Копривка, Колеус (Coleus)

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Изображение
Колекцията ми, като голяма част от нея не се вижда :mrgreen: (тук е момента да се възхитите на изключително некадърното ми фотографско умение и бъркотията у нас :mrgreen: )


Соленостемоните са род многогодишни малки храсти или тревисти растения, включващ около 150 вида, срещащи се в Азия, Австралия, Малайския архипелаг и Филипините, като най-разпространени биват в тропическа Африка, Източна Индия и околните острови . Те са по-известни като Колеуси поради по-ранната им класификация в род Колеус, който по-късно беше разцепен на две: Соленостемони и Плектрантуси. А в България, освен като колеуси могат да се срещнат и под името пъста/стайна/декоративна коприва/копривка което е малко странно тъй като нямат нищо общо с копривите, тъй като колеусите (ще ги назовавам така тъй като новото им име е дълго и заплитащо езика) са от семейство Устноцветни. Растенията от рода притежават характерните особености на семейството като четириръбесто стъбло и специфична форма на цвета образуван от сливането на 5 венчелистчета в случая със синьо-виолетов цвят и срещуположно разположение на листата. (Можете да видите на вашите колеуси как единия лист взима повече от хранителните вещества и расте по-бързо от другия и съответно е по-голям :D )
Историята на колеусите хич не е малка и започва от древни времена когато растението е било познато заради своите леко успокояващи и халюциногенни вещества. Съвременната наука е установила че колеусите съдържат и много голямо количество растителни хормони, дори и откъснат лист може да се вкорени, само че по-нататъшното му развитие е обречено (поне моите опити показват това). Също така някои колеуси образуват коренови грудки, които се ядат като картофи. И последно, но не на последно място колеусите имат толкова богата история, която аз разказах отгоре отгоре тъй като не ми е толкова интересна :mrgreen: , заради своите ярко обагрени листа.
В повечето сайтове ще видите че се говори специално за Solenostemon scutellarioides (на който така и не успях да открия снимка на дивата му форма :snif: ), което бих казал че е изключително грешно тъй като с времето селекционерите са омешали бая видове колеуси за да се получат днешните шарени хибриди. Та за това и аз ще говоря общо за колеусите.
Колеусите попринцип са многогодишни стайни растения, но могат да се насадят и в градината, където ще се проявят като едногодишни заради климата ни. Ако се гледат в градина задължително трябва да се съберат семена тъй като не оцеляват през зимата или да се вземат резници от тях и да се приберат в дома преди температурите да са паднали под 10 градуса. Дали в градината или в къщи колеусите изискват ярка расеяна светлина за да покажат по-наситени и по-ярки цветове, могат да се гледат и на директна, но листата им ще се извият надолу и няма да покажат истинската си прелест. Колеусите са сред едни от най непретенциозните растения но не трябва да забравяме че обичат много вода и от време на време е хубаво да се торят с баланскиран NPK тор.
За да се поддържа в стегнат храстовиден вид върховете или образуващите цветоноси на колеусите трябва да се отстраняват. Изпорбвал съм и обезлистяването като метод за разклоняване, но той не е особено успешен при тези растения. Копривките са лиснодекоративни растения и освен че цветоноса трябва да се премахне за да се разклони той трябва да се премахне и за да не натоварва излишно растенияето, освен ако целта не е събиране на семена. Семената са с изключително висока кълняемост и специфичното при тях е че не трябва да се покриват със субстрат. Признавам си без бой първо си бях взел пакет семена без да прочета и ги бях покрил при което изникнаха 2-3 които скоро след това умряха, но след като се образовах малко и открих къде ми е грешката резултата беше на лице с кълняемост почти 100%.
Изображение
Тук ясно се забелязва че семената не покълват едновременно. :dovolen:
Insta: ex_hort
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от johnstalker »

Ботанчо, това е коприва менте, бре! :)
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Нека ми е зле! :D Между другото това цветно петно ми действа много успокояващо макар и да е цапаница от най-различни понякога и контрастни цветове. :nod:
Insta: ex_hort
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от Blue sky »

Ботан, страхотни копривки :tzvetentze: :tzvetoman:
He who plants a garden, plants happiness
denitsavm

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от denitsavm »

Ботан, аз си мислех, че имаш хиляди големи, от моята нямаш :mrgreen: , на следващата среща ще ти донеса :nod:

Странно е как си променят цвета в зависимост от светлината - колкото е по-слънчево, толкова по-червено става, на южен перваз беше само тъмно червено, а като е на по-малко светлима е по-шарено, като на тъмно стана изцяли зелено :shock: .... или и това е друго растение :hmmm:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Аз съм окастил някои и те не се виждат. Иначе червени имам Saturn; Brilliancy и http://www.coleus.pl/images/lato07/53_C ... %20Sin.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; хей такъв, но последните два са малки и не са извадили хубавите си листа. А и ето такъв:
Изображение
Дени, не знам дали е друго растение но колеусите страшно много си менят цветовете според светлината. :nod:
Insta: ex_hort
denitsavm

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от denitsavm »

значи моят е точно като този от линка :dovolen: Имам 4 вкоренени резника, ако на някой му трябват :angel2:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Запази ми все пак едно тъй като моя не знам дали ще стане точно като от снимката от линка. Само предполагам тък като си го намерих в саксията на Copacetic Yellow а точно до нея имаше такъв червен. :hmmm:
Много е сложна тя с тези променящи се цветове...
Изображение
Това е един колеус Coleus Versa Rose to Lime :D
Insta: ex_hort
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от Blue sky »

много си падам аз по сините цветя :nod:
и скоро попаднах на тази снимка

Изображение

това е цвят на Solenostemon thyrsoides - поне така пише под картинката, но пък не намирам инфо за такава копривка :hmmm:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
nn11nn11
Kафенце
Мнения: 17
Регистриран на: Сеп 28, '10, 09:42

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от nn11nn11 »

Страхотна статия. Браво.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”