Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от ZAPLESKA »

за къртици си сложи фритиларии от най обикновенните - бабешки оранджави /поне тук бабите така се пазят от тях/ има и едно растение с червени листа/около 80см високо максимум обича много вода/, което също ги гони, и рицин, но той е отровен така че ако имаш деца не е желателно :hmmmmmm:
ИзображениеИзображениеИзображение
dal

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от dal »

ами...аз не казвам да се изтрепете с домашните , а как бих опитала аз да го направя
темата е дайте идеи -и аз давам
впрочем , различните поколения и принципните схватки между асмите сливите и лозето от една страна и барбекюто розариума арката и алпинеума от друга страна често са причина за недобрия външен вид на градините и тяхната разхвърляност . Това не е упрек , а констатация.
и още нещо...аз си направих труда да попиша и нека на който му хареса нещо да си го извлече , а на който не му харесва да си развие концепцията в друга насока , тъкмо ще се съберат повече предложения

ето горе за едноцветно се спомена :-това е с петунии мисля /ама отстоянието е по голямо и площите също /
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Гео, граф »

dal написа:ами...аз не казвам да се изтрепете с домашните , а как бих опитала аз да го направя
темата е дайте идеи -и аз давам ...
Дал, ти пък не се газирай такава ! Нали точно затова обяснявам ситуацията, за да дадеш идея конктретно за нея. Именно претрупания вид искам да избегна, а пък тъй като аз ще го правя, от мен се очаква само да не барам лозниците, какво ще бода не е важно. Затова поисках съвет и за дървените трупчета и пръстта. Досега всичко, което съм садила било пред блока, било на вилата, е хаотично и кампанийно. А като нацъфти и се омеша, нещо все ме гложди и не ми харесва. Като чета в темите тук ми става ясно колко много грешки съм допускала и искам да го избегна нататък. Затова питам, пък ти имаш добрината да измисляш и да раздаваш идеи, за което :tzeluvka: :tzvetentze:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от dal »

ааа ,не се газирам ,просто в предварителното условие на темата няма грам задание за съобразяване с къртици , свекъри , асми , тежки почви и т.н.
Ти нали не си роза 1924?
При толкова много теми тук и инфо в нета какво пречи да се изгради концепция и да се подреди градината ?
Нали пусна тема? Пролетта снимай пак
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Идеите и картинките са страхотни и могат да се "преписват" и ползват - и на Блу и на dal. Така като преценявам реално обаче ми се струва, че за моя размер градинка трудно ще реализирам нещо такова. 170х 400 и да направя зелен фон и няколко етажа - кауза пердута :eeeh: Блу, в коя тема е лехата на Кандо да почета и там?
Искам по периферията нещо бухнало, но да е зелено и през зимата, което да скрие стеничката на градинката / не гоня рустикален стил, но поради многото камънаци в двора, там сложихме дърво, което си мислех да не се вижда/. В средата или в левия край да е нещо многогодишно по-високо, така че да не се натрапва правилната форма на градинката. Дали няколко клематиса ще е добра идея?
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

За "зелено и през зимата, което да скрие стеничката на градинката "бих ти препоръчала нещо традиционно - не изисква грижи,зелено през зимата , с ароматни листа - здравец :nod: или някакви сукуленти .Ето тия в момента се зеленеят навън,макар и в не толкова свеж вид като на тая лятна снимка.
Изображение
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Тези не стават май за силно слънце :hmmm: Както и здравеца.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Албена »

При мен виреят на южно изложение и як пек от 9 сутринта до залез слънце :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Роза, да ти дам и аз предложение.
Ти си доста ограничена от това че лехата е повдигната и при това на целодневен пек. Това означава че пръстат ти вътре доста ще се прегрява , а това заедно с пека не е много благодатно за повечето цветя.
тъй като лехата си е симетрична сама по себе си (елипса), и ако наоколо е тревичка за фон, може да засее само един вид цветя - например космос, виждам че ти вирее добре. Ако иска в жълто- кореопсис, но той е многогодишен. Тагетиса ще ти прегори още юли месец и става грозен после.

Не се вижда какъв е околния пейзаж, а това има значение. Аз на твое място бих пробвала да набуча цялото място само с червено мушкато. издържа пек, не му пречи жегата,не ще много поливане, издържа и песъчливи и глинести почви, прави красива листна маса и цъфти непрекъснато и обилно. (Географ, това предлагам и на теб, останалите варианти Блу и Дал са ги разнищили основно, въпрос на избор е). Ако пък има място зимата където да съхраняваш извадените с корените растения , просто нямаш проблем с мушкатото.
Аз лично точно това ще направя с една повдигната леха, но моята ще е с тухлички и правоъгълна 2х1 м.
от години гледам мушкато на земята и знам колко добре се развиват растенията. Дори и да няма тая година достатъчно, много бързо ще си попълниш фонда- ми то от всеки две пръстенчета клонка тръгва ново, а ти ще режеш доста лятото за да ги поддържаш ниски. Щото те на земята стават до 80 см високи, но и така са красиви - просто зеленото е повече.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Виола »

За такъв пек стават идеално и ниски растения като калдаръмче и ешолция (калифорнийски мак).
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”