Коледни сладкиши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от alys »

Мимета, забелязах, че печеш в горния край на фурната на 200 градуса. Мисля да опитам да пека, както обичайно за моята фурна, на 2-ро ниво от 5 възможни на 180 градуса. Опитвала ли си да печеш след по-кратък престой в хладилника? Подозирам, че престоят в хладилника е не, заради особености на тестото, а за да си облекчим работата преди празниците.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от mimeta »

Пека по средата на фурната. Попринцип се пекат другият ден, няма проблем да се направи тестото сутринта и да се пече вечерта, просто една година не смогнах да ги направя уикенда и ги пекох чак след седмица и установих че тестото междувременно перфектно е отлежало и оформянето става по-лесно.
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от alys »

Mimeta, направих твоите сладки. Оформих ги повече като подкови. Имах смлени сурови бадеми, кашу и лешници и реших да опитам с тази смес. Накрая ръснах съвсем малко канела и какао, колкото да се усеща коледният аромат. Обрах овациите. :liubov2: Няколко пъти се наложи да поглеждам за някои детайли. Направих ги, като спазвах препоръките ти. Пекох на 180 градуса и 15 минути бяха съвсем достатъчни. Тестото ми престоя в хладилника, докато правех торта, беше се стегнало и мисля, че се получи перфектно. В първия момент си викам - лелеее, ами сега... ама както каза и ти, много бързо тестото доби много добър вид за оформяне. Това с нарязване на парченца и индивидуално оформяне на сладките ми допадна. Само дозата се оказа малка. :lol: :gush: :D Рецептата е с много точни пропорции! Благодаря за споделеното и весели празници!
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от alys »

Имам вкусни домашни ябълки (подарък :ieeee: ) и реших да направя една торта, наречена "Най-хубавата на света". Рецептата знам от Нели Йосефсен и съм я правила няколко пъти. Много вкусна, сравнително лесна за изпълнение. Дано не се повтарям, но заслужава особено внимание. Днес я направих, като една от съставките нямах и замених, и пак стана ммм, приказка! Давам линк към Фб, макар че рецептата имам доста преди да се появи в списанието
Копирам цялото описание на Нелка за по-голяма прегледност:
Самата торта тук (в Норвегия) си има име по названието на един фиорд - вероятно от това място е поела някога пътя си към известността. Наричат я обаче и по още един начин, а именно

“Най-хубавата на света“

Преди няколко години обявиха гласуване за любима торта на норвежците и точно тази спечели първото място като най-обичаната в Норвегия. Тук едва ли има събитие, при което тя да не присъства на масата със сладкишите.

По местните правила блатовете се съединяват с яйчен (ванилов) крем и със слой бита сметана.
Аз предлагам вариант, в който използвам ябълки.
Те успешно могат да се заменят с ягоди, като се пропусне процесът на задушаване на плода.
Или човек може да избере своя собствена вариация за пълнеж на тортата.

Ето рецептата на
Най-хубавата на света

Основа на блата:
100 г чисто масло
100 г кристална захар
4 жълтъка
100 г бяло брашно
3-4 с.л. мляко
бакпулвер
ванилия

Втори, целувчен слой на блата:
4 белтъка
200 г кристална захар

Ябълков пълнеж:
800 - 900 г ябълки (за предпочитане “Грани Смит“)
1-2 с.л. захар
60-70 г стафиди
настъргана лимонова кора
канела

400 мл млечна сметана (38%)
натрошени печени бадеми

Разбийте маслото със захарта до бяло.
Добавете жълтъците един по един, разбивайте до хомогенност след всеки.
Добавете брашното, млякото, бакпулвера и ванилията, и размесете тестото добре.
Разстелете го равномерно върху пекарска хартия или силиконова подложка.
***Ако ползвате две форми за печене със свалящ се обръч, облечете дъната им с фолио преди да разпределите тестото в тях.

Разбийте до гъст сняг белтъците с предвидената за тях захар.
Разстелете ги на равномерен слой върху тестото (съответно разделени на две части ако ползвате две кръгли форми).
Изпечете на 175 С около 30 минути и след това, ако е необходимо, печете още известно време, докато белтъците добият приятен леблебиен цвят.
След охлаждане до стайна температура поставете блата така, както е печен, в хладилника. След добро охлаждане той лесно бива освобождаван от хартията и е по-удобен за работа.
Ако сте пекли един голям блат, след престоя му в хладилника го разрежете на две равни части.

