За и против тор от калифорнийски червеи при хибискусите

Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

За и против тор от калифорнийски червеи при хибискусите

Мнение от johnstalker »

Ако някой е използвал тор от калифорнийски червейчета за хибискусите си, веднага да сподели наблюденията си, както и пропорциите които е приложил. :daaa:

ravik: Копирам тук и другите мнения по същата тема, за да имаме пълната дискусия на едно място:
dal написа:драги хибисти , нали знаете че тази тор не става за хибита ..да няма после пищежи, рециклиране , скръб т.н.
изстрадан личен опит :mrgreen:
steffi1 написа:аз още помня твоите вопли и снимки на Седефка ,Камелия и т.н. ..... :nod:
steffi1 написа:В темата с хибискусите е обяснено продължително и подробно . :nod:
И в доста други теми е споменавала винаги. Историята на нейните хибита е като легенда във форума - носи се от уста на уста.
dal написа:
steffi1 написа:В темата с хибискусите е обяснено продължително и подробно . :nod:
И в доста други теми е споменавала винаги. Историята на нейните хибита е като легенда във форума - носи се от уста на уста.
стига се бъзика , важното е на другите хибитата да не заминат :D
Веско не знам , нека кажат другите ;
От Блу обаче разбрах че тази тор била хубава за розите :hmmm:
johnstalker написа:
steffi1 написа:В темата с хибискусите е обяснено продължително и подробно . :nod:
И в доста други теми е споменавала винаги. Историята на нейните хибита е като легенда във форума - носи се от уста на уста.
Ще проверим тази легенда. Както споменах на чашка в барчето, ще използвам ТКЧ (Тор от Калифорнийски Червеи) точно за подхранване на хибискуси бебета. Рових из Интернетя, и намерих само във ФлауърсНет писано по темата, но то не е достатъчно. Равик ми сподели проблемите които е имала с ТКЧ, чакам Дал да се появи, за да я разпитам и нея. :)
dal написа:сториш ли го , бог да ги прости твоите хибита...
johnstalker написа:Аз определено ще го сторя, щом съм почнал да вдигам шум по темата. Искам само да сондирам за практически опит и наблюдение. :daaa:
Какво точно стана при теб? Какви бяха дозите и пораженията?
dal написа:досипах около стъблата поне по шепа тор , защото прочетох на пликчето че нещо ставало 4-5 пъти ПО ПО НАЙ и аз реших че ще си очетворя хибитата ,това през именно този период някъде , след два дена листата увиснаха , хибитата пожълтяха , пъпките изпадаха , изгребах с лъжица торта на 4 пръста до корени , насипах нормална в саксиите , намалих поливането , внесох ги на топло /през това време вече бяха станали само голи пръти / и след около месец Блу ми каза какво да им сипя и едно по едно започнаха да се съвземат и да избиват листа

ето така Изображение


понеже те познавам , знам че ще опиташ със сигурност , независимо че си сигурен че ще има проблеми , за това ще заделиш няколко по обикновени и лесно намираеми ;
предполагам че нещо в тази тор им е в повече , но не знам какво точно-не съм хибист

още на другия ден след насипването ще ти се получи ето това
Изображение
докато се ориентираш какво става-ето това -ако изгребеш бързо и достатъчно и насипеш тор за лилиумите
Изображение

хайде сега върви ги натори с тор за калифорнийски , че да затвърдим впечатленията и да проверим крайните изводи с експеримент :lol:
johnstalker написа:Хм, при теб торенето има различен ефект, доста по различно е от при Равик, и не прилича на преторяване.. по-скоро на проблеми с корените. Дали не си ги преполяла? :hmmm:
dal написа:излишни въпроси и отговори са това...и честно казано дори не ми е интересно и какво ще се получи при теб
ако бяха преполяни да са изгнили-това се случва януари , терасата е хладна
хибитата на всеки се гледат при различни условия ,и ще се радвам ако задоволиш любопиството си без да умориш твоите-най малкото ще разочароваш всички надяващи се да ти изпросят вкоренени резници... :D

защо не питаш тихолов и останалите , които имат камиони с хибискуси?
johnstalker написа:Аз питам всички? :D Нека отговарят само тези които имат опит с него, а не предаващи митове и легенди. :D
dal написа:като гледам градината в момента и разпръснатия тор от калифорнийски червеи из нея около рози храсти и разни други много ми се ще да е за хубаво и да не си уморя цветята ....
каквото и да се получи , то ще се чуе
според мен този тор има огромно бъдеще и неясно настояще , защото липсва практически натрупано познание на кои групи растения как ще влияе- струва ми се , че за розите ще е добре ; някак си мисля че и за многогодишните храсти ще е хубаво , може би и за цъфтящите многогодишни ;

нежните тревисти /като руселията например и някои декоративни треви / едногодишните цъфтящи вероятно ще загиват при предозиране -признаците са като при хибитата -за ден увисва листната маса почернява и опадва , или загива растението като изгорено ;
колебая се обичащите кисело храсти как ще реагират-магнолии хортензии камелии?, или ще е супер ефект , или пълен погром...

