Нар

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Нар

Мнение от polyabs »

Кате, забивай смело и ще чакаме резултата и аз се нареждам сред желаещите за нарче. :stiskam:
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Нар

Мнение от ivrabetsa »

kim написа: Ное 20, '20, 23:05 Утре ги забивам. Ако се разлистят на пролет, какво правя? Или чакам да дойде следващата есен и да вадя?
Което се разлиства,значи се е вкоренило.Или тогава (изкопава се с много пръст),или на есен (ако ще се изпраща) се мести.Аз за някои неща практикувам засаждане в закопани кофички от кисело мляко или саксии без дъно, за безпроблемно вадене (по къси резници).
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Нар

Мнение от pipike »

Изображение
Това е НАР - сорт 1, мога ли да го засадя в градината
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Нар

Мнение от pipike »

Нар, сорт Уондърфул (Wonderful) ако го изнеса навън дали ще го попарят сланите, моля
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Нар

Мнение от ljuboznatelna »

Може да му попарят новите листенца, по-добре недей, щом е изнежен. Наровете пускат късно листата. Но и да се случи, няма да умре от това, ще пусне нови.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Нар

Мнение от pipike »

ljuboznatelna написа: Мар 5, '21, 11:29 Може да му попарят новите листенца, по-добре недей, щом е изнежен. Наровете пускат късно листата. Но и да се случи, няма да умре от това, ще пусне нови.
БЛАГОДАРЯ :tzeluvka:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Нар

Мнение от penkeler »

pipike написа: Мар 5, '21, 09:01 Това е НАР - сорт 1, мога ли да го засадя в градината
Зависи къде е градината и какъв е климата, но мисля, че където и да е в България, за засяване навън е твърде рано. Още повече, че до сега е бил на топло и няма никакво климатизиране. Това си личи от появилите се листа. Моя, който е засят навън и въпреки меката зима, няма никакво намерение да се разлиства вероятно поне още месец напред. При това вече е около 5-6 см дебелина на стеблото понеже 4 - 5 години не е имало продължителни студове през зимата и не е замръзвал. Това е от значение защото по дебелото стеблото повишава устойчивостта на студ. Реално го имам засаден над 15 години, но многократно ми е замръзвала надземната част, когато се задържат денонощни студове под - 8 или -10 градуса по продължително от седмица, но корените остават живи и избива отново. Не знам продължителни по ниски температури как ще се отразят, но ако има смокини в района, които не замръзват всяка година и да пущат нови издънки, вероятно има шансове да оцелее. Добре е да е възможно по близо до стена или плътна ограда, висока поне 50 - 60 см., която да го защитава от вятър от север или североизток. Проблема след замръзване е, че трябва да минат поне 2 - 3 години за да започнат новите издънки да цъфтят.
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Нар

Мнение от pipike »

penkeler :tzeluvka:
vandu
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Дек 3, '20, 22:03

Re: Нар

Мнение от vandu »

Не е ли рано за нар, особенно в този сруд. Аз също съм се засилил да засадя нар, в една съседна вила имат и много ми харесва като дърво.
В събота на градския пазар бяха изкарали няколко фиданки които ми се стори че са цъфнали. Добре че го оставих за тази събота.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Нар

Мнение от penkeler »

vandu написа: Мар 15, '21, 18:36 Не е ли рано за нар, особенно в този сруд. Аз също съм се засилил да засадя нар, в една съседна вила имат и много ми харесва като дърво.
В събота на градския пазар бяха изкарали няколко фиданки които ми се стори че са цъфнали. Добре че го оставих за тази събота.
За рано, никак не е рано, даже вече скоро ще изтече най благоприятния момент, но не е добре ако вече е разлистен. Особено ако не е опакован с почва около корена, с която да бъде засят без да се оголват корените. За да е разлистен сега, значи е стоял на топло, а ако го засадиш навън листата му са нежни и верочтно ще опадат. Може да си пусне нови, но може и да изсъхне макар, че нара при пресяване се вкоренява много лесно. Моите навън още нямат никакво намерение да се разлистват, а са в район с морски климат.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”