Алтернативни средства за растителна защита

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 2919

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от Deleted User 2919 »

elena kirilova написа:Дано Миша да погледене тук :evil:
има ли начин да унищожа семената на гадните плевели сега
нещо да се пръска ,разхвърля или ..и аз не знам как
има една гадна тревица
тука я наричат ''врабчови цръвца''
много тънки събълца и много тънък и дълъг корен
всичко около рози и всякакви други цветя е обвито с нея
стелеща е
и с много семена
скубах ,скубах,пръсках с раундъп
изчезва за малко и пак се появява
сигурно семената се насяват
знам ,че бяхте писали някъде за препарати дето унищожават семената,но не мога да си спомня какво и къде беше
За тези, които могат да разберат руски и немски , изпращам този линк-видео: http://video.yandex.ru/users/arni-raj/view/1233" onclick="window.open(this.href);return false; Аз само мечтая да следвам съветите на австриеца..но той е просто гений на селското стопанство.
Deleted User 2919

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от Deleted User 2919 »

Krasiyana написа:Щом казвате и аз ще пробвам белокрилки нямам, но по старите мушката има акари, а уж ги бях изчистила. Ще кажа резулатат какъв е.
Аз правя разтвор от горчив пелин, кори портокали мандарин, и шушулки от чесън и лук.Процеждам добре и пръскам добре там, където пълзят различни гадинки,даже белокрилка..Изчезват незабелязано.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от zeleno »

вчера гледах по телевизията , че в Англия производителите на еко-ягоди пръскат с разтвор на сода бикарбонат против гъбични заболявания
някой да знае нещо повече , концентрацийя или точно готварска сода ли или нещо по-специално :hmmm:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от renimoss »

zeleno написа:вчера гледах по телевизията , че в Англия производителите на еко-ягоди пръскат с разтвор на сода бикарбонат против гъбични заболявания
някой да знае нещо повече , концентрацийя или точно готварска сода ли или нещо по-специално :hmmm:
Стана ми интересно това и намерих следното (http://www.abc.net.au/gardening/stories/s1484689.htm):
This organic fungicide is particularly useful on soft leaf vegetables. Use 2 litres of water, and a drop of vegetable oil, which helps to fix the spray to the leaf when it's dried. A drop of detergent helps to spread the mix over the leaf. Then add the active ingredient - bicarbonate of soda. Put in two teaspoons per litre. The bicarbonate of soda makes the leaf surface alkaline and this inhibits the germination of fungal spores. Use it on tomatoes, and Chinese celery. The Royal Botanic Gardens in Sydney has found this to be effective on powdery mildew, rust and black spot on roses. So oil, detergent and bi-carb is all you need for a great preventative fungicide.

Превод:
Този "зелен" фунгицид е особено полезен за листни зеленчуци. Използват се 2 литра вода и капка растително масло, което помага за прилепване на разтвора към листа при изсъхване. Капка детергент помага за разпръскването на сместта върху листата. След това се добавя активното вещество - сода бикарбонат. Слагат се 2 чаени лъжички за 1 литър. Содата прави листната повърхност алкална, което потиска прорастването на гъбните спори. Използва се при домати и китайска целина. Кралските ботанически градини в Сидни използват ефективно този фунгицид срещу брашнеста мана, ръжда и черни петна при розите :!: :!: :!: . Така че, мазнина, детергент и сода бикарбонат е всичко за един добър предпазен фунгицид.

Също и тук http://www.ehow.com/facts_6031436_sodiu ... ungus.html

На друго място съветват да се използва калиев или амониев бикарбонат (имат и подхранващ ефект), защото натрият в по-големи количества е токсичен за растенията, но пък резултатите били различни при различните растения.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от libra »

Решена съм да намаля пръскането с отрови,да видим дали ще стане.Вчера разбърках една лековита микстура ,компилация от няколо идеи,пръснах леко една клонка -сега чакам резултата.Ако не се изложа ,ще съобщя.
Благодаря на всички,които споделят! :tzvetentze:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от zeleno »

:ieeee: :ieeee: :ieeee:
омръзна ми от пръскане и пак , и пак
сега ще разбъркам содичка и ще напръскам само Априкот Скай щото ми е нова , новеничка и слабичка и немога да я отърва от мана / м/у другото и Пол Бокус - младия прираст /
благодаря :tzeluvka:
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от краси кубарелова »

Напръсках с разредено прясно мляко и хлебна сода- да видим кого ще отврати и кого ще прелъсти? :ieeee: :ieeee: :ieeee: :ieeee: :ieeee: За всеки случай първо дръвчетата, розите- утре :angelche: :angelche:

//www.agro.bg/topical/article11696.html
тук има полезни съвети :liubov:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от sendi1966 »

Вижте какво намерих.Гледам говорите си за сода бикарбонат и брашнеста мана.Не съм го ползвала,но да споделя.
Брашнеста мана- пръска се с разтвор от
3 с.л. олио
3 с.л. течен препарат за миене на съдове
1 с.л. сода бикарбонат
4 л.вода
Пръска се през 3 дни
Дано съм била полезна.
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от ra4eto »

Това за содата съм го чувала :hmmm: а сега и при наличие на пропорции ще пробвам още днес :daaa: Вчера пръсках с Байкала,наторих с оборска тор и яката орязах една маносана роза,Сега отивам да правя отварата и ще докладвам......
РОУЗ

Re: Алтернативни средства за растителна защита

Мнение от РОУЗ »

Срещу листни въшки съм пръскала със зехтин - рецептата ми е на око, около 1 литър вода, 1 с.л. зехтин, 1 с.л. течен сапун, разтръсква се хубаво и се пръска веднага.
Тази година пръсках с химия, че беше страшно, изпуснах ги отначало още гадовете, но други години съм минавала само със зехтина, всяка седмица по един път, докато изчезнат, после идват калинките.
За брашнеста мана съм чела някъде, че първо трябва да се измият растенията обилно с вода, после се пръскат със сода - 4 литра вода+1 сл сода+1 сл течен сапун или веро.
Сега къпя един рододендрон, редувам сода с блед разтвор на калиев перманганат. Още е жив. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”