ама това са повече съмнения и интуиция , отколкото научни доктрини... :D
klapan написа:
dal написа:защо не питаш тихолов и останалите , които имат камиони с хибискуси?
много ми се ще да е за хубаво и да не си уморя цветята ....
каквото и да се получи , то ще се чуе
според мен този тор има огромно бъдеще и неясно настояще , защото липсва практически натрупано познание на кои групи растения как ще влияе
Ами като първи логични стъпки за всеки ще е полезно да научи сам какво е рН на този попрехвален според мен тор.Това освен всичко друго,е и евтино,бързо и надеждно действие...Продават се лентички за измерване на рН,мнозина ги ползват и знаят колко бързо и точно може да се ориентираме.Има тук и химични лаборанти,предполагам,знаят какво е фенолфталеин и как се работи с него при мерене на рН...Та идеята е,ако има неясни неща - сами да си ги изясним с нужната точност.Като знаем рН - ще знаем кои растения ще понасят и кои не такова торене.Има обаче и друга страна въпросът за ползване на този тор...Знаем,че се използват органични отпадъци,за да се преработят те до тор.Аз не бих го наричал тор - за мен това е почва,обогатена с л....та на тези червеи,грубо казано,извинете.....Но няма никъде указано на опаковките от какво е получена тази почва,а производителите на такава почва се множат,полакомени от рекламираните бързи печалби.И не се знае изобщо какви са вложените органични отпадъци,не се знае до каква степен те са преработени,не се знае има ли остатъчни количества в почвата от пестициди,химикали от обработка на вложената органика,няма химичен анализ от сертифицирана лаборатория с конкретни данни за остатъчна киселиност,съдържание на вредни вещества,които не се преработват от червеите и си остават...Защо в крайна сметка,като си купуваме зеленчуци,месо - интересуваме се от вредни добавки и консерванти,а като си купуваме нещо,с което да храним хибитата,ще вярваме на празни обещания и гръмки фрази как ще въведем екоземеделието...Аз не ползвам такъв тор - правя си компост сам в гората,имам си достатъчно опит и е проверено с годините как се развиват цветята ми с него.И докато не видя на опаковката грамотен химически анализ,който да ми говори какво купувам - няма да купувам.А това би трябвало да е задължение на всеки производител.
johnstalker написа:
Въпрос изпратен от: danria на БГФермер

Искам да науча за биоторовете от червени калифорнииски червеи,както за биохучуса така и за торта за листно приложение?

Ние отговаряме: В момента се предлага голямо разнообразие от биоторове. Въпросът ви вероятно касае конкретно биоторовете от червени калифорнийски червеи. Те преработват неугнилият оборски тор, като го превръщат в органична биомаса /биохумус/, съдържаща хранителни елементииологично активни вещества. Така преминалият през тяхната „фабрика” тор съдържща в достъпни за растенията хранителни елементи и растежни стимулатори. Биоторът е подходящ за торене на всички видове растения, като се внася почвено с размесване с почвата. Тъй като е доста силен не се препоръчва засаждането на растенията само в него, а в смес с почва – 1 част тор, 3 части почва.От биохумуса се прави извлек, който се продава като течен листен тор – хумустим и други наименования, който съдържа ензими и калиев хумат и други биологично активни съставки. Те действат като пастежни стимулатори и повишават имунитета на растенията, когато те се пръскат през вегетацията.
Днес аз зададох конкретен въпрос на експертите от БГФермер.
Здравейте,
Интересувам се възможно ли е биотор от ЧКЧ да бъде използван за подхранеане на стайни цветя, по-точно Хибискуси. Задавам ви този въпрос защото из българското интернет пространство витае мрачна слава на този биопродукт, който бива описван като „убиец” на хибита.

