Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ida_ili64 »

Много добре се обади! :daaa: И аз цял ден си блъскам главата и карам на принципа на изключването... и мисълта ми все кръжеше, че торта е неправилен елемент, а че по- хубаво е да им сложа кисела почва- все пак са борове, нищо , че си хвърлят игличките. И понеже с този таксодиум си купих една метасеквоя ( водена само от красотата и нежността на листенцата, без да знам какво чудо си купувам) тя цялата опада - очистих я от торта тогава и я посадих...Растението остана само с три нихилистични клончета...Молех се всеки ден да оцелее, днес го оглеждах отвсякъде - има малки наболи пъпки тук таме! Само дето ми е странно какво ще се случва натам,тъй като върха му загина, понеже саседката , която прояви любопитство да го види и заяви, че е за боклука додето я спра и му дръпбна върха и го скърши :eeeh: . Та сега - ще наблюдавам.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ljuboznatelna »

Саше, аз имам един хималайски, първите години си хвърляше иглите от предната година. Сухо му идваше сигурно Сега е на 3г и като гледам, не му пука толкова от сушата, сигурно е развил достатъчно кореновата система.
Ellka
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Авг 25, '13, 12:05

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Ellka »

Здравейте, имам елхичка в саксия от Коледа, вървеше много добре, до преди няколко дни, когато видях че по всички цветя - мушката, бегонии, сакъзчета са плъзнали гъсеници и ядат наред листа, цветове ... От агро аптеката ми препоръчаха поливане с Актара, но 2-3 дни след това елхичката беше цялата покафеняла и й окапват игличките. Дали лекарството не й понесе? Моля дайте ми съвет как да я спася?
teofan77
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 21, '13, 22:05

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от teofan77 »

kim написа:
teofan77 написа:Здравейте! Имам проблем с един от кипарисите и не знам какво да правя. От известно време забелязвам някакъв бял мъх по него(предполагам - гъбички или въшка) и вече почна усилено да съхне :eeeh: Ще съм ви благодарен, ако някой знае с какъв препарат да го третирам
Покажи някоя снимка отблизо.Така описано, тези дето разбират от иглолистни може само да гадаят.
За всеки случай напръскай с някакъв инсектицид против

Хермеси

Една от най-вероятните диагнози, ако иглолистните ви увяхват, е че те имат хермеси. Хермесите са дребни въшкоподобни насекоми, които нападат иглолистните растения. Този вредител причинява обезцветяване на цялото растение и намляване на летораслите. Игличките на растениято ви ще пожълтеят, а клоните ще увяхнат и изсъхнат. На най-засегнатите части на растението можете да видите малки бели подобни на памук натрупвания, които предпазват хермесите. За да излекувате растението си ще трябва да употребите препарати срещу тези вредители.

Или

Вълнеста въшка

Колониите от въшки живеят по клонките и изпускат бяла восъчна „вълна”, която ги предпазва. Присъствието им почти не вреди, но шикалките, които се появяват след тях могат да благоприятстват появата на спори на рака. Можете да отстраните „вълната” с четка и метилов спирт. Не пречи да напръскате растението с препарат


Благодаря за инфото! Като се прибера ще направя няколко снимки.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Някой да има идея това защо?
Двете снимки са на две различни растения, стоят си на тези места три години и досега си бяха добре :snif:
ЩЕ БЪДА БЛАГОДАРНА НА ПОМОЩ :tzvetentze:

Изображение

Изображение
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Анемоне »

sasha написа:И аз с моя си дерт: един Веймутов бор, засаден наесен, обичайно си хвърли стари иглички, даде нов прираст, но много хилаво се развива. Постепенно изхвърли всички стари игли. Това е снимка преди да олисее от старите - м.април т.г.
Изображение
ИзображениеСега всички клони са голи и само на върха по едно кичурче нови иглички.
Състояние на почвата : изкопана е яма при засаждането с размери 70х70х70. Оборска тор, иглички, тор за иглолистни. Теренът има особеност - на около 40-50 см под повърхността започва глина - мазна и непропусклива. Има дренаж, но той дренира до около 50 см от повърхността. Надолу не знам как е, но лятото беше доста сухо...Един разпръсквач го къпе нощем и до сутринта изсъхва, ама знам ли :hmmm: Изглежда болен и тъжен и нещастлив.
Ако някой може да помогне било със съвет или дори някакъв опит, моля да сподели!
Аз винаги съм си имала 1 наум за оборската тор и иглолистните,на моите не им понася.Ти с каква тор го тори,ако е с птича смятай че и това може да е проблема.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Силвия »

Анемоне написа:
sasha написа:И аз с моя си дерт: един Веймутов бор, засаден наесен, обичайно си хвърли стари иглички, даде нов прираст, но много хилаво се развива. Постепенно изхвърли всички стари игли. Това е снимка преди да олисее от старите - м.април т.г.
Изображение
ИзображениеСега всички клони са голи и само на върха по едно кичурче нови иглички.
Състояние на почвата : изкопана е яма при засаждането с размери 70х70х70. Оборска тор, иглички, тор за иглолистни. Теренът има особеност - на около 40-50 см под повърхността започва глина - мазна и непропусклива. Има дренаж, но той дренира до около 50 см от повърхността. Надолу не знам как е, но лятото беше доста сухо...Един разпръсквач го къпе нощем и до сутринта изсъхва, ама знам ли :hmmm: Изглежда болен и тъжен и нещастлив.
Ако някой може да помогне било със съвет или дори някакъв опит, моля да сподели!
Аз винаги съм си имала 1 наум за оборската тор и иглолистните,на моите не им понася.Ти с каква тор го тори,ако е с птича смятай че и това може да е проблема.
Чудех се, това дали се отнася за мен, или е отговор на поста на Саша :hmmm:
Никой ли не знае какво може да им е на милите растения :eeeh:
denitsavm

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от denitsavm »

Тезе жълтеещи иглолистни сме ги обсъждали още на първа стр., като май никой не стигна до конкретна диагноза, но май са от някакви гъби и фунгициди им трябват. Прочетете темата, тя пък е малка, а иглолистните не са силната страна на никой тук :hmmmmmm:

Наистина навсякъде пише, че не обичат оборски тор и е грешка да им се слага, особено по време на засаждането. Листовка и тор за иглолистни най-вече,те си се подхранват от гниенето на собствените си иглички/поне така съм чувала :hmmm: /.
Nela
Дълго кафе
Мнения: 140
Регистриран на: Фев 6, '11, 23:55
Местоположение: София

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Nela »

Моля за помощ, що за гад е това?
Изображение
С какво и как да го унищожа преди да е унищожил растенията?
Само по иглолистни ли се развива или и по другите растения да очаквам поражения?
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от кети »

Здравейте цветни момичета и момчета,
кипарисните ми храсчета посадени есента, започнаха на жълтеят от вътре на вън, около ствола.
На какво се дължи, незнам! Прочетох темата ,но отговор за себе си не намерих, така че ако ме посъветвате ще съм безкрайно благодарна!
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”