Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от zvezdi4cca »

Тутти написа: Фев 16, '23, 09:16
zvezdi4cca написа: Фев 16, '23, 07:43
greeneyed написа: Фев 14, '23, 19:20 Сега ларвите на пробивача са вътре в стъблото , когато дойде време да се реже , си отваряш очите , за да отстраниш поразените стъбла. :nod:
Дааа, това е ясно. Но идеята е да напръскам, за да не дойдат нови да снасят :hmmm:
Аз пръскам с органомеден задължително преди листата и след това преди цветовете. Флорин 99, био препарат. Надявам се да не го приемате за реклама, нямам интерес. Просто вече след няколко години употреба нямам пробивач. Миналата пролет след като боледувах от ковид, не напръсках, нямах сили. Затова имах само на две рози, изрязах и унищожих клоните. Има определено ефект.
Бях си взела и от двата препарата Флорин 99, но сякаш нямаше голям ефект. Ще пробвам пак тази пролет...
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Пръска се по схемата. Февруари-март в някой топъл ден също, заради ларвите. Те тогава се размърдват и излизат от укритията. С едно пръскане няма ефект. Един годишен цикъл с редовно месечно еднократно пръскане дава траен резултат. Следващата година пак редовно. И доколкото си спомням само през януари,септември и октомври не се пръска. Аз съм принудена заради алергия към химия да използвам този препарат. От него нямам никаква реакция. Досадно е да пръскаш ноември, декември, а после февруари, март и април с органомеден. После лятото (май, юни, юли) с подхранващия, без органомеден, защото задържа цъфтежа. Около час ми е заниманието за цялата градина, доволна съм и затова досадата изчезва. Иначе би ми отнело повече време да режа, да пръскам, да се занимавам.
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от zvezdi4cca »

Благодаря, Тутти
Ще взема да го пробвам отново. Като цяло се опитвам да избягвам химията, защото дядото има пчелички зад цветната градина, затова този Флорин ми звучи много добре
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Di_Va »

Тутти написа: Фев 16, '23, 09:16 ...
Аз пръскам с органомеден задължително преди листата и след това преди цветовете. Флорин 99, био препарат. Надявам се да не го приемате за реклама, нямам интерес. Просто вече след няколко години употреба нямам пробивач. Миналата пролет след като боледувах от ковид, не напръсках, нямах сили. Затова имах само на две рози, изрязах и унищожих клоните. Има определено ефект.
Тутти, писах ти л.с. с въпрос, но виждам, че стои непрочетено, за това ще питам и тук: чета, че от доста време използваш препаратите на Флорин 99 и си доволна от тях. Сайтът обаче е ужасен и понеже съм решила да си поръчам поне два от техните препарати - органомеден и подхранващ, и не съм съвсем наясно кой от подхранващите да взема - за цветя, за зеленчуци или за плодове? И за органомедния пише, че е за овошки, а ти май го ползваш и за други култури, та молбата ми е да ми кажеш кои точно от препаратите на доцентката ползваш, за да мога да си поръчам точните неща.
Планирам, ако успея да поръчам и намеря време, да напръскам с медния всички овошки и рози през февруари-март, а нататък ще чета и ще действам според ситуацията и дано ми се получат нещата!
И много благодаря за споделяния опит и ти желая една много хубава плодородна и цветна година
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Органомеден препарат става за всичко. Аз не съм най-последователна и не се притеснявам да използвам био препрати, които имам в момента. Но все пак в началото взимам за зеленчуци и за цветя отделно, а после пръскам каквото ми е останало. Нищо особено не съм отбелязала да е грешка. Забравих да кажа, че доцентката има и дезинфекциращ препарат за почвата и като фрезоваме в оранжерията, пръскам. Уж убива вредните ларви. Не съм имала нашественици, страдам само от белокрилката.
Тя е от старото поколение и е скарана с технологиите, не им отдава значение, затова и не се развива, а май й стига само с поръчките по телефона да припечелва. Нейна работа, но се чудя докога ще иска и ще може лично да разговаря по телефона, да пише инструкции на ръка и да прави копия.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Благодаря ти много, Натали-Я. В оранжерията имам белокрилката от две години, ще правя всичко нужно да се отърва от тях. Миша също ми даде съвети за жълти ленти. Ще пръскам превантивно, надявам се да изчезнат. Иначе в градината нямам белокрилка, само в оранжерията.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от mysisu »

Здравейте! Започнахте ли да торите розите?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

Започнах, но все не съм свършила с всички. Ей, като поръчвах, нямах мярка. Сега подарявам, намалявам, а те все са много. И все ми е нанагорно. Calico каза да мисля за юни, да ми е стимул, е, мисля… А торенето си е нужно, ако искаме много цвят.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1213
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 356 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от lilaby »

Тази година реших да опитам за първо торене с бързо усвоим тор, защото при мен е 700м надморска височина и студена почва. Първата вълна досега започва все през Юни.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от мечтица »

Аз мисля че още е раничко за торене на рози,земята е студена,
пак и се чакат още минусови нощни температури.
Смятам да започна с торене след 10 април.
Ще торя с Яра Мила,и в началото на май с амониева.
Като се наложи пръскане за въшки,ще добавя и Хортигроу за листно торене.
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”