Поздрави от Троян!
Петър Шолеков
klapan написа:
johnstalker написа: Днес аз зададох конкретен въпрос на експертите от БГФермер.
Здравейте,
Интересувам се възможно ли е биотор от ЧКЧ да бъде използван за подхранеане на стайни цветя, по-точно Хибискуси. Задавам ви този въпрос защото из българското интернет пространство витае мрачна слава на този биопродукт, който бива описван като „убиец” на хибита.
Поздрави от Троян!
Петър Шолеков
Ох....Пешооо !!!? Ти къде живееш ? Специалистите може да ти обещаят вълшебни свойства и качества,да те омаят как екологичното земеделие има бъдеще,как ЧКЧ са решение едва ли не и в случай на запек....Да ти припомня ли как един стандарт наскоро рухна и производителите сами поискаха да се откажат от него ??? "Стара планина" дойде с много очаквания и обещания как ще яде българинът саламче от чииисто месце - ама не би...Стандартът е едно,а спазването на технологична дисциплина при производството,особено от българин, е съвсем друго.Къде е гарантът за написаните омайни качества - има ли точни указания за производство,химичен анализ,разреждане в необходимата степен за ползване от неуки любители,каквито сме повечето - без хим.образование/е аз го имам/ ...Ти как би си купил такъв тор - омаян от сладки приказки колко е добър този тор,или ще повярваш на опарени съфорумци с горчив опит ? Или трябва и ти да изгориш ? Е,изборът е твой ...Аз разбирам - да нямаше избор на торове,натрупан опит - търси нов начин или тор...
johnstalker написа:Аз знам какво е биотор и какво е ЧКЧ, искам всички да разберат че има много видове с различен състав и не бива да се слагат всичките под една шапка. Всички производители имат сертификати като този:
Изображение

Изображение

Изображение
И всеки може да ги поиска преди да закупи даден биотор.
Blue sky написа:този протокол е много хубав и полезен и дава следната информация

рН е 7,88 - не полезно за хибита
НРК макар и в много ниска концентрация е в крайно вредно за хибита съотношение - при задължителните 2:1:2 за хибита, тук съотношението е 1:2:1 - повечето фосфор просто убива хибитата :mrgreen:
ако сложиш малко тор, едва ли ще навреди, но ако се използва голяма концентрация - това съотношение, плюс високото рН веднагически ще предизвикат хлороза и всичко коментирано дотук

обаче, аз съм фен на този тор и ще ми е любопитно и за другите отговори :nod: защото макар и да не става за хибита, има и други китки, който пък обожават голямо количество фосфор и нямат нищо против алкалната реакция като розите например :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:
купила съм 50 литра за 15 рози, смело слагам по 3 литра на дупка и силно се надявам да не греша в преценката си, така че, повечето информация колко е хубав някак ме успокоява :nod:
Аватар
detelina72
Виенско кафе
Мнения: 328
Регистриран на: Сеп 11, '10, 22:08
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от detelina72 »

Джони някъде пишеше, че торта от калифорнийския вредяла на хибискусите. Май равик беше писала. :hmmm:
Ако мислиш, че всички са срещу теб, поогледай се… може да караш в насрещното.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

За и против тор от калифорнийски червеи при хибискусите

Мнение от johnstalker »

detelina72 написа:Джони някъде пишеше, че торта от калифорнийския вредяла на хибискусите. Май равик беше писала. :hmmm:
Вредна тор няма. Има предозиране при торене. :D
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от Titi »

johnstalker написа:Ако някой е използвал тор от калифорнийски червейчета за хибискусите си, веднага да сподели наблюденията си, както и пропорциите които е приложил. :daaa:
Питай Дал, тя има опит с ТКЧ и хибискуси :dovolen:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от ravik »

Ми хайде и тук ще го напиша.
На първо място, ползвах течните екстракти. На второ, дозировката на етикета наистина беше грешна, защото излизаше, че трябваше да ползвам 100 мл от тора от ЧКЧ на 1 литър вода. :lol: Тъй като това ми се видя силно неадекватно, ползвах повече от 10 пъти по-слабо разреден тор.
Като резултат имаше точно типична реакция на преторяване на хибискуса.
За мен показателни да не ползвам никога и при никакви случаи ЧКЧ при хибискусите са следните:
- изключително непрофесионално написани инструкции - дозировката си беше грешна отвсякъде. Дори десетократно намалена дозировка, пак доведе до преторяване.
- етикетът по бегли спомени препоръчваше течният екстракт от ЧКЧ като вкоренител, тор, стимулант, фунгицид, панацея и единствено решение за всякакви цветарски въпроси. Мисля, че само за пиене не го бяха препоръчали. Не мога да приема за сериозно такова описание. :)
- Остатъкът от екстракта от ЧКЧ използвах върху другите си растения. При нито едно от тях нямаше признаци на преторяване, както и на торене между другото. Т.е. според мен има някаква съставка или неадекватно съотношение на основните елементи в екстракта от ЧКЧ, което го прави неподходящ конкретно за хибискуси. От последното се беше оплакала Дал, мисля и Блу беше споменавала преди време, имаше и още някой, но не помня в детайли.
- за хибискусите е изключително важно точното съотношение на NPK и по конкретно ниското съдържание на фосфор. В тора и екстрактите от ЧКЧ не се посочват конкретни стойности за NPK и поради тази причина смятам, че е рисково да се прилагат, защото ако е налице неправилно съотношение на макроелементите, после е много трудно да се корегира този дисбаланс.
Естествено всеки е свободен да експериментира и да си намира своята истина, но за себе си аз категорично никога повече и за нищо на света няма да сложа ЧКЧ на хибискуси.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
detelina72
Виенско кафе
Мнения: 328
Регистриран на: Сеп 11, '10, 22:08
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от detelina72 »

