Градинска техника и аксесоари

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от calico »

компоста трябва да е влажен винаги, без да е мокър. т.е. като стиснеш в ръката и да не пуща вода, но да е влажен.
разбъркването ускорява процеса.
стреми се да има баланс между зелено и кафяво- т.е. пресни и сухи треви.
сложи го на сянка, иначе прегрява.

тук има инфо http://ecocompost.bg/index.php?p=9&l=1
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от Di_Va »

Calico, благодаря ти за отговора, за сега слагам полу-сухи или полу-зелени листа и се надявам да е добър балансът. Предполагам, че през студените месеци няма да тръгне някакъв бърз процес и няма да има проблем с миризмата, а иначе го разположихме на уж сенчесто място, а днес добавих и почвата от няколко саксии и сандъчета, имаше и малко перлит, но доколкото това е натурален продукт, реших, че няма да е грешка.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от calico »

ако не слагаш животински продукти никога няма проблеми с миризмата
просто си мирише на трева и сено, после на пръст.
правилното компостиране няма никаква миризма.

събирай сега есенни листа, те бързо се разграждат, и дават много въздушна и лека почва. можеш да добавиш и малко азотен тор към тях, разтвор и то по-рядък.
за по-бързо компостиране можеш и пръст (ако имаш) да слагаш между слоевете.
и все пак поне година ще мине докато стане, хубавото е че се сляга и отгоре пак можеш да насипваш, а отдолу да вадиш готовото
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от Di_Va »

Аз животински продукти няма да слагам, те май бяха от забранените неща, целта ми беше да оползотворя треволяците, с които разполагаме в изобилие и падащите по това време листа. Проблемът сега е, че трябва да отделям ореховите листа, които не стават за компостиране. А времето от една година не е ли много, аз четох 3 месеца през лятото и 9-ако се започне е есента?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от calico »

не ми се е получавало досега за по-малко от година. За повече даже.
може би щото не си давам зор да обръщам компоста както е по предписание :oops:

и също защото не надребнявам остатъците, ми слагам направо както си ги скубя, понякога по 1 м плевели и пр.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от zmei4o »

тук може да се прочете добре обяснено ;)
http://ekomakc.blogspot.com/2010/07/blog-post_3965.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

ето схемички за мулч
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от zeleno »

Баща ми загражда в ъгъл на двора с дъски и там мята ред тор от кокошки ,ред растителни отпадъци-всичко растително от домакинството включително,ред пръст с максимално количество червей и т н /щях да забравя-промишлени количества коприва нарочно набрана за целта..../
Аз си бера коприва лятото,суша я и наесен загърлям с нея присадката на кайсията против измръзване/вместо слама например/
Къде е Нептун-той има компостер в стара боклуджийска кофа-да каже какво прави.........
Може би и едно -две семейства калифорнийски червей ще помогнат.......
Докато съм писала се е появила хубава снимка на заграждение подобно на бащиното ми
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от Di_Va »

zmei4o написа:тук може да се прочете добре обяснено ;)
http://ekomakc.blogspot.com/2010/07/blog-post_3965.html" onclick="window.open(this.href);return false;
.........................
Това ми дойде малко по-научно, отколкото мога да осмисля :dovolen: , сега ме мъчат два въпроса - дали да затрупам събраните листа с почва за през зимата и дали мога да слагам троскот в компостера? Подозирам че верният отговор на втория въпрос е не , но дали е така има ли кой да ми каже със сигурност? И понеже се появиха това лято на няколко места покрай оградата територии с троскот, който трябва да разчистя от двора, а механичното почистване ми е много трудно, предвиждам да покрия "отроскотените" места с полиетиленовото платно, което беше спометато в някоя от темите, като добър начин да се предпазим от плевелите и да го оставя за цялото следващо лято. Не знам дали има начин за преборване с този плевел, който да изключва третирането с препарат и механичното плевене. Те тези въпроси не са точно за тази тема, но се отплеснах покрай компостерите. :dovolen:
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от gyulcem »

Може ли да ми помогнете , искам да си купя овощарска ножица и ножица за клони с дългите дръжки, мисля че много от вас си имат , може ли да ми препоръчате, евентуално ножиците ще ги ползвам и за рязане на овошките .Гледам че сте доволни от продуктите на Гардена , а цени къде може да се видят.
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинска техника и аксесоари

Мнение от calico »

Гюлче виж тук

http://pao.bg/%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B0% ... B0-gardena


http://botanika.bg/products.php?pid=999408


отзиви мога да дам само за най-евтините, аз я купих от Баумакс и режа всякакви по-тънки кронки и рози к нея.
и понеже не разбирам, съм доволна

ама да кажат и експертите
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”