Годжи бери - Lycium barbarum

Модератор: Миша

Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от mariyanag »

Няколко въпроса. Кога става рязането? Четох из нета, че се реже на пролет на 20 см - да разбирам ли, че ражда на нова клонка? Моето е на 3 години, няма плод, храстосва се, на за сега не е агресивно, та кога е удачно да го подрежа за сгъстяване на храста и дано да плододава следващата година?
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1207 пъти

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от alys »

И моето беше станало 3-4 годишно, цъфти, а не връзва или върже 2 плодчета. Ядосах се и исках да го изкореня, като го резнах до ниво почва, това миналата есен. Отделно за занимавка си бях насяла семена от сушено годжи бери от Била, поникнаха много растения и от тях 2 подарих, а едно си оставих и засадих. Тази пролет си покара онова отрязаното, дори роди няколко плодчета. За моя изненада, дори бяха вкусни. Другото от семена и то расте, но понеже са при малините, не можах да ги разгранича, оплели са се. Та мисля, че есенно време се реже и колкото повече, толкова по-добре. Чакам да стане студено, което май ще е след десетина дни и ще играе ножицата. Това е такъв "плевел", че няма как да му се навреди. Вкоренявала съм си от клонче, хваща се без проблем, но нашите са на поливка, иска си влага за лесно вкореняване.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от venetka70 »

Заради дъщерята тази пролет от Пландорекс поръчах Lycium Barbatum Princess Tao. Във форума писаха, че било най-едрото годжи бери.
То взе пък, че роди още тази година. Имаше 6-7 плодчета, с дължина около 2 см, но така и не ги опитах и си останаха на растението. Кога се бере това чудо? Как да разбера, че е готово за откъсване?
Nini каза, че е агресор и става голямо, та след седмица ще го откопая и сложа на друго място. Сегашното му място се оказва неподходящо.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от iv.tarlen »

Плодът на това годжи е много вкусен, трябва малко да е омекнал и тогава бери за консумация.Не зная да е агресивно, но пък си заслужава заради вкуса и големината на плода.
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1810
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 109 пъти
Получил благодарност: 35 пъти

Re: Годжи бери - Lycium barbarum

Мнение от mariyanag »

Така , една година по - късно мен пак ме глождят старите въпроси. Агресор е, преместих го пролетта, мислех , че съм го откопала добре, даже се притеснявах дали ще се прихване, че беше голямо. Прихвана се, не роди отново,хем при откопаването се оказаха 2 корена. На старото място изникна отново и то доста корени, заради поливната систевма стана голямо, колкото майчиното растение, не даде плод. Откопах го сега, мога да подаря, ако някой иска. Стеле се по земята и пуска коренчета там дето се допре. Ще се пробвам да го вържа и възкача да се остеблява нагоре. Ако и следващата година не роди - вън в кофата. Ако сега се ореже ниско няма ли да измръзне?
Някой има ли наблюдение дали цъфти на старо или ново клонче?
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”