Компост

Модератор: Миша

Публикувай отговор
GIOIA(Джоя)

Re: Компост

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Марианка,добре си ги подредила дебелите ларви!На попово прасе са.Гадна твар! :evil:
Миналата пролет оставих милото да разхвърля компоста из градината , изчистил ларвите през пръсти.Съсипаха ми половината домати,изгризват ги на нивото на почвата.
Прочети за поповото прасе и чисти ларвите,много внимателно!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от Noel »

Някой има ли опит с този вид компостиране?
Изображение
окоп с дълбочина 30-40 см,покриване с почва и след два-три месеца садене.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Ноелка, дали ще стигнат 3-4 месеца за да се компостира този материал? Малко ми е съмнително :hmmm: ?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Компост

Мнение от Noel »

Di_Va написа:Ноелка, дали ще стигнат 3-4 месеца за да се компостира този материал? Малко ми е съмнително :hmmm: ?
Тези дни го чета,Дива,не знам.
Той си остава в дълбочина,сади се отгоре.Казват ,че ранните зеленчуци ставали чудни.
Мисля,че е заради температурата,която се отделя при гниенето.
До нас има зеленчуков магазин,мисля да говоря с тях и напролет да пробвам.
С китки,разбира се.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Компост

Мнение от Di_Va »

Аз се провалих тотално с компостирането, та не би трябвало да давам съвет, ама предполагам, че с поливане с Байкал, процесите на гниене биха могли да се ускорят. Това го бях чела някъде, дори го пробвах, но не изпълних другите изисквания при запълването на компостера и заради това претърпях крах :mrgreen: . Дано на теб ти се получи :stiskam:
Зная че има и някакви активатори при компостирането, ама какви и от къде не знам.
GIOIA(Джоя)

Re: Компост

Мнение от GIOIA(Джоя) »

За 3-4 месеца,ако е лятото ще стане и садиш есента :daaa:
denitsavm

Re: Компост

Мнение от denitsavm »

При този вид компостиране, над компоста се насипва прилично 30-40 см. количество пръст и след това се сади, демек растенията си се развиват първоначално в почвата, а докато достигнат корените до компостния слой, то той се е разградил вече. Мисля, че имаше някакви изисквания за това какво да се слага, така че да не е много зелената маса, нещо заради азота беше :hmmm: На такъв принцип е и "зеленото торене", при което се сади втора култура след житото и в края на есента се закопава в почвата при дълбоката оран, а напролет си се сее новата култура, растенията са се разградили вече :nod: Хората го правят с повдигнатите зеленчукови лехи, но задължително се подготвя есента, а се сади напролет, както казах с прилично количество почва отгоре, т.е. от есента, до момента, в който корените стигнат до компостния слой си минава достатъчно време ... Надали е много лесно за изпълнение при лехи с многогодишни
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Компост

Мнение от janethd »

И аз съм си правила!Натрупващ листа и треви клонки и следващата година имаш купчинка пръст.Тази година сложих във варел и уж спазвам изискванията-зелено,кафяво и тази пролет Ще видя какво е станало
Аватар
janethd
Кана кафе
Мнения: 670
Регистриран на: Юли 26, '15, 21:02
Местоположение: Димитровград -България

Re: Компост

Мнение от janethd »

Изискванията са,че на всяка купчина трева ,трябва да сложиш малко кафяво листа клонки но силно раздробени.Ако нямаш накъсваш стар вестник мокрия го и готово.З ускорител може да се използва топла вода с разтворена куп че мая.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Компост

Мнение от didak »

Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”