Зокум -Nerium oleander

Публикувай отговор
Аватар
stela75
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Дек 4, '09, 16:23
Местоположение: гр.Славяново общПлевен

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от stela75 »

Моите са вкоренени тази година.На една пръчка са но пораснаха доста..по около 30-40 см.Иска ми се да ги клъцна че да си разклонят но се чудя дали сега да го направя или пролетта?Някой да ме посъветва...не искам да ми стават високи и смятам да ги подържам в храстовидна форма..проблема е че не знам какъв им е принципа на залагане на пъпки и за това питам кога се режат
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

Аз преди една година направих тази грешка - орязах вкоренен същата година зокум, защото ми се стори доста разклонен. Цяла зима не пусна нито едно листо, бях сигурна, че си е заминал. Оставих го до пролетта и се оправи, но не цъфна Според мен изчакай пролетта, защото поне при мен така се получи.
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от DOBI »

Я да се пльосна с един въпрос-моите правят някакви шушулки :hmmm: Някаква идея за поведение?
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

DOBI написа:Я да се пльосна с един въпрос-моите правят някакви шушулки :hmmm: Някаква идея за поведение?
:shock: За пръв път чувам! Може ли да снимаш? :hmmm:
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от DOBI »

Утре да,че сега е малко тъмно :D И аз съм доста изненадана,при условие че са стари растения /преди да купя къщата са садени от бившите собственици/ имам ги цели 4 години и половина и са огромни по около 2,5 м,но това е за сефте!Като бобени шушулки са!А бе снимки утре и давайте идеи!
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

Моят за повече от 10 години нито една шушулка не е дал. :hmmm: Озадачена съм :hmmm: .
А и по-важният въпрос е не защо твоят има, а защо моят никога е нямал! :lol: :twisted:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от johnstalker »

vodo-leika написа:Моят за повече от 10 години нито една шушулка не е дал. :hmmm: Озадачена съм :hmmm: .
А и по-важният въпрос е не защо твоят има, а защо моят никога е нямал! :lol: :twisted:
Логичен въпрос!
Логичен следващ въпрос е - кое е това нЯщо, дето прави шушулките?
Логични отговори има много. Избери си един от тях. :) :D
dal

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от dal »

DOBI написа:Я да се пльосна с един въпрос-моите правят някакви шушулки :hmmm: Някаква идея за поведение?
това са семена и се случва при растенията гледани в земята ] на нашияклимат и рязане и мръзнене трудно се получава
ако разгърнеш храсталаците в турция гърция и италия от зокуми които са , всичките имат дълги прави кутийки , като шушулки;
Изображение

Изображение
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от DOBI »

Dal точно така изглеждат моите шушулки и е верно ,че зокумите са ми засадени директно в двора.Сега се питам да подрязвам ли като спре изцяло цъфтежа или да чакам пролетта :hmmm:
dal

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от dal »

DOBI написа:Dal точно така изглеждат моите шушулки и е верно ,че зокумите са ми засадени директно в двора.Сега се питам да подрязвам ли като спре изцяло цъфтежа или да чакам пролетта :hmmm:
пролетната формираща резитба е за дапровокира сокодвижението
есен може да ги почистиш и толкова , като няма активна вегетация ....па и то прецъфтялото винаги е добре да се маха ,принципно с малки изключения;

/примерно на хризантемите прецъфтелите клони не се махат до пролетта, а също и декоративните треви / :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”