Коледни сладкиши

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от jozefin »

Меденки по рецептата на Джема. Чак снощи успях да ги дорисувам и да ги прибера в кутия.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от jozefin »

Тортата ми за Коледа - орехова. Украсата не я изпипах и беше малко на бързи обороти.
Изображение

Изображение

За Нова година още не съм решила каква да правя, а времето наближава. Някакви идеи? Хем ми се иска да не отнема много време, хем да не е "делнична".
За тези празници винаги експериментирам. Никога не повтарям торта.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Тутти »

Мечтица, ти си голяма сладкарка. Торта Наполеон е много трудна, браво за тази прелест. И как хубаво си ги подредила, примамливо си е. Майсторка.
Jozefin, много красива е украсата на тортата, какво по-хубаво да имаш такава вкусотия. Харесват ми и човечетата отгоре.
Аз имам любима торта, публично съм си признала. Торта Павлова, прави се бързо, само целувчения блат трябва да го забравиш за три часа на ниска температура във фурната. Сглобяването се прави преди сервирането и също не отнема време, защото е свободно разполагане на плодовете върху крема. Много зимна става, поръсена с пудра захар. Тази я направих за Коледа, бяхме поканени при приятели.
Изображение
Друго любимо изпълнение ми е Дамски каприз, също и лимонов пай, абе май все с меренг ги харесвам. Хем целувчени, хем ретро рецепти. Правила съм и хубава шоколадова торта, но не ми звучи зимно.
Йоли Делибозова има няколко много вкусни Новогодишни торти. Рецептите са й точни и много вкусни.
Но, каквото и да направиш, ще е супер, ти си много сръчна.
А за елхата ти, Jozefin, нямам думи. С толкова много подаръци, леле, истински празник.
Весело посрещане на 2023 година.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от jozefin »

Тути, точно твоята Павлова бях решила да правя (много красиви ги докарваш. Зимна приказка!). Дори си я преписах на хартия. Но точно сглобяването преди консумация ме отказа. При нас тортата се яде, на който, когато му скимне, а някои и на другия ден. Пък и до идването на "гостите" (най-близките ми роднини), вися в кухнята, а и сглобяване да ме чака :mrgreen: .
Ако ти се разправя копирай тук рецептите за сухарите и мини щолените, да не се загубят. Догодина ще ги правя :lol: .

Тази вечер направих тези сладки по рецепта на Йоли https://www.yoli-bg.com/%D1%88%D0%BE%D0 ... 0%B0%D1%88.
Нейните са много красиви, а моите станаха много грозни :D . Ама много трудно се работи с това тесто. Трябва да се завра в хладилника и там да точа и режа.
Първо с тия твърди лешници си счупих орехомелачката. Едни комунистически с пластмаса отгоре и бурканче отдолу . Много ми беше любима :snif: . Дали не ги продават някъде и сега?
Та като почнаха да ми се мажат и лепят бисквитите, въпреки че с шпатула ги пренасях, минах на плескавици :lol: . Буквално ги оформях като кюфтета с ръце. На всичкото отгоре като опитах малко сурово тесто, ми загорча от лешниците. Крайно време е нашите вече да ми дадат карт бланш да отсека леската на село. Ей го на, като опитат сладките, нека видят, че наистина за нищо не става този лешник. Откога се боря за това. Тъй хубаво си представям една лагерстремия на негово място, от тези (незабравкините) с тъмните листа :lol:
Иначе ганаша и соления карамел добре ги докарах. И като консистенция. Много вкусни станаха. Наистина на Йоли рецептите са много сполучливи.
Изображение

Изображение

Изображение
Хайде, останете си със здраве :tzeluvka: ! Аз отивам да мия тави, купи, точилки....

