Вкореняване на рози от резници

Публикувай отговор
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Titi »

все някой трябва да знае как се действа с такива резници, мен също много ме интересува това. До тук я докарах благополучно - набодох ги есента, захлупих ги със стъклени компотени буркани, преживяха зимата успешно и са се раззеленили под бурканите. Сега какво да ги правя? Кога да махам бурканите и просто изведнъж да ги махна ли или пък вечер пак да захлупвам :hmmm: Идея нямам. С бутилките по-лесно - махне се капачката, после се сложи, ама с тия буркани сложна работа ми се види. Хайде дайте ми акъл, да не се "удавя на края на Дунава" :dovolen:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от denitsavm »

Досега винаги см махала буркана веднъж завинаги, на вилата не мога да ги слагам и махам. Днес обаче подръпнах едни резници, раззеленени и :shock: , те въобще нямаха наченки на корени и си им върнах бурканите :hmmmmmm: Сега чакам или да се вкореняват тепърва или да дадат фира. Ако ще се махат буркани сега е по-добре, докато е влажен въздуха, за да се адаптират по-лесно, нали целта на буркана е да пази влагата :nod:
dal

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от dal »

не махайте бурканите , поливайте розите , не ги местете до есента -оставете ги там където са набодени
не се лъжете по избилите листа и пъпки -засушаването и местенето ще ги ликвидират за два дена
бурканите ще махнем края на април като станат нощните над 5-7 градуса
:dovolen:
не торете !не местете ! до първи май не отхлупвайте ! поливайте :hihihi:

резниците ви нямат нужда от аклиматизиране , нямат нужда от проветрение , можете да оскубете избилия под бурканите и около розите бурен
те имат нужда от вода и слънце-но като отминат нощните застудявания около 5 градуса
това не е разсад на пиперо или доматито
това с капачките са упражнения за луди , нещо като печките и парното дето им ги палихте зимата :tzvetentze: :liubov:
Последно промяна от dal на Апр 16, '11, 22:41, променено общо 1 път.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Роза1924 »

Titi, гледай да аклиматизираш резниците докато не се е стоплило. Сложи вместо буркан, пластмасово шише, като махаш няколко дена капачката, след това при облачни дни махай шишето. Опасно е да не ги изгори слънце, или вятър. Аз имам такъв резник, засаден есента и вече си е без защита втора седмица и нищо му няма, изкара дори на скрошната суграшица и буря, без защита.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 866 пъти
Получил благодарност: 1729 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Гео, граф »

Моля някой да ми каже с думи прости има ли друг начин да разбера вкоренен ли е резника, освен като го подръпна ( е, няма да го изваждам де 8-) )? Въобще възможно ли е пролетно вкореняване на резници ? За колко време принципно се случва това ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от johnstalker »

Гео, граф написа:Моля някой да ми каже с думи прости има ли друг начин да разбера вкоренен ли е резника, освен като го подръпна ( е, няма да го изваждам де 8-) )? Въобще възможно ли е пролетно вкореняване на резници ? За колко време принципно се случва това ?
Скоро ще разберем :) Изчакай до май месец. :daaa: Появата на леторасли не винаги е задължителна за наличието на коренообразуване. :D Дори и при хибискусите е така. ;)
denitsavm

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от denitsavm »

Джони, не си прав, както писах моите 2 резника имат леторасти, но нямат корени :hmmmmmm: С клематисите се случва доста често същото.
Гео, освен с подръпване, аз друг начин не знам, но даже и да имат корени, по-добре не махай все още буркана :nod: , остави го повече време, да се образват повече корени, че ако има за един месец те са много мижави и при първо засушаване ще се спаружат
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от calico »

Буркана или парника има за цел да поддържа въздуната влага която е необходима за да пусне корен.

при положение че ако се сложат есента стоят под буркан 5-6 месеца, не виждам защо трябва ако се заложат пролетта да се махат бураните по-рано.
Парниче и сянка- това е условието да пуснат корени. и поне половин година така.

макар че една баба пред блока ги вкоренява успено без всякакви буркани по всяко време, просто ги слага под наклон 45 градуса и ги полива, пак се вкореняват.
аз обаче колкото резника досега да съм вкоренявала (не че са много, но има), винаги съм държала буркана над розата минимум 6 месеца. сухия въздух навън особено лятото може да я убие преди да се е захванала както трябва.

според мен заложените есентта трябва да са под парник докато се стопли както Дал каза, а заложените сега напролет трябва да са под парник до есента. но е добре на тях парника да е по-голям- туба от минерална вода.

а на постоянното място се местят поне една година след засаждането.

и ако нещо в това време се напъва да цъфти, цветовете трябв да се премахват.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от johnstalker »

denitsavm написа:Джони, не си прав, както писах моите 2 резника имат леторасти, но нямат корени :hmmmmmm: С клематисите се случва доста често същото.
Гео, освен с подръпване, аз друг начин не знам, но даже и да имат корени, по-добре не махай все още буркана :nod: , остави го повече време, да се образват повече корени, че ако има за един месец те са много мижави и при първо засушаване ще се спаружат
Как да не съм прав. Прочети пак какво съм писал. :D Нали и аз казвам същото. :daaa:
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от elina »

Имам три рози от резник вкоренени ,последния е заложен миналата пролет по това време ,като си подрязвах розите го боднах ,захлупих с пвц бутилка ,поливах го наред с всичко друго в градинката .Преди няколко дни го отхлупих ,там където е ще засаждам клематис и го извадих да го преместя .Огледах му корените ,големи са не повече от 3-4 см .Значи за една година тъкмо е успял да се вкорени хубаво.Ако сте заложили резник сега ,моя съвет е да не го барате изобщо до следващата пролет :nod: Ако е заложен на есен ,като му махате буркана ,гледайте да е в облачно време ,даже и да вали но в никакъв случай когато е хубаво слънчево време .
И като се залага резник за предпочитане да е на сянка :nod: после винаги може да си го преместите където искате .
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”