Рецепти за сладкиши и десерти

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от pepelqshka71 »

Рая днес направи бабините фунийки с домашен крем.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от alys »

Пепеляш, давала ли си рецептата? Не съм правила такива никога. В ръцете на прекрасното ти дете изглежда лесно и вкусно.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от pepelqshka71 »

Не съм я давала Алис. Всъщност това е втория път който правим фунийки. Аз и диктувах рецептата и наблюдавах процеса, а тя направи всичко останало :D . Рецептата е от тефтера на майка ми.
За тестото:
4 яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
1ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.л. сода за хляб
1/2 ч.ч. олио
около 700гр. брашно ( при нея отиде около 900)
1 амонячна сода

Омесва се меко, но не лепкаво тесто. Разточва се на 0,5см дебелина и се нарязва на ленти 2 см широчина. Навиват се около фунийката и се пекат на 180 гр. до порозовяване.

за крема
1л. прясно мляко
1ч.ч. захар
3бр яйца
3с.л. брашно

1 ванилия
75гр. масло

В купа се разбъркват захарта, яйцата и брашното с част от млякото. Останалото мляко се слага да заври. Сместа се сипва на тънка струйка във врящото мляко. Бърка се непрекъснато докато се сгъсти. Прибавят се ванилията и маслото и се разбърква около 1 мин. Като се охлади малко крема се сипва във фунийките, подреждат се прави ( да не изтече крема) и се поръсват който с каквото иска. Аз сложих смлени орехи на част от тях, А Рая ги искаше без нищо, но и тя сложи на част от тях белени бадеми и накълцани сурови бадеми.
Лесна рецепта, но малко пипкава докато навиеш лентичките на фунийките.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от alys »

Правя почти същия крем за торта. Не става ли рядък кремът? Аз ползвам 700 мл прясно мляко, 4 яйца (белтъците се отделят), 270 г захар, 120 г брашно, 125 г масло и ванилия. Вари се до сгъстяване и като се охлади, се прибавят разбитите на твърд сняг белтъци.
Нямам голям опит с амонячна сода. Имам лош спомен от едни бисквити, които после имаха дъх на амонячна сода. Дали има някаква хватка, да се смеси с нещо както сода бикарбонат се смесва обикновено с кисело мляко или с малко гореща вода?
ПП Прочетох, че амонячната сода може да се смеси с малко лимонов сок или оцет.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от pepelqshka71 »

Според мен крема е една идея рядък, но не тече. Фунийките до утре ще си дръпнат влагата от крема и мисля, че ще стане точен.
Амонячната сода можеш да я замениш с бакпулвер. Аз сложих амонячна сода и като отвориш фурната да извадиш тавата направо ме задуши топлината, но сега са изстинали и не се усеща амоняка. Другия път ще ги правим с бакпулвер.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от Тутти »

Pepelqashka71, детето много сръчно. Хем с този маникюр се справя отлично.
Тези фунийки често ги правеше майка ми, детски спомени събуди с тази рецепта. Нямам фунийките, върху които се навива тестото, но ако се изпълни като кошнички, каквито имам, може би ще стане пак добре. Обичам ретро рецептите, вярно е, че вкуса се формира в детството.
Колко ли кандидати може да събере Рая, ако я видят как върти точилката и кулинарията. :liubov:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от pepelqshka71 »

Тути, на Рая маникюра не и пречи да върши каквато и да е домакинска работа. С дворната е скарана. Вчера я помолих да мине с маркуча и да полее всички цветни кътчета, но тя отказа с претекст, че новата и татуировка ( на 2 дена е) не може да я вижда слънцето :oops: , та се хвана да прави фунийки.

И сега по темата: фунийката си е дръпнала влагата от крема и са превъзходни на вкус.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6023
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2090 пъти
Получил благодарност: 1205 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от alys »

Пепеляш, ясно, благодаря, поръчах си формички за фунийки и ще се пробва.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от kim »

Пепеляш, браво на Рая. Захваща се :daaa:

Като стана дума за рядък крем, се сетих нещо, не знам дали е известно, може и да го знаеш, но ще го спомена. Когато се прави или опитва крем с нишесте, брашно или не си го доизяла, същата лъжича не се връща в крема или се измива. Причината е, че човешката слюнка съдържала някакъв ензим, който ги разгражда и ги разводнява. Например, ако оставиш известно време лъжичката с която си яла в крема, то той ще се разреди и разводни.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Рецепти за сладкиши и десерти

Мнение от Гео, граф »

Ееее, Пепеляш, ако знаеш къде ме върна с тези фунийки :o ! Помня добре и миризмата на амонячната сода, а мама ги правеше рядко, именно заради навиването на фунийките - по онова време трудно се намираше твърдо алуминиево фолио, помня, че ползваше капачките на бурканите от кисело мляко, обаче вкусът беше божествен :nod: !!! Не съм сигурна, че ще имам търпението да ги направя, но щом я има рецептата, може пък да изненадам себе си някой ден :sgiggle: . Браво на Рая, достойна дъщеря на майка си :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”