Кръстатият дъб

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Кръстатият дъб

Мнение от Миша »

Пуснах темата за гласуването за европейско дърво на годината и се сетих за едно дълго планувано пътешествие.Реших да се разходя в нета в подготовка за еднодневна екскурзийка до една хилядолетна забележителност.Виртуалната ми разходка обаче завърши с буца в гърлото и сълзи в очите,могъщият хилядолетник се бе предал :snif: Помогнали сме му ние,хората,с нашата алчност и безхаберие.Стволът на величествения дъб бил издълбан от иманяри, търсили изгубеното съкровище на цар Шишман,джиповете изровили дълбоки дири тъкмо до корените му,хулигани секли вековните клони ,палили огън в сърцето му.И сякаш за да не се мъчи повече, бурята се притекла на помощ и го спасила от по-нататъчни страдания.

Да се разходим в миналото,когато Кръстатият дъб над 1000 години гордо се е извисявал в Плана планина

Дъбът е считан за Свещеното дърво на Перун, върховния бог в света на хората,бог на мълниите. Векове хората се молели около вековните дъбове, правели курбани за здраве и плодородие . Такъв дъб е свещен,не се сече, защото нещастия ще сполетят дома .

Ето го Кръстатия дъб под Кокалянския манастир,на възраст над 1000 години,обиколка 4.80 м и височина над 17 метра

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение



И гибелта на гиганта :snif: :cry:

Чия ръка се вдигна да насече могъщото тяло :evil:
Изображение

Изображение

Изображение


Нека го запомним по друг начин,така,както повече от хиляда години е посрещал и изпращал слънцето,гордо изправил своите клони,с молитва към Перун,древният пазител на нашия свят .

Изображение
:sbow: :sbow: :sbow: :sbrokenheart:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1620
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Бобсъна »

Демокрация е...всеки има право да унищожава всичко..... :ovtza: :ovtza:
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Миша »

Може да ви се стори сантиментално и малко глупаво,обаче сърцето ме боли при всяко нещо,което безвъзвратно си отива....И този дъб,който е носил в себе си посланието и надеждите на хиляди хора,като затворя очи и сложа мислено ръцете си на ствола му,сякаш усещам всичките тези надежди ,и моята надежда се присъединява към тях...А сега го няма....А с него и надеждата....Ако му беше дошло времето нямаше да я има тази горчилка,но ние унищожаваме малко по малко всичко хубаво в тоя живот....унищожаваме себе си.... :snif:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Кръстатият дъб

Мнение от rumivarna »

В този най-светъл ден в нашата история аз посрещам деня с покъртителната история на едно дърво! И просто няма как да не направя паралел между двете истории - на един народ, устояла на мъченическата си съдба с векове и на едно дърво устояло на бурите и ветровете бушували в короната му и намерило своя край с помощта на ръцете които сега секът и рушът и държавата си. Снимките на изсечената дупка в ствола, повалената снага с безпомощно разпилени клони на този Крали Марко на растителния свят насълзиха очите ми. В последните няколко дни съм за пореден път отвратена от света около мен. Тъжната историа на това дърво бе капката накарала омерзението ми към действителността в която живея да прелее. Пиша и трия, пиша и трия....Не мога да събера в две изречения това което е смазало душата ми и ме кара да се срамувам от това, че принадлежа към този народ . Може някой да ме упрекне за това излиание на чувствата ми, но те са истински. Днес е деня за равносметка дали заслужава нацията ни жертвите за да бъде държава и хората в нея народ. Знам, че няма народ и държава без проблеми в престъпността, без безотговорни хора, без корупчия и ......Но такова чудо като българина е несравнимо с никой друг народ! Искрите на гордост от постиженията ни в наука, искуство, спорт и т.н. гаснат под дебел праст пепел от простотия,мръсотия, безнаказаност, псевдо законодателство, безхаберие, невероятна корупция ...............и просто от отчаяние не намирам думи за повече квалификации! Мотото на народа, в тази тъй наречена наша държава, е "Забавлявай се!". И оглупялия ни и оскотял народ се забавлява с унищожение на каквото се изпречи пред него-природа, паметници, стадиони, себеподобни.............Изобщо забавлението чрез унищожение по всички етажи на интелекта. Кой както може и колкото повече може. На това му казваме ДЕМОКРАЦИЯ! Не искам да изброявам примери.Ние всички живеем в един огромен пример на самоунищожаваща се нация в процеса на забавление. Някогашните строители на България неусетно се превърнаха в нейни рушители.
Мир на праха на онези умрели за идеала ЧИСТА И СВЯТА България! Жалко за саможертвата им! Народа ни не я заслужава!
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
dora
Баш кафе майстор
Мнения: 2444
Регистриран на: Ное 29, '09, 16:06
Местоположение: Сливен

