Phormium

dal

Phormium

Мнение от dal »

нямаме такава тема
Период на цъфтене: Късно лято.
Произход: Нова Зеландия.
Месторастсне: От слънчево до сенчесто.
Субстрат: Оптимална пръст или тинеста градинска пръст с торф.
Поливане, торене: В периода на израстване се полива обилно и до август се наторява всяка седмица. Но растението понася известно време и недостатъчно добро поддържане.
Други грижи: Няма.
Презимуване: Новозеландският лен издържа на лек студ. Зимува на светло при 4-10°С, но ако се налага и на тъмно. Полива се малко. Изсъхналите листа се отстраняват редовно. При необходимост се пресажда през пролетта.
Вредители, болести: Трипси, ако е зимувало на много топло.
Размножаване: Чрез делене на стари растения през пролетта или чрез разсаждане (бавно).
съвет: Ако разполагате с ограничено място, по-добре е да вземете по-слабо растящи сортове.


Формиум се нарича новозеладския лен. Произхожда от Нова Зенландия. Градинарите знаят, че това е едно от едно градиозно тревисто растение, което със своя колорит и размери фокосира върху себе си погледа на посетителите в градината. Той е вечнозелено многогодишно с растение с мечовидни по форма листа. Цветът и шарките на листата са различни според сорта.

Това е едно много бавно нарастващо растение и всеки, който го гледа, трябва да се въоръжи с търпение. Но затова пък достига височина до 2-3 метра. Листата са толкова здрави, че не могат да бъдат скъсани напречно от никой. На опън издържат 400 тона тежина. В миналото от тях маорите са си произвеждали ленени дрехи. Плетяли са корабни въжета и кошници. Без проблем може да живее в зони 8, 9 и 10.


малко сортове и картинки , авие дайте вашите снимки и споделете как ги отглеждате ! :dovolen:
Изображениеmargaret_jones

ИзображениеAmazing_Red

Изображениеjester

Изображение Platts_Black

Изображение
Sundowner

Изображение

ИзображениеGold Sword

Изображение с тия зони над 8 , контейнерното отглеждане е възможното за българия

Изображение страхотни са край вода

ИзображениеPhormium_Anna_Red, и в каменните градини
Изображение за нашите условия в белите камъни вкопаваме празна саксия , и след март просто пускаме кантейнера с растението в дупката...

цъфти така:
Изображение

Изображение

Изображение колекцийка :D

аз имам зелен :tzvetentze: вие?
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Phormium

Мнение от dobis »

Дал , аз ли не довиждам , но твоя е зелено с бяло на снимката ти... :hmmm: :hmmm: това пътуващото за Петрич... :hmmm:
dal

Re: Phormium

Мнение от dal »

Изображение ето ги , те са два , и доста бързо растат/ при мен /
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1154 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Phormium

Мнение от Мария Николова »

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Red_1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Пу за мене тази картинка! :hihihi: Ами как ще я разхождам... Ще ми трябва или който дири жаби, или каручка с кучешки впряг. :hmmm:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Phormium

Мнение от Mike »

За съжаление е скъпичък и рядко се среща по разсадниците. Моят от тази поръчка http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 05&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

вече изгни -той, така и дойде всъщност с изгнили корени. Дал - твоят се прихвана според мен, твоят обещан с кафяво-червени листа- също е жив засега, напролет ще имаш и от него /дано не се изложа зимъска/.
dal

Re: Phormium

Мнение от dal »

Mike написа:За съжаление е скъпичък и рядко се среща по разсадниците. Моят от тази поръчка http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 05&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

вече изгни -той, така и дойде всъщност с изгнили корени. Дал - твоят се прихвана според мен, твоят обещан с кафяво-червени листа- също е жив засега, напролет ще имаш и от него /дано не се изложа зимъска/.
е как можа ...дожаля ти да му изрежеш листата , нали? и го преполя? :hmmm:
тъмния ако умориш- прави сметка какво ще те правя напролет :D :hihihi: я вземи ми го прати ?
другия замина ли в контейнера , силвъррозето?
animn
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Дек 9, '10, 11:24

Re: Phormium

Мнение от animn »

http://cvetq.info/e107_images/newspost_ ... _jones.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Този ми хареса много.Остава да си го намеря.
dal

Re: Phormium

Мнение от dal »

Пристигнаха семената от формиум , две пакетчета -едното е нови хибриди мисля микс , другото е определен сорт
пише на тях стратификация на студено , после 15-18 градуса и никнене 30-180 дни :hmmm:
също така пише разни указания , има и противоречиви такива-въпросът ми е някой сял ли ги е и покълвал ли ги е и давайте акъл / Майк?!, Добс?!/ :D /
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Phormium

Мнение от Mike »

Не съм сял досега. И в момента нямам нито едни жив -всичките .... /даже и твоя Дал, въпреки че се беше оперил/. Гътат се от основата, въпреки изключително внимателното поливане от подложката. Ще си търся нови напролет.
dal

Re: Phormium

Мнение от dal »

Mike написа:Не съм сял досега. И в момента нямам нито едни жив -всичките .... /даже и твоя Дал, въпреки че се беше оперил/. Гътат се от основата, въпреки изключително внимателното поливане от подложката. Ще си търся нови напролет.
аз съм ти обещала от семена , че каквото изкарам ще ти изпратя ; новите хибриди ще разделя по цвят на листата ако има такава и ако нещо поникне , а отделното пликче със сорт ще са еднакви, ако поникнат.Ще продължа да търся инфо
от другия моят мога да ти дам , защото расте и се множи -нали заради тебе разделих голямата туфа , и сега са две саксии , като по-голямата от двете ще е пак за разделяне ....но ще е пролетта :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”