Междувременно подгответе ябълките.
Почистете ги и ги нарежете на не твърде малки парченца.
Добавете към тях останалите съставки и задушете на слаб огън, без добавка на вода. Разбърквайте периодично.
Не задушавайте ябълките до състояние на каша, нека сърцевината им да остане “al dente". Сортът “Грани Смит“ има плътност и здравина, позволяващи на парченцата ябълка да запазят формата си, което в случая е желано качество.
Оставете ябълките да се охладят.
Получения сок отцедете, той не ни е необходим.

Поставете единия блат с целувките отдолу, т.е. поставете го легнал на слоя целувки.
Разнесете върху него половината разбита сметана.
Посипете с бадеми, разпределете ябълковата смес и върху нея разпределете останалата сметана.
Върху сметаната положете втория блат, с целувките нагоре.

Заб.: Ако тортата ще бъде покрита с фондан или друг вид захарно покритие, е по-удачно горният блат да се постави с целувките надолу. Така повърхността на тортата ще бъде равна и по-удобна за по-нататъшна обработка. В такъв случай е препоръчително цялата торта да бъде облечена отстрани със специално изпечен за целта пандишпанов – или друг, според вашите предпочитания, блат.
.........................................................
Нямах сметана и направих Домашна Сгущенка (200 г захар + 200 г прясно мляко + 20 г масло + малко ванилена захар се варят около 20 минути на среден огън, след охлаждане трябва да е сгъстено до желаната консистенция, а ако е рядко, може да се вари още).
Снимах блата след изпичане, разрязах на две и сглобих тортата. Долният, бисквитен слой на блата, не се вижда, но на другата снимка ги има и двата слоя на блата - от маслено-бисквитеното тесто и целувчения слой. Правила съм тортата със заквасена сметана и с всчики други сметани, които са ми попадали. Лично на мене със заквасена сметана ми допадна най-много. Днешният вариант също е много вкусен.

Изображение
Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1972
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 211 пъти
Получил благодарност: 155 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от marka »

Тортата изглежда много вкусна. :potekoha:
Аз пък направих сладки с овесени ядки, маслени само с жълтъци и от белтъците целувки.
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от zeleno »

ейййй , добре , че видях поста ти , та се сетих за онази другата вкуснотия , дето правиш , с ядките ... супер :ieeemyzh:
имам си и начукани и почистени орехи , веднага се спретвам ...
щото от към тестени тези два дни съм пълен провал
недопекох "забравените сладки" , позапекох повече джинджифиловите , само едни соленки ми се получиха , но са нищожно количество ... въздъх
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Тутти »

Честита Коледа!!!
Коледните сладки бяха изядени преди Коледа.
:lol:
Затова за половин час направих онази бърза сурова торта с кестени, орехи, фурми, кокосово мляко и шоколад с малко сметана.
Давала съм рецептата вече, да не досаждам, но за който не я е виждал, ето я:

Сурова торта - Тутти ( микс от три рецепти, плюс няколко мои измишльотини, затова си я имам за моя )
1 ч.ч. млени орехи се разстила в съд и се натиска с дъното на равна чаша, за да стане като блат
1 отцедена от водата консерва сварени кестени + 1/2 ч.ч. стопено на водна баня кокосово масло + 400 гр. фурми без костилки се смила на блендер и се разстила отгоре на равен пласт, слага се покрито със стреч фолио в хладилника да стегне.
На водна баня се загряват високомаслена 35% течна сметана, 1/2 чаша кокосово масло, натурален шоколад и 3 с.л. мед (сироп от агаве или кленов сироп). Може за засилване на вкуса и 1 с.л. какао
Изваждаме от хладилника охладената торта и я заливаме с шоколадовата смес. Изчакваме леко да се охлади, тогава завиваме със стреч фолио, за да не се изпоти фолиото, и отново в хладилника. След час, ден, седмица...колкото е търпението, хаха, може да се реже на пастички и се сервира.

💞

Колкото е бърза, толкова е вкусна. Ако нямате консерва кестени, може и сварени и обелени, около 500 грама.
Имам поставена задача и за Нова Година да направя същата торта.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от greeneyed »

Хайдеее, почна се подготовката за Коледа! :angel2: Първи са меденките .

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6024
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1206 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от alys »

Грийни, ще оцелеят ли до Коледа?! Много симпатични!
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от greeneyed »

Те са скриени, alis. 8-) За втори път правя меденки, да видим каква съм я свършила. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”