Re: Кръстатият дъб

Мнение от dora »

Мише ,надникнах в темата с мисълта ,че пак ще ни отведеш на някое вълшебно място и ще се заредя с красота и настроение.
Сега съм наранена- нека е тъпо- и разстроена.
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Миша »

Руми,Доре,докато има хора,които могат да бъдат наранени от смъртта на едно дърво,докато има такива,които пишат по този начин като вас,все още има надежда...Доре,вълшебство има,дори само в това да успеем за миг да затворим очи и да задържим в душите надеждата,по онзи езически начин,по който дедите ни са се борили с живота..

Да си отворим сърцата за хубавото,за доброто,с тиха благодарност към тези,които изоставиха домашен уют ,семейство и младост и дадоха живота си за нас...заради тях не бива да се предаваме....

Уж пак небето ти е топло синьо,
вековно ехо с гръм горчив.
Но ти умираш пред очите ми, Родино,
пред моите избодени очи.

Чедата ти, отвлечени в невяра,
безименни, безродни, без съдба.
Но ти не плачеш - казват, че си вече стара,
но точно аз не ще те погреба ...

Топя горчивото ти, старо вино,
отровата от моите коси.
Не можеш да загинеш преди мен, Родино,
живей във мен и мен спаси!

С деца и старци ще стъкмя огньове,
ръждиво слънце в синева.
И самодиви - бели сенки ще сноват отново,
в гората ти, по вечната трева.

Ще победя смъртта ти с ледни длани,
и с три синджира нищета.
Ще изцедя кръвта си в жадните ти рани -
последно моя на света.


Текст: Цветан Начев, Музика: Асен Масларски
Изпълняват: Милица и Асен
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31743
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1112 пъти
Получил благодарност: 2726 пъти

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Мария Николова »

Мише, благодаря! Нямам думи! Наистина нямам думи! :cry:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Роза1924 »

Мили момичета, много ме натъжихте. Ужасно звучи навръх празника да имаме такива преживявания - Миша, Руми. Написаното от Миша и публикуваните снимки е достойно да влезе в часовете по Родинознание или някакъв друг предмет. Ако има учители във форума - моля ви, разкажете на децата. Дано дечицата се научат да бъдат други към родната природа.
Като един прагматичен, вече възрастен човек преценявам ,че пак нашата липсваща държава е в дъното на съдбата на това дърво - било е обявено за "защитен природен обект" , а не е било защитено и обгрижено. И в този смисъл трябва да има някой персоналноотговорен чиновник. Дали е наказан, как мислите?
mama_li

Re: Кръстатият дъб

Мнение от mama_li »

Мише, като Дора и аз надникнах тук с очакване за нещо положително. Сега пиша и не виждам буквите от сълзите в очите. :cry:
Нямам отговор защо има толкова много агресия около нас. На всичко отгоре тя наистина служи за забавление на някои :twisted: . Потресена бях от думите на един от запалянковците, участал в погромите в София, че ако няма футбол, ще ходят на баскетбол или волейбол, а ако въобще няма спорт, то те щели да си измислят нещо, само и само да рушат! :evil: И това са думи не на тинейжър , а на мъж около 40!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17041
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Кръстатият дъб

Мнение от Миша »

Не можем да си затваряме очите за безобразията около нас,колкото и да боли.Знаех какво ще се получи, извинявайте,приятели :tzvetentze: ,знаех,че ще натъжа много хора,но трябва да отворим очи и да прогледнем,може би така от мъката ще се роди и спасението :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”