Коледни сладкиши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от mimeta »

Стана време за коледните сладки :) Вчера подготвих тестото за ванилените кравайчета. Попринцип тестото го правя първата събота на адвента, а пека първата неделя, но тази година изобщо не смогвам, така че чак сега замесих тестото и през седмицата ще пека. Рецептата съм я давала на първите страници на тази тема, няма да я повтарям, само допълвам, ако някой реши да прави повече от една доза (аз правя 10, щото много раздавам). Първо се размачква маслото, после се довавя захарта и ванилията, после орехите/бадемите, после се добая брашното и чак накрая жълтъците.
Като се прави 1 доза е все едно как ще се добавят съставките :)
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1729 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Гео, граф »

Мимета, колко кравайчета излизат от тези количества съставки? Ти затова ли правиш десет дози, м :sooo: :swink: ???

Дали пък да не се пробвам и аз като се познавам колко съм мързелива :hmmm: ...
mimeta написа: Ное 18, '10, 20:05 Продукти:
50 гр. захар
ванилия
100 гр. масло
1 жълтък
50 гр. орехи
150 гр. брашно

Смилаш орехите на брашно. Смесваш всичко, хубаво омесваш тестото. Осавяш да отлежи през нощта в хладилника.
На сутринта правиш рула (като салам), режеш рулата на филийки по 1-2 см и завиваш малки кравайчета.
Печеш в загрята фурна (200 градуса) около 15 минути.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Златка Трънова »

Бройките не знам , но ми се побират в правоъгълната тава на фурната. Вкуса е невероятен!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от mimeta »

Правя 10 дози (кило и половина брашно, 10 жълтъка и т.н.), защото много раздавам - на сестра ми, на колеги, съседи... Не правя много видове, а правя по много от този вид, после разменям и така се получава желаното разнообразие :) Тук това са традиционни сладки, а моята рецепта е призната за най-добра. Тайната е в малкото захар. Оригиналната рецепта е с повече захар, но орехите с маслото дават достатъчен вкус, а с повече захар сладките излишно бухват и се разпадат. А и пудрата захар прави сладките сладки.

Сега видях, че тук съм дала оригиналната рецепта - 50 г захар - намалете я на 30 г. Аз правя с 20, но вместо ванилия ползав ванилена захар, така че от там идва още малко.
Изображение
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Коледни сладкиши

Мнение от milena02 »

Аз не разбрах за пудра захар ли става въпрос или за захар на кристали?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 639 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от greeneyed »

Пудра захар е и като съставка на тестото и за наръсване отгоре. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 639 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от greeneyed »

Англ. коледен кейк направих. Като пуснах робота да бърка маслото и меда, за малко излезнах в градината и ..... стана утре. ОБАЧЕ такъв кейк досега не съм правила- вълшебен! :angelche:

Коледните кравайчета направих за пръв и последен път :svekurva: - не мога да работя с маслено тесто, не му знам тънкостите, измъчих се, просто продуктите са твърде добри за сладкиш- смляни орехи, масло и т.н. та не отиват зян, всичко ще се опярка! 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5633
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1734 пъти
Получил благодарност: 1965 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Тутти »

Започвам пета доза от онези бързи бисквитки/кантучини, миналата събота ги показах, когато ги направих за първи път, защото изчезна и последната скрита. Може да ви звуча като на сергията, но който ги е опитал, не спира да яде, даже пет съседки и приятелки по тяхна молба ги изпратих след кафето с пликчета за вкъщи. ММ от два дни не спря, а аз все кръшкам, ремонт му викам имаме. А той нали видя, че за минути стават и стана нахален. Та после ще показвам какво съм свършила в тази направо пролетна коледна суматоха.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5633
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1734 пъти
Получил благодарност: 1965 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Тутти »

Готово, това са две дози. От предишния пост до този момент, толкова му трябва. Сега да се охладят и да крия по-успешно в кутии и шкафове.

Изображение

Изображение
Разместиха се снимките, но нищо, става ясно колко са бързи и лесни.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Коледни сладкиши

Мнение от milena02 »

greeneyed написа: Дек 14, '19, 19:34 не мога да работя с маслено тесто, не му знам тънкостите
Грийни, единствената тънкост е, че масленото тесто през цялото време, докато работиш с него, трябва да бъде много, ама много студено, защото бързо се стопля от ръцете ти. Даже докато го месиш, от време на време го прибирай в камерата на хладилника за малко да се охлади. Пак месиш 1-2 минути, пак прибираш, докато не стане гладко. В конкретната рецепта аз даже бих замразила рулото, преди да започна да изрязвам кравайчетата. Отпуска се за нула време и може да си го моделираш както си искаш, без да лепне и да се разтича.

Със сигурност ще ги направя кравайчетата, само да се видя с малко време!
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”