johnstalker написа:
detelina72 написа:Джони някъде пишеше, че торта от калифорнийския вредяла на хибискусите. Май равик беше писала. :hmmm:
Вредна тор няма. Има предозиране при торене. :D
Джонка не ми се смей :oops: . Нали знаеш, че съм пишман цветар ;)
Ако мислиш, че всички са срещу теб, поогледай се… може да караш в насрещното.
dal

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от dal »

на равик под мнението се подписвам напълно...
никъде аз не видях какво аджеба съдържа като азот фосфор калий тази пуста тор, само пишеше че чудеса прави пет пъти по начесто от другите торове :lol:
или съотношението скапва хибитата , или има нещо друго
с което по ТКЧ закривам за мене си коментарите относно хибитата :dovolen:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от Blue sky »

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 180#p14268" onclick="window.open(this.href);return false;

ето тук съм коментирала въпросните ожалени хибита и защо ЧКЧ нее добър за тях, които се оправиха, на Дал първата жалба е няколко мнения по-назад :nod:

и в бимбово съм го писала многократно, и отново и отново ще го твърдя

ЧКЧ не става за хибита, знам че Джони въпреки всичко ще го провери лично, така че поне съветвам да е на много малка партида от повтарящи му се хибита :nod:

проблемът е, че ЧКЧ е с много, много високо рН -пише 6,8-7,6, обаче пише и хуминови киселини, а пък другото което не става за хибита - хумустим - т.е. хуминови киселини, също една велика панацея принципно, на него направо си пише на етикета рН 8-9,
та много високо рН е вредно за хибитата
те обичат леко кисела реакция като повечето растения, но за разлика от други растения, които не реагират така бурно, те просто веднага се предават
високото рН особено ако се приложи в голяма доза моментално предизвиква хлороза, гори корените и разни други гадни ефекти
аз така си прецеках всичките хибита преди много години и после така и не се оправиха като хората и в крайна сметка от над 50 хибита преди 5 години, когато още даже и не бяха популярни толкова, сега имам двечки само :nod:

за тези които ще го домързи да кликнат линка и да погледнат назад, ето копирам съдържанието на ЧКЧ

Физико-химически и биологичен анализ

Азот (N) 1,2-2,0% Киселинност (рН) 6,8-7,6
Фосфор (P) 0,8-1,6% Влажност 40-50%
Калий (K) 0,5-1,0% Органично съдържание 40-50%
Калций (Ca) 4,0-6,0% Хуминови киселини до 14%
Магнезий (Mg) 0,5-1,0% Фулво киселини до 7%
Желязо (Fe) 0,5-1,0% Почвоформиращи
микроорганизми (бр/г) до 2x1012

ползата от ЧКЧ не е в наличието на азот, фосфор и прочие, а в органичното съдържание изходящо от червеите, което съдържа там милиони бактерии, киселини и микро нещица, които даже не подлежат на описание, затова и то е такава панацея и перфектно примерно за съживяване на изтощени почви
но в една саксия, особено в голяма доза, високото рН, просто разказва играта на хибитата, докато в градината или пък в минимална дозичка не се усеща
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от johnstalker »

Този физико-химически и биологичен анализ за ТКЧ от какви органични отпадъци е получен?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 638 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Хранене и торене на хибискусите

Мнение от greeneyed »

Тук има описание на един производител на този биохумус, има и изпитвателни протоколи за съдържанието му.
Аз съм слагала в саксия изцяло такъв продукт, без никаква друга почва, растението беше азалия, най-напред всичко беше наред, после / след 2 години/ си умря като всички други азалии. :mrgreen:

http://lumbricus-rubellus.hit.bg/
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Хибискуси”