Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Изображение
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от danielka_y »

Изображение

Растение: Tulipa

Автор на снимката: Blue sky

Информация за цветето:
Малко любопитни исторически сведения за лалето

Странно, но въпреки неговото великолепие от багри и форма, нито гръцката, нито римската митология са създали легенда за лалето (Tulipa). При това диви лалета обилно цъфтят на свещената планина Ида в Гърция. Латинското наименованието на цветето идва от "дулбаш" — турска чалма, по-късно става "тюрбан".
Първите сведения за лалето са свързани с Персия. Лалето е възпято от много персийски поети. С неговата девствена прелест не могат да се сравнят нито нежното движение на кипариса, нито дори самата роза. За персите лалето станало символ на любовно признание и съвършена любов.
На персийски цветето се нарича лале. И досега Лале е едно от най-популярните женски имена в Иран. Като символ на непресъхващото творческо начало най-красивата улица на съвременен Техеран — център на театралната бохема, се казва Лале зар.
Но още по-голяма е любовта към лалето в Турция. Отглеждали са го масово и всяка година провеждали празник на лалето, който бил доказателство за любовта на султана към неговите жени. На този празник те му показвали най-красивите сортове лалета, обяснявали нежните им имена и символичните им значения, свързани с любовта им към него.

В Европа лалето идва през 1554 г. в Аухсбург, където първите луковици донесъл германският посланик в Турция. Той открил това цвете при едно от пътуванията си из страната. Постепенно лалето се разпространило в много европейски страни. Търговци от Венеция докарвали все по-големи количества луковици от турските градини. Лалетата вече украсявали аристократичните паркове и дворовете на най-богатите. Сред любителите на лалетата били кардинал Ришельо, Волтер, австрийският император Франц II и особено френският крал Людовик XVIII. Известният учен Клюзиус толкова се увлякъл, че не само започнал да колекционира всички известни по онова време сортове, но и изпращал на приятелите си семена и луковици. Именно той изпращал от Виена лалета в Англия , а по-късно ги пренесъл и в Холандия.
Никъде другаде увлечението по лалетата не е достигнало такива мащаби, както в Холандия: това безобидно цвете буквално довело холандците до лудост. Много скоро холандските спекуланти натрупали състояния, а градинарите създавали изумително нежни разцветки. Станало обичай на новите сортове да дават имена на короновани особи, известни личности или градове. За една-единствена луковица от сорта "Сенпер Аугустус" са плащали 13 000 гулдена, цяло състояние за онова време. А за една "Вицекрал" — 2 коли жито, 2 коли ръж, 2 тлъсти вола, осем прасета, 12 овце, вино, 4 бъчви бира, 2 бъчви масло и половин тон сирене, дрехи и сребърни съдове. Борсовите спекулации с цените на луковиците от лалета въвличали в играта все повече хора, предложението превишавало търсенете и за да сложи край на тази трескава ситуация се наложило холандското правителство да забрани със закон всякакви сделки, свързани с цветните луковици.
Така лалетата отново се превърнали в това, което били — цвете за украса и наслада на очите, а поетичното въображение си представяло лалетата като приказни люлки на елфи и феи. Спомнете си за Палечка на Андерсен, надничаща от лаленце, което й служи за легло. И в нашия фолклор също се среща подобен мотив.

Следващ Мениджър снимка на седмицата: Bi_
Последно промяна от danielka_y на Авг 24, '10, 09:21, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от Blue sky »

Даниелка, снимката е моя, много се радвам че си я харесала :gush: това е лале сорт Angelique - кичест разкош, който си променя цвета с времето

и понеже съм леко лудичка на тема лалета :oops: , може ли да използвам любопитната информация която си поднесла, към общата част в голямата статия за лалетата, която писах преди време :angel2:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от danielka_y »

Разбира се Блу, че можеш :)
Тъкмо щях да питам какъв сорт е това лаленце, и ти взе ще се позна и си призна без бой :liubov:
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от Blue sky »

благодаря :tzeluvka:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от ravik »

Благодаря, Даниелка. :tzeluvka: Честно казано, бях убедена, че това е снимка на шипки, не на лале. :lol: Въобще не съм виждала на живо такива лалета. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от botan »

Боже, бях сигурен че това е роза! :shock:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11881
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 258 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от johnstalker »

Ха, и аз си мислех, че е шипка! :oops:

Добра снимка, добро представяне. Браво, Даниелка! :tzvetentze:

пс. Това с текстовете по снимката задължително ли е? :hmmm: Ако следващата снимка на седмицата е пак лале, и после пак лале?! :hihihi:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от danielka_y »

ravik написа:Благодаря, Даниелка. :tzeluvka: Честно казано, бях убедена, че това е снимка на шипки, не на лале. :lol: Въобще не съм виждала на живо такива лалета. :nod:
И аз не съм, аз даже на снимка не бях виждала, но искам отново да благодаря на Блу че сподели сортът на лаленцето и при първата поръчка на лалета - знам какво ще си поръчам :tzeluvka: :liubov:
Изображение
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от danielka_y »

johnstalker написа:Ха, и аз си мислех, че е шипка! :oops:

Добра снимка, добро представяне. Браво, Даниелка! :tzvetentze:
Благодаря Джони, радвам се че ви е харесал избора ми :dovolen:
Изображение
denitsavm

Re: Снимка на седмицата - август 24-29, 2010

Мнение от denitsavm »

Наистина цветенцето въобще не прилича на лале :hmmmmmm: , но е чудесно. Поздравления за фотографа - Блу, ако още не си го направила, трябва да напишеш статия за снимането на цветя - стъпка по стъпка :angelche: . Даниелка много сполучлив избор :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Снимка на седмицата”