Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от stanislava »

dal, както и Веско е писал по-горе, това е Thuja orientalis /източна туя/, която всъщност е ниско дърво. Достига височина до около 10м. Разклоненията й започват често от основата, възможно е да образува няколко стъбла. На една от снимките имаше неузряла шишарка на една от клонките, по която лесно се определя вида. Друг белег са младите клонки, които са разположени в една вертикална равнина и изглежда така все едно короната е изградена от отделни плоскости, които излизат радиално от стъблото.
Като цяло Thuja orientalis понася засушавания. Не се ориентирам по снимките как е ориентиран плета от туя спрямо севера и дали е ослънчено или сенчесто мястото им.
Веско ти е дал добър съвет за пръскането на туите с блед разтвор от калив перманганат след прочистването. Наистина е много важно да се прочистят добре преди зазимяване. Всички изсъхнали части се събират много старателно и най-добре е да се изгорят, тъй ако е гъбата, за който се съмнявам, мицелът ще продължи да си зимува в тъканите на кората.. Ако се наложи да режеш по-дебели клонки е добре да запечаташ например с Терванол., защото знаеш, че всеки отрез е ''входна врата'' за много заболявания. След резитбата отново напръскай с блед разтвор на калиев перманганат. Не е лошо да подхраниш растенията. Може да напръскаш със широкоспектърен фунгицид 2 пъти през около 10 дни. Напролет ще трябва пак да се третират..
За съжаление при източната туя това просъхване се наблюдава доста често.. :snif:, а много се използва за жив плетове и стени. Според мен много по-добър вариант за жив плет е Thuja occidentalis 'Brabant', но всеки си иам предпочитания..
Надявам се, че написаното ще бъде от полза и не ви е било много досадно и скучно.. :eeeh:
:tzvetoman:
Изображение
dal

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

Станислава , за вилата понеже си купувах сама туите си поръчах Брабанти каквито ти казваш покрай оградата и нямам този проблем там
обаче тука купихме местото с 20 годишни съществуващи дървета , и то криви легнали и никакви-това е техния рециклиран вид -заварено положение
другото дето го пишеш ще го свърша имного ти благодаря :tzvetentze:
изложението е слънчево цял ден
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от stanislava »

Извинете ме за правописните грешки, които съм допуснала.. :oops: , но малката не иска да заспи и в момента ми е качена буквално на главата.. :svekurva: :eeeh:
Изображение
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от stanislava »

Продължавам да мисля по въпроса..
Ако някой има друга идея, нека я сподели. Тук има много хора, които имат доста опит и току виж на някой му хрумне по-добър варинт за справяне с проблема..
Изображение
dal

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от dal »

stanislava написа:Продължавам да мисля по въпроса..
Ако някой има друга идея, нека я сподели. Тук има много хора, които имат доста опит и току виж на някой му хрумне по-добър варинт за справяне с проблема..
темата е от миналата година...
така или иначе -няма какво друго да ги правя освен да си ги гледам и профилактики чат пат :daaa:
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от nikita10 »

Дал, някакво решение за кафявите клончета на туите. Моите четири на две години, също много покафеняват. Да ги орежа и прочистя ли сега.
Изображение
незабравка

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от незабравка »

При мене имаше подобен проблем -понеже правим поддръжка на един хотел и там има жив плет от западна туя фастигиата-миналата есен имаше много кафеви клони във вътрешноста на туята,почистихме добре и напръскахме с коктейл от инсектицид плюс фунгицид.Тази пролет започнахме редовно профилактично пръскане на всеки 15 дни с децис или актара плюс шавит и резултата до сега е отличен,няма сухи клончета.Някои хора си мислят,че иглолистните не са така податливи на заболявания като другите растения,обаче не е така.И тук профилактиката е много важна,щото широколистното ще си хвърли листата ,ще го подрежеш и ще се оправи,обаче иглолистното,нали знаете,като се разпарцаливи и оголее.
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от magea1 »

Миналата година през пролетта засадих доста Туи - западна Смарагд на 1-1,3 м. за жив плет. Имаше 3 проблема. Първо -лятото ги нападнаха акари. Пръсках с Аполо и се изчистиха. Имаше и долни клонки на няколко туи, които не бяха кафяви, а направо черни, но не и изсъхнали. Не съм ги пипала и тая година гледам че няма такива. Но през миналата късна есен направо се ужасих. Разгърнах някоя и друга туя и отвътре имаше множество покафенели клончета. Почти всички туи бяха така. Погледнати отвън, без да ги разгръщам си изглеждаха зелени и свежи. Мислех че са пътници, но озеленители ми казаха че това е естествен процес при тия туи и така се чистели. Получавало се често при много горещо лято. И наистина, зимата това кафявото си опада и всичко е ок. Не съм го чистила ръчно на всички, а само на някои, на които се виждаше отвън. Всичките ми туи са включени на капково и тая година са на стабилен ежедневен режим на поливане. Не че миналата година нямаха капково, но го включвах на тях по-рядко. Сега се чувстват се перфектно, явно им харесва обилното поливане. Пораснали са повече от 20-30 см. Нямам мъжко куче да ги опикава. А знам, че това за тях е фатално. Смарагдът ми е фаворит- най красивата компактна туя! Източната е евтина туя, която расте по-бързо и добре се продава от озеленителите заради ниската и цена, но не може да се сравнява по компактност, гъстота, цвят със смарагда. Чувала съм че Фастигиата и Брабант са добри за жив плет, ама нямам пряк опит с тях. А и не са така наситено зелени като Смарагда.
Аватар
ili.ko
Кана кафе
Мнения: 578
Регистриран на: Юли 29, '12, 20:22
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ili.ko »

Здравей magea1 в момента имам същият проблем с моите смарагдови туи и изпаднах в шок от пожълтелите клонки във вътрешността на туите.Това което прочетох в твоя пост много ме успокои,трябва ли да ги пръскам с препарат или само да ги почистя.Странното е че пожълтяха клоните и на малките туички които са бебета и не са толкова гъсти.
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от magea1 »

Мисля че от пръскане няма нужда. Аз с нищо не съм пръскала, защото това не е заболяване а естествена реакция на растенията. Даже не съм ги чистила. Кафявото отвътре зимата си опада и пролетта са о.к. Тая година с обилното поливане гледам че няма тоя проблем... Все още :-) Друго е ако върховете или цели външни клони са покафенели... Да нямаш мъжко куче само? Опикае ли ги 1-2 пъти край с тях!
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”