Субстрат за кактуси

Модератор: scleri

Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от simira »

Щото си добро дете ...и много слушкаш ...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

Приготвих си два вида субстрат, на които точните пропорции няма да ви кажа, защото не ги знам. ;) Основната съставка е пясък, глина, лава, пемза, зеолит, вермикулит, торф и една натрошена тухла единичка. ;) Като краен резултат постигнах почти 100% от целите които си бях заложил и изпълнил като задължителни критерии. А те са: лек, водо и въздухо пропусклив, леко кисел и слабо алкален субстрат. (можете да ме питате как измервам тези алкално-киселинни стойности). Но ми изникна един въпрос! - Дали съм го докарал на външен вид, този субстрат. Понеже всички от вас знаят, че аз съм един съвсем пресен и нов кандидат-кактусар, ще ви замоля, да хвърлите едно око на следващите снимки, и да си кажете мнението - дали съм го докарал на външен вид поне? :)

pH - 7.3
Изображение

pH - 6.4
Изображение
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от simira »

Джони , аз слагам едрата фракция най отдолу , после средната и накрая ситната фракция във саксията
Този субстрат ще ти задържа влага според мен а това не е хубаво .и много едри камъни има .Пресей го със едро сито и едрите камъчета си ги сложи най отдолу за дренаж.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от el pistolero »

На мен втората смес ми изглежда по- рохкава и порьозна. Пробвай и за колко време изсъхва напълно без да има кактус в сусбтрата и в същата саксийка в която садиш кактусите си и при същите атмосферни условия при които ще гледаш кактсуите. Примерно ако за 2-3 дена изсъхне напълно ще е близко до перфектната смес :dovolen:
Аз съм привъраженик на много компонентните смеси с различни материали и различно влаго и въздухо задържане, така ако един материал задържа по- дълго влага то другият попива от излишаната такава и обратно, ако единия съхне моментално, то другият забавя леко пропцеса. Въпроса е да налучкаш от кое по колко да сложиш в зависимист от вида на кактуса. Защото има такива които си искат влагичка и други които не понасят влага за повече от денонощие.
А също така съм забелязал, че противно на очакваното субстрат само от камъни, речни, кварцови и тем подобни или едър пясък не съхне никак бързо, дори напротив, затова ако мецду камънака има други мат'ряли като пемза, глинеста пръст,нещо като листовка или боровка или шамотни трошляци, то нещата се балансират и позасушават както си му е реда за прилично бързо време в нормални летни температурни условия.
Препоръчвам ти да има едри камъняци из целия обем не само отдолу, за да не се получи един айрян от ситни несъхнещи частици по средата.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

simira написа:Джони , аз слагам едрата фракция най отдолу , после средната и накрая ситната фракция във саксията
Този субстрат ще ти задържа влага според мен а това не е хубаво .и много едри камъни има .Пресей го със едро сито и едрите камъчета си ги сложи най отдолу за дренаж.
Краси, за дънен дренаж използвам трошен камък фракция 4/20. Ако махна едрите парчета ще загубя до голяма част водопропускливоста. Ако се сещаш за "купешкиот" субстрат с които ти ме уреди, беше с много повече такива дребни части, него като го полееш, веднага протичаше отдолу. Аз даже мисля че ще се наложи да добавя още вермикулит и натрошена тухла, за да постигна желаната пропускливост. :hmmm:
Пищолеро, и аз забелязах, че наличието на инертни и абсорбиращи материали кара даден субстрат да "диша" повече или по-малко, и именно по тази логика се водя при забъркването на "манджите". Иначе тази смес, която с неприкрита гордост наричам субстрат е разбъркана много равномерно. ;) Дано напече за 2-3 дни за да спретна тестовете за просъхване :)
Аватар
simira
Виенско кафе
Мнения: 403
Регистриран на: Мар 31, '10, 21:04

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от simira »

