

Не рязан две години Еден плюс клематис Мейлин до него и за разкош на метър и половина още едно от същото, просто не зная как и зали въобще ще се справя...
И още нещо, някой знае ли как се реже jacques cartier, че все ѝ се чудя.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от greeneyed »

Di_Va написа: Мар 7, '23, 21:37
И още нещо, някой знае ли как се реже jacques cartier, че все ѝ се чудя.
Реже се ниско, цъфти на нови клонки.

От снимката на Eden нищо не се разбира, освен, че има поразени от пробивача клони.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Di_Va »

greeneyed написа: Мар 7, '23, 22:08 ...
Реже се ниско, цъфти на нови клонки.

От снимката на Eden нищо не се разбира, освен, че има поразени от пробивача клони.
Благодаря ти, Кате, ще резна Жак Картие нисичко! Толкова се е сгъстила, а и толкова гъсти бодли има, че ще е интересна работа.
Колкото до Еден, снимката не се получи добре, но исках да покажа каква ужасна плетеница е и какви дебели, нерязани клони има и от розата, и от клематиса. Ще ги мъча тази година, дали ще успея пролетта или по-късно, все ще им дойде редът (надявам се :lol: )
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1730 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Резитба на рози

Мнение от Тутти »

Di_Va написа: Мар 7, '23, 21:37 И аз започнах и пробивач си имам, ама май му свикнах :lol: , обаче ме чакат едни ужасни комбинации

Изображение

Не рязан две години Еден плюс клематис Мейлин до него и за разкош на метър и половина още едно от същото, просто не зная как и зали въобще ще се справя...
И още нещо, някой знае ли как се реже jacques cartier, че все ѝ се чудя.
На снимката централния клон, който се вижда, със сигурност е поразен от пробивач. Режи до здраво, и както е отрязан клона и ако ти се занимава с ножицата кръцкаш на половин сантиметър. Като достигнеш до онова бяло, тлъсто, сочно нещо, това е ларвата на пробивача. Хубаво го мачкаш с ножицата както си е в клона и си победител.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”