Катлея-Cattleya

Публикувай отговор
proletno cvete
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Авг 17, '14, 17:18

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от proletno cvete »

В субстрата на Швертерските катлеи много често присъстват счупени мидички. Първоначално и аз се чудех доста, защото те са изградени от калций, който повишава Рн -то на почвата. Така тя става алкална, но пък орхидеите си харесват кисела среда. Затова мисля, че при този субстрат трябва да се тори малко по-често.
От друга страна калцият също си има своето предназначение. При недостиг на калций силно се потиска усвояването от растенията на амониевия и нитратния азот. Растежът на растенията се задържа. Предполагам това е другата причина да ги слагат - за да се усвоява по-добре торта. На орхидеите не знам как точно се отразява, но съм чела за други растения, че при недостиг на калций върховете на листата се завиват надолу, а по периферията им се развива цит. "...некроза, която преминава в кафяв пригор. Корените не образуват странични разклонения и кореновите им власинки се превръщат в слизеста стъкловидна маса."
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от zlatniq »

Невена написа:Здравейте! Нямам си Катлея, но много искам да събера всички възможни видове Орхидеи, които се намират в България. Това ми е нещо като мечта. Искам да попитам как мога да се сдобия с такава красавица? И в началото на темата видях една идея за отглеждане в кошница. Интересува ме само за този вид орхидея ли е отнася или за всички. (имам фаленопсиси и милтония) :hmmm:
Неве, рядко влизам тук, но ако не ти се е изчакало чакалото, или ако не си намерила вече отговора другаде, ще ти изложа моето виждане и неголям опит.
Много от видовете орхидеи се препоръчва да се отглеждат в кошници заради по-добрата проветривост в тях, или заради начинът им на растеж (при някои различни от ктлеите видове например, цветоносите се забиват надолу и минават през субстрата, при такива обстоятелства в обикновена саксия е трудно да видиш цвят). При катлеите кошницата и качването върху кора се препоръчват основно за видовете довиана и рекс, които се славят като най-лесно загниващи и се слагат в кошници с оглед на по-добрата циркулация на въздух покрай корените и бързото изпаряване на влагата в субстрата. Иначе другите видове, особено масово разпространените хибриди нямат особени претенции в какво ще се гледат, стига да не поливаш преди да са изсъхнали (корите).
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от werty »

Даа всички рядко влизаме тук! :dovolen: Ще поправим тази грешка .
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Невена »

zlatniq написа:
Невена написа:Здравейте! Нямам си Катлея, но много искам да събера всички възможни видове Орхидеи, които се намират в България. Това ми е нещо като мечта. Искам да попитам как мога да се сдобия с такава красавица? И в началото на темата видях една идея за отглеждане в кошница. Интересува ме само за този вид орхидея ли е отнася или за всички. (имам фаленопсиси и милтония) :hmmm:
Неве, рядко влизам тук, но ако не ти се е изчакало чакалото, или ако не си намерила вече отговора другаде, ще ти изложа моето виждане и неголям опит.
Много от видовете орхидеи се препоръчва да се отглеждат в кошници заради по-добрата проветривост в тях, или заради начинът им на растеж (при някои различни от ктлеите видове например, цветоносите се забиват надолу и минават през субстрата, при такива обстоятелства в обикновена саксия е трудно да видиш цвят). При катлеите кошницата и качването върху кора се препоръчват основно за видовете довиана и рекс, които се славят като най-лесно загниващи и се слагат в кошници с оглед на по-добрата циркулация на въздух покрай корените и бързото изпаряване на влагата в субстрата. Иначе другите видове, особено масово разпространените хибриди нямат особени претенции в какво ще се гледат, стига да не поливаш преди да са изсъхнали (корите).
Не ми се изчака чакалото, а реших да отгледам някой друг фал успешно и тогава да се хвърлям на по-високо. Макар че смея да се похваля и с едно денди и една камбрия (за мен си е чудо :o :o ). Не че са цъфнали де.. :D :D Но пък бяха тръгнали "да си ходят" и някак чудно се оправиха :shock: :shock: :shock: . Та затова се гордея със себе си. Инъче до тук съм на ниво нови листа и здрави корени на фалчовците :ieeee: :ieeee: И понеже не се реших да тормозя орхита в кошници - успешно гледам две само в сфагнум мъх. Това всичкото докато ми се изчака чакалото :D :D И все пак много благодаря за отговора :dovolen: :dovolen: Винаги ще са ми полезни вашите съвети!
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Невена »

