За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от ivanina »

kali написа:Дали? Никога до сега не сме имали проблеми с голи охлюви, но от утре ще наблюдавам и ще търся лек, ако е така. Благодаря, Надин.
...и не само голи охлюви , има и много други разни животинки които се хранят с младите растения. Аз например от както започнах да слагам примамка за попово прасе около новозасадените коренчета , все по-рядко ми се случва да виждам такива щети. Продава се в селскостопанските аптеки и магазини за семена под името Скипер . :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от къщичка »

Уха, за 3 дни - 2 химии! За моите ако ползвам химия,то по-добре да си ги купя от пазара.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от ivanina »

къщичка написа:Уха, за 3 дни - 2 химии! За моите ако ползвам химия,то по-добре да си ги купя от пазара.
Е, не е точно тъй -щото там може и в сорта да се излъжеш , но туй което аз препоръчвам е във вид на зрънца ,по две ,три на корен слагам и една опаковка ползвам две поредни години . А резултата е налице - виждат се доста нападали жертви около растенията . :dovolen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Вискяр »

kali написа:Моля ви дайте ми съвет-засях си разсад на краставички в парника и на втория ден нещо ми беше изяло половин листенце от едно разсадче. Пръснах с моспилан разсадите, но след три дни и на друго разсадче беше изядено листенце. Пръснах с акарзин, вече минаха три дни и днес листата на същото разсадче вече ги няма. Какво е това и какво да правя?
А прочете ли тези препарати за какво се ползват?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от ivanina »

Вискяр написа:
kali написа:Моля ви дайте ми съвет-засях си разсад на краставички в парника и на втория ден нещо ми беше изяло половин листенце от едно разсадче. Пръснах с моспилан разсадите, но след три дни и на друго разсадче беше изядено листенце. Пръснах с акарзин, вече минаха три дни и днес листата на същото разсадче вече ги няма. Какво е това и какво да правя?
А прочете ли тези препарати за какво се ползват?
... за листни въшки и акари - и в тоз случай са били приложени превантивно . :mrgreen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от къщичка »

ivanina написа:
къщичка написа:Уха, за 3 дни - 2 химии! За моите ако ползвам химия,то по-добре да си ги купя от пазара.
Е, не е точно тъй -щото там може и в сорта да се излъжеш , но туй което аз препоръчвам е във вид на зрънца ,по две ,три на корен слагам и една опаковка ползвам две поредни години . А резултата е налице - виждат се доста нападали жертви около растенията . :dovolen:
Аз имах предвид за акарзина и моспилана.
Сляпо куче и аз вероятно имам, ще видя как ще се боря с него. На първо време ще опитам био. Ако не-ще съжителстваме. Иначе химия бих използвала само при цветята, при зеленчуците - не.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/
Мнения: 709
Регистриран на: Окт 24, '11, 18:49
Местоположение: В полите на Вискяр планина
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Вискяр »

ivanina написа: ... за листни въшки и акари - и в тоз случай са били приложени превантивно . :mrgreen:
Въшките и акарите смучат сок от растенията, не гризат цели листа.
Превантивно на котиледони е... като да сложиш на новородено ваксина против шарка.
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от kali »

Да, прочетох, но не се замислих, наистина. Явно ще изкоренявам първите си разсади.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Миша »

kali написа:Да, прочетох, но не се замислих, наистина. Явно ще изкоренявам първите си разсади.
Глупости,как ще изкореняваш? :o Докато дойде време да береш от тези зеленчуци нищо няма да е останало от препаратите,моспилана има персистентност в почвата 15 дни,т.е. за 15 дни се разгражда без остатъци , акарзина е минерално масло -парафин .Разпръсни примамки срещу голия охлюв и попово прасе ,най-добре мезурол,скипер вече няма, и би трябвало да си решиш проблема .

Проблемът с химията е в неконтролируемото използване,а не в самата химия ,познавайки болестите и неприятелите и времето и условията за тяхната поява , може да се спестят много пръскания,има и био препарати,които успешно заместват традиционните химии,не говоря за забъркване по тъмна доба в казана на Баба Яга ,говоря за готови продукти с добро действие.Подобни на парафиновите масла са рапичното масло ,соевото масло,друг вид масла ,съдържащи екстракти от здравец,чесън и т.нат
Ето няколко фирми,предлагащи биопрепарати
http://www.green-smile.com/site/?page_id=302" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.growgreen.bg/?product=xtend" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.amiti.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.opora.bg/content/view/18/33/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agrosviat.com/products.php?l=bg&c1=3&c2=1" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ivesto.eu/pro/torove/spetsialni- ... u-62-l.-1l" onclick="window.open(this.href);return false;.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от Краси Лазаров »

zeleno написа:Браво :!:
но те и бутилките сериозни и аз като Бай Ганьо да питам - а от де си ги купувате / или се сдобивате / :?:
/ щото аз случайно се сдобих с такава от контейнер за боклук съседски , едвам и отрязах дъното и ми я гепиха , представи си ... :mrgreen: /
Здравей,бутилките са бракувани,купих ги по един лев бройката. Почти всяка фирма,която продава вода има бракувани,аз изрових телефон от интернет звъннах и се оказа,че склада е на пет минути от в къщи :stiskam: . Ако успееш да ги запазиш от крадци ще ги ползваш години.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”