Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Изображение
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от ravik »

Изображение

Растение: Полски мак (Papaver rhoeas)

Автор на снимката: Blue sky

Полезна информация:

Полският мак (Papaver rhoeas) е често срещано полско цвете в България, популярно е с имената кадънка, тръмбул, божанка, див мак, герино око, падикоса. Представлява едногодишно, тревисто растение от семейство Макови (Papaveraceae). Макар разпространено предимно в Северното полукълбо (Европа и Азия), среща се и в Австралия. В северното полукълбо цъфти през късната пролет, но понякога, особено ако годината е топла, може да цъфти и през есента.

Полският мак е медоносен, като билка в народната медицина се използва за лечение на безсъние, кашлица, стомашно-чревни заболявания и прочие. Тъй като в големи дози, може да доведе до отравяния, трябва да се приема само под лекарски контрол.

В България, освен най-разпространеният полски червен мак, се срещат още 8 вида макове. Освен червени, маковете, макар и по-рядко, могат да бъдат жълти или бели на цвят.

По време на Първата Световна война, полският мак цъфти обилно из пустите полета на Западния фронт, напомняйки за кървавите битки по тези места. На него са посветени военни стихотворения и скоро става символ на възпоменанията за войните и на падналите през Първата Световна война войници.

В персийската литература, червеният полски мак се счита за цветето на любовта. Често го наричат "цветето на вечната любов".

Мениджър снимка на седмицата (август 16-22, 2010): botan
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от botan »

Харесва ми контраста между оранжево-червеното и лилавото. Напомни ми преди мнооого години като бях малък и украсявахме ехлата още, веднъж бях нарисувал една играчка за нея точно в лилаво, зелено и оранжево и много й се радвах. :) :) :)
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от lila »

Какви Гогенови цветове :slove:
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от tzarina »

Изображение за Blue sky, аз лично не бих могла да направя подобна снимка :nod:
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadetoabromova
Кана кафе
Мнения: 666
Регистриран на: Ное 27, '09, 05:38

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от nadetoabromova »

Много красива снимка ,явно фотото е най нов модел не е харизано от децата като моето :oops: ,но и фотаджията си го бива :daaa: Супер съчетание :tzvetoman:
http://picasaweb.google.bg/nadetoabromova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от ravik »

Между другото, докато търсех информация за мака, попаднах и на разни наркомански теми, как си беряли макове в някакви странджански села, варили мак и после го пили на чайче. :D И така няколко месеца. :lol: Та ако го ползвате за билки, будьте внимательные както казват братята от севера. ;)
Иначе макът, който се отглежда за тази цел е Papaver somniferum или Опиумен мак. Преди години масово се е отглеждал из южните райони на България. От него се ползва реално всичко - и семена, и листа, и стебла, и корени, и сока. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от botan »

Най вече сока. Като опадат всички тичинки и венчелистчета и се надуе семенната кутийка се надрасква ръчно за да потече сок, който се оставя да изсъхне на растението за около 24 часа. При съхненето той става кафеникав и после се обира и стрива и... айде стига ви толкова. :oops:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от vodo-leika »

Снимката наистина е приказна! Браво, Блу! :tzvetentze: :tzvetentze:
denitsavm

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от denitsavm »

Снимката е уникална :daaa: А за маковете - ами те са си класика, такава ефирна красота. Личният ми опит от детството да направя букет като натюрмортите по картините, обаче беше разочароващ - тези красоти не траят и 2 часа във ваза :snif:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Снимка на седмицата - август 9-15, 2010

Мнение от botan »

Все пак има едно маааааааалко бликче заради лъскавата повърхност което се маха нато се промени ъгъла под който пада светкавицата. ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Снимка на седмицата”