Пуя / puya/

dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Пуя / puya/

Мнение от dobis »

Пускам тема , напоследък разпратих много бебета , поръчаха се и семена , ще започнат въпросите . Няма да е научно издържано , просто лични наблюдения от много години.
Много яко и издържливо чудо , боде , понася всичко , всякакви почви , много вода , пълно засушаване , издържа по цяла зима при кактусите на доста студено и без капка вода. Е , няма да се разсърди и на нормални грижи, може би ще му е добре , знам ли :D
През пролетта излизат на двора , на шарена сянка са , високо вдигнати да не се пречкат , гадните им кукички се закачат и повличат всичко след себе си . Като възрастно растение прилича малко на нолина , с грудището си в основата , с извитите листа , но бодлива нолина. От връх който е избил и расъл предното лято излиза цвета , цъфти , прецъфтява , завързва хиляди семенца , после узряват и започва да съхне , естествено се изрязва , върхът вече се е задънил , повече няма да расте , постепенно за две години ще умре , но през това време , като всяка бромелия ще е пуснала нов , който ще расте и цъфти и така .... основата остава , вдървява се , нещо като чукан става. Старите листа се изрязват да не грозят, поливане , евентуално пресаждане , нормалните процедури...През есента , някъде ноември влизат в къщи последни , обикновено са мокри , навирам ги в най-безопасния ъгъл и до пролетта ги забравям.
Семенцата са много , имат изключително висока кълняемост , с години си запазват животеца , дребни люспички , но и те са яки . Сея ги в почва и перлит , завити с найлон , на топло и светло , някъде през май и нататък , за около седмица -10 дена покълват и зазеленяват. Поради изключитената им кълняемост /от 100 семки -110 поникват/ сейте по нарядко ...като направят 4-5 листенца /около 2 месеца им трябват /, пикирате или всяко в отделна саксийка , дърпат бързо . За по- лесно свъртане през зимата , може да им насъберете листата на стиска и като връзка зелен лук , с ластиче , да не се моткат и пречат с досадните си бодли.
Аватар
EliD
Виенско кафе
Мнения: 368
Регистриран на: Сеп 8, '10, 14:36
Местоположение: София

Re: Пуя / puya/

Мнение от EliD »

Ма то било хубаво това цвете :potekoha: . Не съм виждала на живо, сега се разрових из нета да го видя.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

ми дааааааааа , много е хубаво , че е много кораво и много боде и от нищо не мре ... :lol: :lol: :lol: Ботан дано ги е отгледал вече мъниците . Ботане , ще има ли за народа софийски ?
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Пуя / puya/

Мнение от Гео, граф »

И аз имам от твойте пуйчета, Добче :tzeluvka: :ieeee: ... Едно дадох на приятелката, която ме запали по цветята, другите две си ги дундуркам. Ако някой много е приритал, ще му дам едното ... :tzvetoman:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Пуя / puya/

Мнение от johnstalker »

Пуй, пуй-ии, пуЙченца...

Имам и аз две от тях :)
Аватар
батко ви Санди
Кафе с мляко
Мнения: 295
Регистриран на: Авг 21, '10, 12:46
Местоположение: 19 hole teebox...
Обратна връзка:

Re: Пуя / puya/

Мнение от батко ви Санди »

Това ще издържи ли на троянските условия зимата? :dovolen: Ако издържи, и аз ще искам да си опуйча някое :mrgreen:
От 7 години не пия кафе... :)
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Пуя / puya/

Мнение от johnstalker »

Ами, след две години ще знаем.. за сега са бебета и са на топло тази зима.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

на двора не , колкото и да е кораво , няма да удържи , може би не заради студа , ами заради кишата и водата отгоре му. Два цветоноса зреят , който е останал без такова , да се ослушва за семена като станат. Аз повече такова не сея :lol: :lol: По- точно ще сея , но други видове , семките са тук , чакам времето и напролет ...
sasha

Re: Пуя / puya/

Мнение от sasha »

Dobis, много странно нещичко! Много красиво... Не можах, обаче , да я видя в твоите албуми. Щеше ми се да разбера колко голяма става. В нета видях страхотни цветове, толкова ли са впечатляващи и колко време цъфти? :hmmm:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

ооооо, не си мислете , че е най сниманото цвекье у дома , то и аз трудно си намирам снимките

puya mirabilis

Изображение

Изображение

а тук преди 3-4 дена , плодовете , вятъра прекърши единия клонак ...не че му има нещо де , ще си ги отхрани люспите. Поне на 15 год са , но не са се разрасли много , на това положение седят от години. Само чуканестото става по- голямо, виждат се новите върхове ,напролет там ще са цветоносите , тези клонаци ще бъдат орязани и постепенно листата им за 2 години ще заминат , но някъде в основата им ще се покажат новите върхове , да предадат щафетата. Много калпава снимка , ще ги фотна отблизо някой ден , да се види чуканестото , ама трябва да ми дойде мерака да ме набоде ...може би като ги внасям , все едно тогава няма да ми се разминат забитите кукички. Направо страх изпитвам от тях , май трябва да се снабдя най после с ръкавици...

Изображение

Нетските картинки са на други сортове , дано поникнат напролет и те .
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”