zlatniq написа:
Невена написа:Здравейте! Нямам си Катлея, но много искам да събера всички възможни видове Орхидеи, които се намират в България. Това ми е нещо като мечта. Искам да попитам как мога да се сдобия с такава красавица? И в началото на темата видях една идея за отглеждане в кошница. Интересува ме само за този вид орхидея ли е отнася или за всички. (имам фаленопсиси и милтония) :hmmm:
Неве, рядко влизам тук, но ако не ти се е изчакало чакалото, или ако не си намерила вече отговора другаде, ще ти изложа моето виждане и неголям опит.
Много от видовете орхидеи се препоръчва да се отглеждат в кошници заради по-добрата проветривост в тях, или заради начинът им на растеж (при някои различни от ктлеите видове например, цветоносите се забиват надолу и минават през субстрата, при такива обстоятелства в обикновена саксия е трудно да видиш цвят). При катлеите кошницата и качването върху кора се препоръчват основно за видовете довиана и рекс, които се славят като най-лесно загниващи и се слагат в кошници с оглед на по-добрата циркулация на въздух покрай корените и бързото изпаряване на влагата в субстрата. Иначе другите видове, особено масово разпространените хибриди нямат особени претенции в какво ще се гледат, стига да не поливаш преди да са изсъхнали (корите).
Не ми се изчака чакалото, а реших да отгледам някой друг фал успешно и тогава да се хвърлям на по-високо. Макар че смея да се похваля и с едно денди и една камбрия (за мен си е чудо :o :o ). Не че са цъфнали де.. :D :D Но пък бяха тръгнали "да си ходят" и някак чудно се оправиха :shock: :shock: :shock: . Та затова се гордея със себе си. Инъче до тук съм на ниво нови листа и здрави корени на фалчовците :ieeee: :ieeee: И понеже не се реших да тормозя орхита в кошници - успешно гледам две само в сфагнум мъх. Това всичкото докато ми се изчака чакалото :D :D И все пак много благодаря за отговора :dovolen: :dovolen: Винаги ще са ми полезни вашите съвети!
Аватар
Titicaca
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Авг 30, '11, 14:47
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Titicaca »

Изображение
Ctt. Doris & Byron Christmas Rose
Ароматна и редовно цъфтяща красавка.
Аватар
megi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1257
Регистриран на: Яну 16, '10, 15:35
Местоположение: Велико Търново

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от megi »

Titicaca,прекрасна е :slove:
Аватар
Titicaca
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Авг 30, '11, 14:47
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Titicaca »

Меги :dovolen: Благодаря ти! А твоят цимбидиум е истински
празник за душата! :potekoha:
Аватар
megi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1257
Регистриран на: Яну 16, '10, 15:35
Местоположение: Велико Търново

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от megi »

Titicaca :tzeluvka:
При мен са цъфнали две.Тази всяка година по това време се отчита
BLC. Orange Show
Изображение

Изображение
А тази за първи път цъфти :nod:
Blc.Bet or Not x C.Sierra Blanca
Изображение

Изображение
Тази беше така преди около два месеца.Сега е прецъфтяла.
Blc.Alma Kee "Tipmalee"
Изображение

Изображение
Аватар
Titicaca
Kафенце
Мнения: 39
Регистриран на: Авг 30, '11, 14:47
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Titicaca »

Браво, Меги, страшна си! :potekoha: :tzvetoman:
Особено ми хареса тази Bet or Not - откъде ти е, ако не е тайна?
И аз имах Orange Show, но я подарих на близък приятел - бяха й тръгнали
цветоноси от няколко булби, ала е засушила всичко...
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”