Сложи и малко дървени въглеща трошляк на ситно ...те изсмукват влагата а и са като дезифектанти ...но малко на 5-6 л. 3-4 бучки едри
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

simira написа:Сложи и малко дървени въглеща трошляк на ситно ...те изсмукват влагата а и са като дезифектанти ...но малко на 5-6 л. 3-4 бучки едри
:daaa: Благодарско! Добра идея. Интересно ми е те как ще повлиаят на pH-то, за пепелта се знае, че алкализира почвата. :hmmm:
Аватар
Val March
Кафе с мляко
Мнения: 207
Регистриран на: Дек 15, '10, 18:52
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от Val March »

На фасон си ги докарал и двата, Джони, обаче сериозно ме притеснява това 7,3 на първия!!!
Може на колегите да не им изглежда достатъчно пропусклив, но повечето от тях не ползват глинеста пръст като съставка, а моят опит откак почнах преди 3-4 години да блъскам здраво едър глинест пясък - казано честно, едва тогава разбрах как може да расте и хубавее наистина един бодил!!!
Особено ако ще ги гледаш лятото под лайлоните - ще пощуреят с повечко глина!:))) ако за гевезелък им бутнеш и по мъничко от оранжевия кристалон /6:12:36/, ще станат образцови!
Всяка фракция до 10-15 мм е съвсем добра, дори необходима, за да има къде ония почти невидими смукателни коренчета да се разпростират и да си правят осмозата, или както там се наричаше. В субстрат на прах просто няма къде...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от johnstalker »

Val March написа:На фасон си ги докарал и двата, Джони, обаче сериозно ме притеснява това 7,3 на първия!!!
..
В него няма торф. ;) :daaa:
kle4o
Kъсо кафе
Мнения: 62
Регистриран на: Апр 21, '10, 12:21

Re: Субстрат за кактуси

Мнение от kle4o »

Един по-различен поглед към избор на почвен субстрат за кактуси:

1. Културното отглеждане на кактуси има близо 200 годишна история и разбираемо свой фолклор, който достига и до нас преди около половин век. За базов субстрат повечето книги и устни предания, предлагат прибл. 1/2 букова или брезова листовка, 1/6 едър пясък, 1/6 чимовка и 1/6 удобрители (счукани тухли, дървени въглища и т.н.). Като статистика това е прибл. положението, а като практика е сигурно само едно - няма истина, която да бъде споделена от всички и май не си и струва да се търси такава. На практика всеки на някакъв етап е склонен да следва някакъв ментор или пък иска да изпробва всичко на своя глава.
2. Ето, че романтиката бива заменена от бизнеса, а той е подвластен на функцията "пари/време" - значи при субстратите вече трябват неща, които са леснодостъпни, евтини и дават добри резултати. Дали фолкрецептата е приложима и към такова бизнес начинание - видно е, че не - днес повечето търговци на едро използват само торф, специализираните търговци са по-изобретателни, но и те гледат да минат по-тънко, което значи различно за различните държави, а и колекционерите се съобразяват с тази логика. Интересното при това е, че от 20-30 години вече доста хора напр. в Зап. и Ср. Европа могат да си позволят собствена оранжерия, зимна градина и прочие + различните екстри за отопление, охлаждане, регулиране на влажност, поливане и т.н., докато на същите места добиването на суровини за фолксубстрата е почти невъзможно - нека някой се опита да се сдобие сам в немска гора с букова листовка - ще ми бъде доста любопитно, как ще завърши това. Така се е получил един нов баланс - даваш на кактусите повече, където можеш, а им вземаш където не можеш и резултатът горе долу е същия.
3. Дълга и с най-голям потенциал за глупави спорове е темата за "правилната" почва - познавам хора с многогодишни успехи при отглеждането на колекционерски кактуси само в торф и кв.пясък 50/50 - става, но се иска нещо и от човека.
4.За нашите географски координати все още важи избора на евтиното - отиваш в гората за листовка, край реката за пясък, чукаш тухли, сееш дървени въглища за барбекю и прочие, а това е по-близо до фолкрецептата (засега).
5. Какво избират колекционерите на Запад - едровлакнест торф, пемза, зеолит, кв. пясък, перлит, лава, керамзит и др. Видно е, че ще трябва и някакво микро торене в този случай.
Иначе споделям написаното от Scleri и Val.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”