Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

За всякакви дискусии свързани с дома, уюта, дизайна и подредбата на дома.
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

Еличка написа: Апр 2, '19, 11:27 Я кажете, някой има ли подобно нещо за изтичане на дъждовната вода? Някакви тънкости, забележки?
Нямам такова съоръжение, Елчо, но имам теоретични знания за водата и движението ѝ. Веднага ще ти кажа един проблем, който трябва да бъде съобразен - водата от водосточната тръба трябва да бъде изолирана от възможността да овлажни стената. Тоест хидроизолацията е задължителна! Имам предвид тази по стената да продължи без прекъсване в улея и чак тогава да се редят камъЦите. Видях идеята, дай сега мястото, където искаш да я реализираш, защото са важни подробности като количество вода, което ще се излива оттам (от каква квадратура покрив ще идва то), какъв диаметър има тръбата, на каква височина от земята е кривката и с какъв ъгъл, има ли наклон декоративното каменно поточе (защото ако няма, ще си създадеш проблеми). Тухлите не са добра идея, освен ако цялото дъно не е хидроизолирано, но пак не са - много бързо се разрушават от ерозията, когато са позиционирани хоризонтално, тъй като във фугите се събира вода, замръзва и ги пука.

Зеленко е права за чистенето, освен ако не наблъскаш достатъчно едри камъни, които да изваждаш примерно веднъж годишно и да почистваш дъното основно.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

Гео, граф написа: Апр 2, '19, 12:55 Тухлите не са добра идея, освен ако цялото дъно не е хидроизолирано, но пак не са - много бързо се разрушават от ерозията, когато са позиционирани хоризонтално, тъй като във фугите се събира вода, замръзва и ги пука.

Зеленко е права за чистенето, освен ако не наблъскаш достатъчно едри камъни, които да изваждаш примерно веднъж годишно и да почистваш дъното основно.
За тухлите не съм съгласна. Имам една площадка, сама съм я правила. Трета година не е мръднала. Изкопан трап, валиран, застлан с надупчен на найлон, отгоре 15-20 см пясък. После тухлите, във фугите пак пясък.
Ето я
Изображение

Там вляво от кацата се вижда къде е утъпкана тревата. Точно там минаваме. Искаме да слеем площадката с тухлена пътека покрай стената. И на ъгъла на тази стена е улукът. Ще се направи наклонът на водата към джанката и цветята около нея.
Притеснява ме това с чистенето. :eeeh:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7301
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 752 пъти
Получил благодарност: 1379 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от ljuboznatelna »

А така както е изкопан канала за камъчетата, не става ли да вкопаеш пластмасова тръба, маркуч? А отгоре пак си го декорирай. И два процента наклон са достатъчни.

Кое те притеснява за чистенето? Насяват се тревички сигурно? Във фугите на моите павета е ужас, и без пръскане не става, а изобщо не ми се иска :( Ако има възможност, циментирайте.

Гледах наскоро едни мини цистерни за гореща вода, която с един подвижен накрайник се пръска върху пътеките, съвсем близо до земята. Но е голямо и скъпо съоръжение сигурно :(

Чудих се с парочистачка дали няма да стане.
Аз съм заливала с гореща вода, но е бавно и трудоемко, и за малки площи. Иначе върши работа.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

А там ще пада и шума много, дааа.
Може би няма да е удачно.
Ама, ако вкопаем този улук под пътеката, къде ще отиде тази вода? Това е половината покрив на вилата. Другата половина събираме в една цистерна за поливане.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

Имаш добър дренаж, имаш и слаб наклон, затова не се рушат :daaa:... засега :hihihi:

Идеята ти е постижима и то точно като на снимката с водосточната тръба (а не улук - той е на ръба на покрива, хоризонтален е и е половинка тръба). Само че на дъното на ''поточето'' не слагай пясък, защото някой обилен дъжд ще го пренесе в цветята под джанката. И пак помисли за хидроизолация на въпросното дъно, за да може водата да тече леко между камъните и да не рови под тях :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

Гео, граф написа: Апр 2, '19, 13:36 водосточната тръба (а не улук - той е на ръба на покрива, хоризонтален е и е половинка тръба).
:ufff: Лелеее, каква съм :ovtza:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от zeleno »

в нета има картинки и схеми всякакви
ще го адаптирате според вашите си условия и така
аз лично съм направила дървен улей отвеждащ водата от дворната чешма , който почиствам от натрупаните листа , когато се сетя
;) , ако вали достатъчно
Изображение
chara
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Май 4, '16, 18:42
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от chara »

Ели, кой ще реализира проекта? Майсторът/Шефът има ли предложения? :angelche:
При нас татко е снадил вертикалната водосточна тръба с ПВЦ в хоризонтал, вкопано на около 30-40 см. и около 3 м. дължина. Денивелацията на тази дължина е много малка, но вероятно е достатъчна, не е имало проблеми. Отворът излиза направо в тревата. Е, има малка ямка, но си я знаем и я прескачаме.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Еличка »

chara написа: Апр 2, '19, 21:14 Ели, кой ще реализира проекта? Майсторът/Шефът има ли предложения? :angelche:
Ааааааа, Чара, майсторите винаги сме ние двамата с Бате Шефе (понякога аз съм "Шефке"). Ще го направим, как ще ни се опъне. Обещавам да постна! 😉
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Разни оригинални идейки тип "Направи си сам"

Мнение от Гео, граф »

НЕ ТЪРСИ ИЗВИНЕНИЯ, ТЪРСИ НАЧИН :D :nod:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Дом, дизайн, домакинство”