Модата на езика

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Модата на езика

Мнение от calico »

Мише, аз от това нищо не разбрах, сигур щото съм учила френски.
Но това е просто гнусно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Модата на езика

Мнение от Миша »

calico написа:Мише, аз от това нищо не разбрах, сигур щото съм учила френски.
Но това е просто гнусно.
Калико, за съжаление наистина този начин на говорене се възприема все по-често, за това и дадох този цитат , "бай дъ уей" на всяко второ изречение на едно момче ме докарваше до лудост и му го казах, сега уж внимава как говори, но говорът му все по-често напомня горния пост :eeeh: И го питам , защо не използва хубавите български думи , отговорът е "Всички така говорят " :eeeh: :ufff:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Калико и Мише, погледнете първите постове по темата и се усмихнете, не всичко е черно-бяло :D ! Винаги ще има крайни позиции, но голямата част от хората са си нормални :nod:

ПП. А ние като деца на късния соц сме облагодетелствани, не ли :swink: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от къщичка »

Ха, тази тема е точно за моите размисли.

Да обсъдим напоследък модерните изрази. Понеже вече са толкова често казвани, и по телевизия, (и в бг сериалите даже), и в медиите, тв водещи (които пък не се ли разбира, че трябва на някаква реторика да са обучавани), а в улично-разговорната област пък са направи фрапиращи.

Израз едно и две : "В интерес на истината" - Ей това, заедно с "по принцип" не мога да го разбера. Стигам до извод, че се вмъква в изреченията заради "привидна интелигентност", но за мен това не е така. Защо се използват постоянно тези изрази?
Пример, питат ме "На колко си години?" и аз отговарям "по принцип на 20 (е-де ;) . Но как по принцип ще съм на 20 - или съм на толкова или не съм! "По принцип" израза аз го разбирам като "в повечето случаи" или "обикновено", но този израз няма място в точно конкретни отговори.
"В интерес на истината" - толкова е изтъркано, ама толкова... Всяко трето изречение започва с това.

Израз три (най-велик!): "Аз лично" Какво значи аз лично? "Аз лично отидох да гласувам" Ами то нелично гласува ли се? Или казваш аз, или казваш лично. Това е също доста срещан израз.

С две думи-хората употребяват думи, които не осъзнават какво значат и какво казват.

Следващо: Имам една приятелка, на която всяко второ изречение започва с "да ти кажа" Ами нали го казваш така или иначе, това също не го разбирам :hmmm:

А за "в смисъл" какво да се каже? Много обичах сериала "София ден и нощ" Ама ми омръзна да слушам постоянното "в смисъл" на СофИя най-вече, то е във всяко изречение това!

Заслушайте се утре колко хора НЯМА да кажат тези изрази и ми пишете :lol:
В смисъл искам да ти кажа, че по принцип в интерес на истината аз лично ще следя темата :lol:
Щото ако не е в смисъл и не искам да ти кажа, че ще ти кажа преди да го кажа, то лъжейки се, аз нелично ще пратя някой да наблюдава темата :lol:

Няма начин да няма и други, ама тези са ми най-фрапиращи. Предполагам са модни и всеки е повлякъл крак с модата.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Модата на езика

Мнение от Албена »

Светле ,не напразно подобни изрази се наричат паразитни. Те се прилепват в изказа на хората и дори самия човек ги използва неусетно .Като "да ти кажа", 'ами', "между другото" ,"впрочем" и подобни.Има и други случаи ,в които се използват предимно чуждици с идеята да покажеш колко високоинтелигентен си ,обаче най-често така си проличава нечие празноглавие. :mrgreen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Модата на езика

Мнение от Миша »

Аз ги наричам словесен грип , не щеш да ги прихващаш, обаче те се лепват на езика ти и изскачат напук на теб на всяко второ изречение, и си трябват доста усилия да се отървеш от тях , говоря от личен опит :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от къщичка »

Сетих се и друг "рзбирш ли" :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Как добре те разбрах, Къщенце :nod: ! Такъв модерен изказ праскаш :ssmiah: :ssmiah: :ssmiah: !!! За да го вдене човек се изисква поне едно вишу 8-)
къщичка написа: В смисъл искам да ти кажа, че по принцип в интерес на истината аз лично ще следя темата :lol:
Опивам се от най-често чуваните паразитни фрази - ''нали'' след всяка трета дума, ''разбира се'' като пълнеж на речта, ''ъъъъ'' в изблик на ментално хълцане, а написана думата ''съжЕлявам'' ме докарва до истерична реакция :spuke: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от сюзан »

А какво ще кажете за това " бъди себе си"? Че кой друг мога да бъда.
А като чуя да говорят за човешки животи......Живот не беше ли само в единствено число? Може да не съм права, но не ми звучи добре.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Копирано от мнението на една приятелка-филолог във фейсбук:

''Не се заяждам, но днес ми избодоха очите:
Именник или именик?

"Това са две различни думи.
Съществителното именик, мн.ч. именици, означава ’човек в деня, когато е именият му ден’.
Днес е Петровден – честито на имениците!
Трябва да почерпиш, нали си именик днес!

Съществителното именник, мн.ч. именници, означава ’текст, съдържащ имена’.
Именникът на българските канове (ханове) е кратък летопис, съдържащ имената и родовете на няколко ранни български владетели."

Хайде сега - честито на имениците!''


Да си призная, не съм се замисляла дали тази дума е с двойно ''н'' и ако е така, дали не носи друг смисъл :hmmm: . Винаги е добре човек да научава по нещо ново (което е забравено старо, защото няма начин да не сме го учили ние от по-старото поколение :oops: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”