ПП. Забравих за линцерите. Най-вкусните коледни сладки. Рецептата е в началните страници на тази тема. Оттогава не съм пропускала да ги направя за Коледа. Винаги използвам желе от ...дренки :mrgreen: (киселичко). Стават страхотни.
Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Коледни сладкиши

Мнение от apis »

Хайде сега,как се прави желе от дренки ? Че моя дрян започна да дава доста дренки,
които накрая като омекнат са много вкусни,но останалите в повечето случаи си олитат.

Тази орехомелачка не трябва да се ползва за друго освен за орехи,защото са по меки от другите ядки.
Дори когато запецне нещо,изтръсква се всичко в някаква чаша и се почиства,защото иначе ще се счупи.
Оказва се,че има някаква малка черупка,въпреки внимателното слагане на орехите и почистване преди това.
А и все пак това е пластмаса и не е пригодена за бадеми,лешници,бразилски орех и т.н.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2238 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от pepelqshka71 »

jozefin написа: Дек 28, '22, 23:31 ...
Първо с тия твърди лешници си счупих орехомелачката. Едни комунистически с пластмаса отгоре и бурканче отдолу . Много ми беше любима :snif: . Дали не ги продават някъде и сега?
...
Такава ли имаш в предвид
https://www.home-max.bg/orehomelachka-burkan/

https://topdom54.com/orehomelachka-s-burkan/

https://drebolii.com/orehomelachka-s-burkanche
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Мария Николова »

Желе от дренки, или от дюли се прави, като се сварят плодовете. Дюлите на резенчета и семките заедно с нарязаното, защото дюлевине семмки помагат за сгъстяването на плодовия сироп.
Сварените плодове се прецеждоат през тензух и само прецедената течност се изварява, докато капната капка върху порцеланова чинийка, не се стича. Мама имаше специален съд за желе. Правоъгълна тавичка с прави страни нагоре. Желето се изсипва още топло и се прибира, когато изстине напълно.
Я, да препиша направо рецептата, която сега намерих в готварската кснига от 1978 г.

Желе (пелте) от дренки, дюли, или ябълки.

Продукти: на 1 кг. плод - захар 300 гр. и лимонтузу 1 чаена лъжичка.

Плодът се изммива (дюлите, или ябълките след измиването се нарязват на едро) и се поставят в съда за варене. Залива се със студена вода (която да бъде 5-6 см. над повърхността му) и се вари до омекване , след което се прецежда внимателно през марля, за да бъде бистра отварата. На всеки литър от отварата се прибавя по 300 гр. захар. Сместта се вари , докато капка от нея, капвата върху порцеланова чинийка , се задържа, без да се разлива. Пет минути преди този ммоммент, се прибавя лимонената киселина. Готовото желе, още горещо се излива в по-голям плитък съд, дъсето се съхранява.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от jozefin »

Ех, Мерка, каква полезна работа си свършила :D . Желето го правя само заради линцерите. И всеки път като дойде време забравям колко захар на литър течност и ровя из нета. Сега ще си гледам наготово и то от 1978 :D :tzeluvka: .

Да, pepelqshka71 :dovolen: . Същата, само че бурканчето не е като от пюре :mrgreen: . Благодаря ти :tzeluvka: !
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Коледни сладкиши

Мнение от apis »

Преписах си в тефтера рецептата за желето.
Може би ще го слагам в стъклени бурканчета.
В тавичка,мисля е по трудно съхранението му.

Мария Николова,благодаря за труда,да напишеш пълната рецепта !
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Коледни сладкиши

Мнение от Тутти »

Днес имах половин час преди един ангажимент. Какво по-приятно от кафе в първата срещната сладкарница. И…виждам мини торта “Павлова” с маскарпоне вместо сметана. Щом е с маскарпоне, не се сглобява непосредствено преди сервиране. Може цял ден да си стои готова и всеки да си реже когато поиска. Това е улеснение, не го мислиш повече.
За вкуса какво да кажа? Хареса ми, улесняващо е с това маскарпоне , но не е така лека като оригинала със сметана.
Само споделям, защото стана дума за това.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”