Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3887
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от scleri »

Благодаря за светкавичната реакция.
Розите бяха на " Флоров ". Изглеждаха си съвсем на ред. Само едната имаше клонче което беше почнало да почернява, но аз го отрязах до зелено. Копах, рязах, утъпквах, поливах. В почвата няма вредни примеси, но е тежка глинеста. Това е единствения видим дефект който мога да констатирам. От едната ми страна двора е запуснат. Стопаните са възрастни и не могат да се грижат. Там перфектно виреят шипки. Дошли са чак до моята ограда. Та не е ли нормално щом шипките правят леторасли дълги над два метра и дебели по сантиметър и половина, два и розите да виреят добре. Нали са присадени на дива подложка.
Мисля си дали няма да е по-добре да си вкореня резници от шипка, и догодина да си присадя културни рози. Пресаждал съм овощни дръвчета. Предполагам че метода е същия.
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от mileni »

Да се обадя само за лошата почва.Имам една роза Сиси,тя е в много лоша почва.Обаче с и расте ,като полудяла,то може и от сорта да е :dovolen:
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от dal »

нямам обяснение тогава
мога септември да ти изпратя резници от много рози от моите и да пробваме
но ще загубиш годината
друг вариант е-сега е още хладно и да засадиш нови рози ?! :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от calico »

Розите обичат глинеста почва. дори я предпочитат
причината явно не е в почвата..
чаените хибриди поначало са по-мухнати рози, ако са предимно такива. :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от orkud »

Аз открих причината за загубата на част от розите при мен. Къртичини тунели. Оказа се, че минават точно под 3 корена от розите ми и няколко от другите ми цветя. Всички бяха свежи след засаждането и сега явно са останали във въздуха и понеже не са се прихванали стабилно и нямат пуснати корени встрани скоропостижно са заминали :hmmmmmm: Имам две стари рози на същата редица и са стабилни към момента. Но въпроса ще трябва да се реши, защото тунела върви точно по протежение на градината. Отделно, че произволно изхвърля някоя китка при изкопаване на къртичината :eeeh:
Аватар
evkall
Кафевар/ка/
Мнения: 999
Регистриран на: Дек 3, '09, 08:29

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от evkall »

Ох и аз имам страхотни проблеми с тия гадини! И при мен става така, последно изяде корените на 2 юки /точно почваха 3-та година при мен, заприличаха на нещо... и!!?/ а преди това и една двугодишна роза, сега видях, че и един от новите хемерокалиси директно е дръпнат! Не знам какво да правя!
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от naa »

scleri написа:КЪДЕ СБЪРКАХ ?????

..Другите са безвъзвратно изсъхнали. Есента когато ги засях всички изглеждаха много добре. Задавам си въпроса не е ли по-добре розите да се сеят напролет.
Преди 4-5 години посадих есента 4 корена рози, от тях поникнаха два на следващата пролет.

В някои книги пише, че есенното садене е най-доброто. Аз имам една книга, в която пише точно това. Авторът е утвърден, опитен и показва прекрасни рози, т.е искам да кажа, че не говори просто ей така, а от опит.
Само че, става дума за немец, а там зимните температури са по-високи от тук(USDA зоните), и през зимата вали равномерно, за разлика от тук.
В България, като засадиш рози през есента, винаги има едни януарски студове, и една пролетна суша, когато маркучът още не е изваден, защото е твърде студено и ще замръзнат тръбите. Докато в Германия, хем равномерното поливане през зимата е осигурено от дъждовете, хем най-ниските температури не са така ниски, като тук.
Тази пролет съм насадила към 30 рози, и всичките са живи засега.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от naa »

За къртиците не мога нищо да кажа, но листни въшки нямам. Затова пък имам доста здравец наоколо, мащерка, риган, чесън, див чесън, лавандула, салвия, тарос, декоративен лук, мента, бяла Рада/подобна на хризантема е, с бели цветове и силно ароматни листа/.
Вероятно техните фитонциди действат.
Във възрожденските дворове много често има здравец почти по всички дувари, обикаля двора по края му. И мирише на чисто.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от orkud »

evkall, това ще е сляпо куче :hmmm:, няма да е къртица. Къртичини имаш ли? То не пречи да има и от двете, де :eeeh:
Аватар
evkall
Кафевар/ка/
Мнения: 999
Регистриран на: Дек 3, '09, 08:29

Re: Отглеждане на рози без много грижи - възможно ли е?

Мнение от evkall »

В случая говоря зя сляпо куче - да!
По-точно за огромен мутант!!! Ще ме побърка това животно!
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”