Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от zeleno »

не знам какво е , но изяде за дни една голяма двайсетгодишна калина
и за жалост , скелета и още седи , защото ай съм го премахнала , ай са ме глобили :ufff:
втора година стърчат вече / няма нищо ново заразено , обаче .... за протокола
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от flora »

Имах подобни гадини дето Силвия е показала по 2 големи 40годишни смърча преди 2години. Казаха ми, че са борови въшки. Може би наистина са някакви въшки, защото мравките от мравуняка в градината бяха направили магистрала по стъблата към нападнатите от гадините клони. Пръсках с нуреле долните клони, защото нямаше как да достигна горните. През 3 дни и явно имаше ефект смърчовете още са живи.
Изображение Изображение
georgiosThrace
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Май 18, '20, 23:52

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от georgiosThrace »

Здравейте аз съм Георги от Димитровград. Трябва ми помощ, свързана с атласки кедър, бял бор и черен бор. Така, първо искам да кажа, че от 10те атласки кедъра, които засадих на 20 март може би 2 от 10 ще оцелее. Живяха по инерция няколко месеца, излезнаха нови иглички, но умряха светкавично за една седмица повечето.ИЗСЪХНАХА,първо от ниското на стъблото до края и изпопадаха., Казаха ми, че късно съм ги засадил. Второ от 10 дръвчета бял бор взети от гори близо до Белинташ може би 1 от 10. Взети по време на вегетация, беше лоша идея, но навсякъде пишеше да се вземат след средата на април. Последно един черен бор, който го засадих на 20 ноември, сега се държи доста мощно с около 10-15 сантиметра леторасли и нови игли. Та проблема ми с него е, че има няколко игли, които половината са живи, половината са червеникаво-оранжеви като двете половини на игличката са разделени с черна черта. Забелязвал съм мравки по летораслите, както и малко паяжина в началото на единия леторасъл. Една от новите му иглички също е така разполовена на зелена и оранжева. Това хермеси ли е? Кедрите от кедрово-ябълкова ръжда ли умират? Белият бор съхне, помогнете на 19 съм и върнах живота на една гора в квартала от 40 дръвчета. 20 се хванаха. На есен ще се допълва. Поне да разбера от какво умират. Много ме е яд. Доста труд хвърлих имаше 30 см варовиков слой за изкопаване на някои дупки. На мястото се хванаха липи, брези, червен дъб(не съм му фен),планински явор.


Изображение

Изображение
georgiosThrace
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Май 18, '20, 23:52

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от georgiosThrace »

На селото си в двора съм засадил два каменни бора и един черен бор като този на снимката. Единия каменен бор расте светкавичо - за 2 години с почти 1 метър сигурно. Двата каменни бора ги засадих еднакво, но единия спеше и съхнеше леко. Неговите леторасли бяха двойно по-къси от този дето расте бързо. След 2 години бавен растеж, осъзнах, че него съм го поливал с мръсна вода. Току виж започнах да го поливам със същата като другия и силите му се възвърнаха, размера на летораслите му се изравниха с другия. Ниските клончета поизсъхнаха и ги махнах, счетох, че са ми ненужни сухи. А черният бор засадих заедно с този на качените снимки и е в по-добро здраве от него. Никакви забележки по този на село. А пък тези на село ги поливам доста по-рядко по приницип. Благодаря за помощта на всички. .Бих искал още мнения обаче или хора с опит от вида на черен - бял бор и атласки кедър.
TEYA
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юни 9, '20, 15:39

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от TEYA »

Гъбички съсипват туята
Антракноза
Антракнозата е гъбична болест, която води до появата на кухо дърво. При антракноза гъбата се намира в латентно състояние през цялата зима. Спори на гъбичките се пренасят върху дървото по време на ветровити, дъждовни периоди през пролетта, когато те заразяват новорастящите клонки и листа. По заразените туи се развиват малки, затъмнени области на техните игли. Развитието на заболяването води до пълно покафеняване. Силно заразените дървета се обезлистват, рязко намалява растежа им и започва загниване около стволовете им. Антракнозата може да се предотврати в ранен стадий, чрез третиране на заразените дървета с медно и хлороталонил базирани фунгицидни разтвори, които са ефективни при лечение на това заболяване.
Фитофтора – кореново гниене
Фитофтора е гъбична болест в почвата. Това заболяване може да оцелее в продължение на няколко години в земята без приемник. Заболяването е особено активно по време на дълги периоди на топло, влажно време в комбинация с наситени почви. Фитофтора инфектира туята чрез кореновата система. Заразените корени стават крехки и обезцветени. Увреждането на кореновата система води до нежелани симптоми, които включват изсъхването на клони, спиране на растежа, пожълтяване на игли и силно обезлистване. Това заболяване не може да се лекува с фунгицидни разтвори. Въпреки това комбинация от химическа обработка срещу гъбични заболявания и добра резитба може да помогне за контрол на заболяването.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Мария Николова »

Браво на гост, който само чете, но е специалист и си прави труда да се регистрира, само за да даде компетентен отговор от своята област, браво! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ljuboznatelna »

И при мен един новозасаден кедър започнва да хвърля иглите долу. Първо си мислех, че е затова защото е ваден от земя и страда, после, че му е сухо, и поливах. Тогава обърнах внимание на игличките - имаха по тях малки черни точки. Това ме наведе на мисълта за гъбично заболяване. Ако е от сухо, щяха да изсъхват връхните иглици. Полях с топсин, напръсках с Акробат, след няколко дни, понеже и понятие си нямам кое ще помогне - напръсках със Скор. След десетина дни повторих. Игличките спряха да пожълтяват. Вече отвори и пъпките, закъсня, но се надявам вече да е наред.
Сега забелязах същото при един новонасаден бор наблизо. Надявам се и него да спася.

Днес видях, че иглите на новите клонки на клека са изядени. Беше се случило преди години с друг бор, и едва не го загубих. Пръсках с инсектицид.
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от aurelija »

Някой може ли да помогне със съвет ?
Иглолистното е над 10 г., но за първи път има проблем, и имам неприятното усещане, че е сериозен.

Изображение

Изображение
Питай,ше видим дали може...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от greeneyed »

aurelija написа: Юни 11, '20, 12:44 Някой може ли да помогне със съвет ?
Тук сме го обсъждали , според мен закъсняваш

тук
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
aurelija
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1828
Регистриран на: Яну 29, '12, 09:21
Местоположение: Пловдив,кючука
Дал благодарност: 24 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от aurelija »

Благодаря, Грийни :tzvetentze:
Дано не съм закъсняла много.
Питай,ше видим дали може...
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”